Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kim są złodzieje aut?

Jarosław Jakubowski
Policjanci prześwietlili statystycznego złodzieja samochodowego. To człowiek młody, uczeń lub pracujący. Tyle że „pracuje” głównie na ulicy lub na parkingu.

Policjanci prześwietlili statystycznego złodzieja samochodowego. To człowiek młody, uczeń lub pracujący. Tyle że „pracuje” głównie na ulicy lub na parkingu.

Z danych za 2011 roku, zebranych przez Komendę Główną Policji, wyłania się portret przeciętnego złodzieja samochodów.

Sprawcami większości kradzieży są osoby dorosłe. Na ponad 1600 podejrzanych 300 stanowili nieletni.

Można też przyjąć, że w znakomitej większości złodzieje samochodowi to mieszkańcy miast - to w nich zanotowano prawie 15 tysięcy kradzieży.

Kolejny wniosek - kradzieże samochodowe to fach, do którego się wraca. Największą grupę wśród podejrzanych stanowią osoby, które były już karane za podobne przestępstwo.

<!** reklama>

A czym złodzieje zajmują się na co dzień (jeśli akurat nie kradną samochodów)? Aż 440 z nich to uczniowie, 358 - pracujący, są też emeryci i renciści, pracujący na czarno, prowadzący własną działalność. Trafili się również rolnicy i studenci.

Specjalna komórka policji

W Bydgoszczy największy - mniej więcej pięciokrotny - spadek kradzieży aut miał miejsce w latach 2003-2009. Działała wtedy w Komendzie Miejskiej Policji specjalna komórka - do walki z przestępczością samochodową.

Zaznaczyła swoją działalność brawurowymi pościgami za złodziejami, nierzadko z użyciem broni. W jednej z takich akcji ciężko ranny w wypadku został naczelnik „samochodówki”.

Wyniki mówiły jednak same za siebie. W 2003 roku Komenda Miejska Policji w Bydgoszczy notowała ponad 1500 kradzieży samochodów. Do roku 2009 ich liczba spadła pięciokrotnie.

- Sekcja do walki z przestępczością samochodową przestała istnieć, bo weszła w struktury wydziału kryminalnego. Są tam policjanci wyspecjalizowani w rozpracowywaniu środowiska złodziei samochodów - mówi nadkomisarz Maciej Daszkiewicz z zespołu prasowego KWP Bydgoszcz.

Nie tylko łamaki

Metody stosowane przez złodziei rozwijają się wraz z techniką samochodową.

- Nadal w użyciu są łamaki do otwarcia samochodów, jednak złodzieje stosują też bardziej zaawansowany sprzęt, gdy trzeba zdezaktywować system alarmowy samochodu - mówi nadkomisarz Maciej Daszkiewicz z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Z policyjnych statystyk wynika, że najczęściej kradziony jest volkswagen golf (1128 utraconych w skali kraju w 2012 roku). Złodzieje odjeżdżają też volkswagenami passatami (915) i audi (690 audi A4 i 332 audi A6). Na dalszych miejscach są: honda civic, fiat cinquecento, seat leon, skoda octavia, audi A3, volkswagen touran, ford mondeo, toyota corolla, volkswagen polo i fiat panda.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!