Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poradnia Profilaktyki i Pomocy Rodzinie w Bydgoszczy po 25 latach kończy działalność

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
Poradnia Profilaktyki i Pomocy Rodzinie pomagała dzieciom i młodzieży zagrożonej uzależnieniami.
Poradnia Profilaktyki i Pomocy Rodzinie pomagała dzieciom i młodzieży zagrożonej uzależnieniami. Pixabay / zdjęcie ilustracyjne
Poradnia Profilaktyki i Pomocy Rodzinie, która działała przy Polskim Towarzystwie Zapobiegania Narkomanii Oddział w Bydgoszczy, kończy swoją działalność. Poradnia funkcjonowała w Bydgoszczy od prawie 25 lat. Oferowała wsparcie dla dzieci i młodzieży zagrożonej uzależnieniami. Dobiły ją problemy finansowe.

Zobacz wideo: Zmiany nazw miejscowości w Kujawsko-Pomorskiem.

od 16 lat

Prowadzona przy Polskim Towarzystwie Zapobiegania Narkomanii poradnia mieściła się w Bydgoszczy przy ulicy Gajowej 43. PTZN zajmuje się profilaktyką i przeciwdziałaniem uzależnieniom od alkoholu, narkotyków, leków, dopalaczy, Internetu, gier komputerowych oraz hazardu. Pomocy udzielano osobom uzależnionym oraz ich rodzinom.

Poradnia Profilaktyki i Pomocy Rodzinie w Bydgoszczy zamknięta z powodu trudnej sytuacji finansowej

PTZN prowadzi działalność jako organizacja pożytku publicznego o charakterze non profit. Poradnia przestaje funkcjonować z powodów finansowych. - Wysokie koszty utrzymania lokalu, opłaty czynszowe, energia elektryczna, a przede wszystkim ogrzewanie i koszty administracyjne sprawiają, że działalność statutowa oparta na konkursach dotacyjnych, w których nie uwzględniania się tego rodzaju kosztów, po prostu umiera - przyznaje Robert Rejniak, przewodniczący Zarządu Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii Oddział w Bydgoszczy.

- Pula środków na przeciwdziałanie narkomanii nie zmienia się od 10-12 lat, podobnie stawki za pracę specjalistów. Utrzymanie zespołu doświadczonych i kompetentnych ludzi, którzy chcieli pracować od stycznia do kwietnia bez wynagrodzenia wymagało dużej determinacji i społecznego serca - dodaje prezes Zarządu PTZN w Bydgoszczy, który zapewnia, że specjaliści z Poradni to wspaniali ludzie, dla których zawsze na pierwszym miejscu było dobro pacjenta.

Z pomocy Poradni korzystało rocznie ponad 450 osób, głównie nastolatków zagrożonych uzależnieniem oraz ich rodziców. Podopiecznymi Poradni były młode osoby uzależnione od nowych technologii i gier. Były to osoby z objawami depresji i innymi zaburzeniami, nastolatki okaleczające się, po próbach samobójczych. Poradnia świadczyła pomoc dla mieszkańców całego województwa kujawsko-pomorskiego.

- Decyzja o zakończeniu działalności była trudna i smutna dla nas wszystkich, bo rzetelnie wypracowaliśmy merytoryczną pozycję w regionie - stwierdza Robert Rejniak.

Poradnia Profilaktyki i Pomocy Rodzinie została zamknięta wraz z początkiem 2023 roku. Robert Rejniak był jej kierownikiem. Wspomina, że problem kosztów w pierwszym kwartale roku występował od lat, ponieważ to czas, kiedy koszty utrzymania i ogrzewania są największe. - Konkursy regionalne rozstrzygane są pod koniec lutego, w marcu lub w połowie roku. Podobne problemy finansowe zdarzały się w przeszłości, ale wcześniej nigdy nie przerywaliśmy procesu terapeutycznego, bo zawsze była szansa na kontynuację i większość z nas prowadziła pacjentów na początku roku wolontaryjnie. Nasi pracownicy często uczestniczyli w szkoleniach, które opłacali z własnych środków. Ja sam pełniłem funkcję kierownika społecznie.

Gdzie teraz znajdą pomoc podopieczni bydgoskiej poradni?

W Poradni Profilaktyki i Pomocy Rodzinie prowadzone były między innymi grupy wsparcia dla rodziców czy warsztaty radzenia sobie z emocjami. Organizowana była pomoc psychologiczna, bezpłatne konsultacje psychiatryczne lub prawne. Co teraz będzie z tym wsparciem? Jak zapewnia nas Robert Rejniak, część dzieci i młodzieży została zaopiekowana przez terapeutów w ramach wolontariatu i dokończą rozpoczętą terapię. Osoby które zgłaszały się do Poradni w listopadzie i grudniu, skierowano do Stowarzyszenia Monar - Poradni Profilaktyczno-Konsultacyjnej przy ul. Św. Trójcy, a także do Bydgoskiego Ośrodka Rehabilitacji Terapii Uzależnień i Profilaktyki BORPA przy ul. Śliwińskiego.

PTZN poinformowało też w swoich mediach społecznościowych, że mieszkańcy gmin Nakło, Świecie i Koronowo mogą skorzystać z pomocy punktów konsultacyjnych. Informacje są udzielane pod numerami telefonów:

  • Nakło 501 347 033,
  • Świecie 503 145 836,
  • Koronowo 665 782 666.

Bydgoski oddział PTZN czeka jeszcze na rozstrzygnięcie konkursów na realizacje programów FreD goes net oraz Candis. Ten pierwszy adresowany jest do osób w wieku 13-19 lat, które używają narkotyków, alkoholu i dopalaczy. Candis to terapia dla osób uzależnionych od marihuany lub haszyszu. Wspomniane konkursy zostaną rozstrzygnięte pod koniec stycznia. - Bydgoszcz jest kolebką programu FreD, a realizujemy go również w Toruniu, Brodnicy, Tucholi, Sępólnie Krajeńskim, Świeciu i Nakle. To programy, które różne organizacje w Polsce realizują nawet bez poradni - wyjaśnia Robert Rejniak.

- Może w nowym roku znajdziemy jakiś inny lokal, z mniejszymi kosztami, może mniejszy, może przekazany przez władze - nie traci nadziei Robert Rejniak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo