https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kłótnia o rolki i deski w Niemczu

Hanna Walenczykowska
Koszt budowy i wyposażenie obiektu, który ma powstać w pobliżu placu zabaw, oszacowano na 213 tysięcy złotych
Koszt budowy i wyposażenie obiektu, który ma powstać w pobliżu placu zabaw, oszacowano na 213 tysięcy złotych Tomasz Czachorowski
Jeszcze we wrześniu zapadnie ostateczna decyzja w sprawie budowy skateparku przy ul. Kusocińskiego. Obiekt dla rolkowców ma sąsiadować z placem zabaw, boiskami i domami mieszkalnymi.

W 2013 roku, podczas sołeckiego zebrania, mieszkańcy Niemcza zgodzili się na to, żeby na gruntach przeznaczonych na tereny rekreacyjne i sportowe (zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego) powstał nieduży skatepark. Jednak niedawno utworzyła się grupa osób, która wyraźnie sprzeciwia się realizacji tej inwestycji. Jeden z przeciwników budowy obiektu zgłosił się również do redakcji „Expressu”
[break]
- Mieszkam niedaleko miejsca, w którym ma powstać skatepark - oświadcza nasz Czytelnik. - Nie chcę go mieć pod domem. Myślę, że hałas będzie zbyt duży.

Inni mieszkańcy Niemcza na internetowych forach wspominają o ekspertyzie, wykonanej przez specjalistyczną firmę. Zdaniem internautów wykazała ona, że pomimo zastosowania ekranów akustycznych oraz pasów zieleni, dopuszczalny poziom hałasu zostanie przekroczony o 5dB i to bez uwzględnienia hałasu, powstającego na placu zabaw, na boisku oraz na pobliskiej drodze. W Urzędzie Gminy Osielsko dowiedzieliśmy się, że zgodnie z propozycją Rady Sołeckiej w Niemczu rozpoczęło się poszukiwanie pieniędzy na realizację tej inwestycji. Najpierw sołectwo sfinansowało przygotowanie projektu, potem Urząd Gminy złożył wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie budowy skateparku. Gmina otrzymała zapewnienie o tym, że otrzyma ponad 138 tysięcy złotych. Koszt budowy i wyposażenie obiektu oszacowano na 213 tysięcy złotych.

- Szkoda, żeby przepadły nam te pieniądze. Poza tym, protestują ci, którzy nie chodzą na zebrania - twierdzi kolejny mieszkaniec Niemcza, któremu skatepark nie przeszkadza. Uważa, że na osiedlu jest zbyt mało rolkowców i miłośników ekstremalnej jazdy na rowerach. Dodaje też, że dzieci, które korzystają z placu zabaw i boisk, także hałasują.

Urząd Gminy Osielsko rzeczywiście zlecił gdańskiej firmie wykonanie analizy. Najpierw przeprowadzono pomiary tła akustycznego, czyli hałasu, który panuje obecnie w tym miejscu osiedla. Potem nałożono na te wyniki przewidywany poziom hałasu, który może spowodować używanie urządzeń. Autorzy analizy uznali, że po to, by spełnić oczekiwania mieszkańców, warto byłoby zamontować ekrany akustyczne. - W czwartek, 25 września, mieszkańcy Niemcza będą mogli jeszcze raz podjąć decyzję w tej sprawie - mówi Jarosław Łabuński, kierownik Referatu Inwestycji i Zamówień Publicznych Urzędu Gminy Osielsko.

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kuziak Leszek
Przykładem rozsądnego i pomysłowego zaplanowania i wykonania takiego skateparku jest wybudowany w centrum wsi Białe Błota cały kompleks gdzie skatepark sąsiaduje z placem zabaw . Są tam zamontowane urządzenia do zabaw ruchowych oraz coś dla zwolenników sportów ,,mniej fizycznych ” czyli stoliki do szachów / warcabów . Byłem tam w czasie , gdy bardzo liczna grupa dzieci i młodzieży intensywnie eksploatowała ten skwer. Hałas jest znacznie mniejszy niż ten wytwarzany przez przejeżdżające w pobliżu samochody . idąc tropem niezadowolonych mieszkańców , którzy obudzili się dwa lata po zapadnięciu decyzji o budowie tej inwestycji , to trzeba by pozamykać główne arterie komunikacyjne , ponieważ tam hałas jest znacznie przekraczany powyżej tego , który będzie emitowany podczas zabaw dzieci .
A
Anka
wymogi unijne są w Bydgoszczy problemu hałasu wg urzędników nie ma :) a ludzie żyjący przy głównych arteriach się męczą i jest ich coraz więcej bo zamiast wyprowadzać auta obwodnicami to buduje się autostrady przez środek miasta, koło zwartej zabudowy myśląc, że to coś pomoże, dodatkowo wycina się drzewa :) a punkty pomiarowe robi się w miejscach bezzasadnych..... np ul Morska :) to dla kamiennej proponuję zrobić punkt pomiarowy na skrzyżowaniu Wyszyńskiego/Kamienna czy na wieżowcu na Kasztanowej i wtedy zobaczycie realne skutki hałasu....
B
Badania hałasu
Szkoda że nikt nie robi badań hałasu w budynkach położonych przy głównych arteriach komunikacyjnych w centrum Bydgoszczy. Tam normy hałasu przekroczone są znacznie bardziej, nie wspominając o normach zanieczyszczeń czy drgań i nikt o tym nie mówi.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski