Na początku uroczystości Marek Staszewski, pełnomocnik Związku Producentów Audio Wideo, przypomniał, że mija 26 lat od powołania Koalicji Antypirackiej. - W imieniu Koalicji Antypirackiej bardzo się cieszę, że jesteśmy tutaj po raz kolejny. Przez lata wiele się zmieniło. Weszliśmy w chmurę oraz cyberprzestępczość. Jesteśmy zaszczyceni móc pracować na co dzień z tak wysokiej klasy specjalistami, jak polscy policjanci, za co chciałbym bardzo serdecznie podziękować - powiedział
Nagrody policjantom wręczyli p.o. Komendant Główny Policji inspektor Marek Boroń, prezes Stowarzyszenia Sygnał Teresa Wierzbowska oraz aktorka teatralna i filmowa Magdalena Schejbal.
W tegorocznej edycji uhonorowano
- Wydział do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie - za staranne i kompleksowe prowadzenie sprawy, efektem, której było zamknięcie serwisu pirackiego powiązanego z giełdą kryptowalut prowadzoną przez sprawcę.
- Wydział do walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy - za wzorcowo przeprowadzoną realizację sprawy dawcy sharingu, który z użyciem 15 kart abonenckich bez uprawnień udostępniał sygnał telewizyjny do ponad 1000 biorców.
- Wydział w Bydgoszczy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości - za kompleksowe i szczegółowe prowadzenie sprawy, które zaowocowało największym w historii walki z piractwem w Polsce zamknięciem kilkudziesięciu serwisów nielegalnie dystrybuujących treści.
- Wydział w Gorzowie Wielkopolskim Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości - za skuteczne działania, które doprowadziły do zamknięcia serwisu pirackiego o dużym zasięgu i zabezpieczenia dostępu do danych w serwisie hostingowym.
Walka z piractwem internetowym jest zjawiskiem wieloetapowym. Zanim sprawa trafi do policji, to jako uprawnieni i jako poszkodowani tym samym, wykonuje się tytaniczną pracę, aby identyfikować i zgłaszać naruszenia. W ubiegłym roku każdy tytuł, czy to film, program, serial czy pojedyncza transmisja sportowa była nielegalnie udostępniana w celach zarobkowych w internecie ponad 3 tysiące razy.
- Zdajemy sobie sprawę z tego, że wszystko się zmienia. Świat, który nas otacza nie stoi w miejscu, dlatego też Biuro do Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej i Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości to są narzędzia polskiej policji, które bezpośrednio zajmują się przestępczością gospodarczą i ekonomiczną. Dziękuje państwu, że widzicie ten profesjonalizm polskiej policji. Złote Blachy są docenieniem pracy tych setek policjantów, którzy na co dzień w większym lub mniejszym stopniu tę przestępczość intelektualną i przemysłową zwalczają – pogratulował p.o. Komendanta Głównego Policji insp. Marek Boroń i wyraził chęć dalszej współpracy z Koalicją Antypiracką.
"Złote Blachy” to honorowe nagrody Koalicji Antypirackiej przyznawane corocznie jednostkom policji w uznaniu ich zasług w zwalczaniu kradzieży dóbr własności intelektualnej i obronie praw autorskich. Koalicję Antypiracką tworzą trzy organizacje: Związek Producentów Audio Video (ZPAV), Stowarzyszenie Sygnał i BSA The Software Alliance.
