MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Klinika Neonatologii Szpitala im. Biziela postawiła na kangurowanie ojców. Została wyróżniona - zdjęcia

Krzysztof Wypijewski
Krzysztof Wypijewski
Do tegorocznego plebiscytu zgłoszono 113 jednostek o III i II stopniu referencyjności. Rodzice oddali ponad 1000 głosów, co pozwoliło na wyróżnienie pięciu oddziałów, w których kangurowanie wcześniaków i zasady NIDCAP są złotym standardem. Wśród nich znalazła się Klinika Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy.
Do tegorocznego plebiscytu zgłoszono 113 jednostek o III i II stopniu referencyjności. Rodzice oddali ponad 1000 głosów, co pozwoliło na wyróżnienie pięciu oddziałów, w których kangurowanie wcześniaków i zasady NIDCAP są złotym standardem. Wśród nich znalazła się Klinika Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy. Arkadiusz Wojtasiewicz
Ogólnopolski Plebiscyt „Oddział Przyjazny Kangurowaniu” realizuje Fundacja MatkoweLove. Bydgoski oddział znalazł się wśród pięciu najlepszych w kraju. - Rodzice, którzy oddawali głosy w ankiecie, nie zgłosili żadnej uwagi, co do funkcjonowania naszej placówki – cieszy się Łukasz Kosiński, który odpowiada w szpitalu za kontakty z mediami.

15 maja obchodzony jest Światowy Dzień Kangurowania. Dla rodziców wcześniaków to szczególny czas. Celebrują oni wtedy ten rodzaj bliskości, która pozwala budować więź z przedwcześnie urodzonym dzieckiem i jest formą terapii, w której to właśnie rodzice mogą aktywnie uczestniczyć. Z tej okazji Fundacja MatkoweLove Wsparcie Wcześniaka zorganizowała ogólnopolski plebiscyt „Oddział Przyjazny Kangurowaniu”. Tym razem postawiono na kontakt skóra-do-skóry dziecka z ojcem.

Celem akcji jest upowszechnienie kangurowania na oddziałach neonatologicznych jako jednego z kluczowych elementów opieki nad wcześniakami zgodnie z założeniami programu wsparcia neurorozwojowego najmniejszych pacjentów NIDCAP (z ang. Newborn Individualized Developmental Care and Assessment Program).

Do tegorocznego plebiscytu zgłoszono 113 jednostek o III i II stopniu referencyjności. Rodzice oddali ponad 1000 głosów, co pozwoliło na wyróżnienie pięciu oddziałów, w których kangurowanie wcześniaków i zasady NIDCAP są złotym standardem. Wśród nich znalazła się Klinika Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy.

- Rodzice, którzy oddawali głosy w ankiecie, nie zgłosili żadnej uwagi, co do funkcjonowania naszej placówki – cieszy się Łukasz Kosiński, który odpowiada w szpitalu za kontakty z mediami.

W poniedziałek, 27 maja w bydgoskim szpitalu miało miejsce uroczyste wręczanie okolicznościowych statuetek oraz nagród, m.in. narzut na inkubatory.

- Narzuty na inkubatory to jeden z ważnych elementów NIDCAP-u, kompleksowego programu mającego na celu zmniejszenie stresu środowiskowego. Pozwalają one na ograniczenie nadmiernej stymulacji czynnikami powodującymi stres u wcześniaków i małych pacjentów przebywających w inkubatorach. Ostre światło sal szpitalnych jest uważane za jeden z czynników stresogenny, który może mieć niekorzystny wpływ na rozwój mózg małego pacjenta. W naszych działaniach skupiamy się by wspierać szpitale w redukcji tego typu zagrożeń - tłumaczy dr Katarzyna Dyńska-Kukulska, prezes Fundacji MatkoweLove.

Czym jest kangurowanie?

To forma kontaktu skóra-do-skóry dziecka z jego rodzicem, która w przypadku wcześniaków ma ogromne znaczenie terapeutyczne. Zgodnie z danymi WHO:

- obniża śmiertelność na oddziałach neonatologicznych o blisko 40%
- redukuje ryzyko poważnych infekcji, w tym sepsy, o 65%
- zmniejsza problemy z termoregulacją o 72%
- pozwala na budowanie więzi rodzic-dziecko
- redukuje ryzyko depresji poporodowej i zespołu stresu pourazowego u rodziców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening polskich piłkarzy pod okiem 2500 kibiców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski