Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy znikną strefy wydzielone w autobusach i tramwajach komunikacji w Bydgoszczy? Nieprędko

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Na razie nie wiadomo konkretnie, kiedy znikną wydzielone strefy przy kierowcach autobusów i tramwajów miejskiej komunikacji w Bydgoszczy, choć mówi się o dacie 1 kwietnia. Niektórzy pasażerowie twierdzą, że w ten sposób m.in. blokuje się miejsca.
Na razie nie wiadomo konkretnie, kiedy znikną wydzielone strefy przy kierowcach autobusów i tramwajów miejskiej komunikacji w Bydgoszczy, choć mówi się o dacie 1 kwietnia. Niektórzy pasażerowie twierdzą, że w ten sposób m.in. blokuje się miejsca. Tomasz Czachorowski
Na razie nie wiadomo konkretnie, kiedy znikną wydzielone strefy przy kierowcach autobusów i tramwajów miejskiej komunikacji w Bydgoszczy, choć mówi się o 1 kwietnia. Niektórzy pasażerowie twierdzą, że w ten sposób blokuje się miejsca i uniemożliwia kupowanie biletów.

Zobacz wideo: Dron obserwował kierowców na ulicy Wyszyńskiego w Bydgoszczy

od 16 lat

Od 14 marca 2020 roku we wszystkich bydgoskich autobusach i tramwajach została zawieszona sprzedaż biletów przez obsługę pojazdów. - Na wniosek kierowców wzorem innych miast, wygrodzone zostaną strefy buforowe w pojazdach komunikacji miejskiej – pomiędzy częścią pasażerską a stanowiskiem kierowcy - wydzielenie pomiędzy pierwszym, a drugim rzędem siedzeń - informował Tomasz Okoński, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej. - W związku z wprowadzeniem tej strefy, nie będzie możliwe wsiadanie i wysiadanie pierwszymi drzwiami. W przypadku zestawów dwuwagonowych dotyczy to oczywiście wyłącznie pierwszego wagonu.

Na ten sam temat - komentarz

Taka sytuacja trwa do dziś. Ale pojawiają się pytania pasażerów.

Mniej miejsca i nie ma biletów

- Teoretycznie ministerstwo zdrowia już w lutym zapowiedziało, że pandemia zaczyna wygasać, zniesiono część obostrzeń, ale strefa dla kierowców w autobusach wciąż funkcjonuje - słyszymy. - Skoro można było najpierw wyłączyć przyciski otwierania drzwi przez pasażerów, a potem je uaktywnić, dlaczego nie zlikwidowano stref. Po pierwsze zrobiłoby się w autobusach czy tramwajach trochę luźniej, te cztery-pięć miejsc zawsze się przyda. Po drugie - naprawdę, nie wszyscy korzystają z płatności kartami i nie wszyscy mają karty miejskie. Sporo starszych osób wciąż korzysta z biletów papierowych, czasami nie można ich dostać, więc ostatnia deską ratunku jest możliwość kupienia biletu u kierowcy...

- Decyzję w tej sprawie podjął operator, Miejskie Zakłady Komunikacyjne, proszę ich pytać, jakie dalsze decyzje podejmie w tej sprawie - mówi Tomasz Okoński, rzecznik ZDMiKP.

To nie jest tylko decyzja MZK

Przeciwko takiemu stawianiu sprawy oponuje Andrzej Wadyński, prezes Miejskich Zakładów Komunikacyjnych w Bydgoszczy.

- W Bydgoszczy jest dwóch operatorów obsługujących komunikację, to MZK i Irex. Obaj operatorzy wspólnie muszą podjąć decyzje o likwidacji stref, bo pasażera nie interesuje, którego przewoźnika pojazdem akurat jedzie. Nie może być tak, że jeden przewoźnik zlikwiduje strefy, a drugi nie. Będę na ten temat rozmawiał z zarządem Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej. Na razie przyglądamy się sytuacji pandemicznej, strefy na razie nie będą zlikwidowane. Może od 1 kwietnia... - mówi Andrzej Wadyński prezes Miejskich Zakładów Komunikacyjnych w Bydgoszczy.

Od lutego mniej obostrzeń, ale maseczki zostały

Przypomnijmy, że ministerstwo zdrowia na początku lutego oceniało, że to właśnie w tym miesiącu powinny nastąpić stosunkowo duże spadki zakażeń. To wszystko skłoniło MZ i rząd do tego, żeby zacząć łagodzić restrykcje i zacząć wprowadzać zmiany w opiece zdrowotnej.

Co zmieniono w walce z pandemią od połowy lutego:

  • izolacja trwa 7, zamiast 10 dni;
  • domownicy odbywają tygodniową kwarantannę, równolegle z osobą chorą;
  • zniesiono kwarantannę u tzw. osób z kontaktu;
  • kwarantanna po przyjeździe z niektórych krajów, np. tych spoza Schengen, trwa 7 dni.

Obowiązek noszenia maseczek w galeriach i środkach komunikacji publicznej wciąż obowiązuje!

Sypią się mandaty

Policjanci w całym województwie wciąż kontrolują przestrzeganie obowiązku zasłaniania twarzy i ust. I sypia się mandaty.

Jak informuje kom. Lidia Kowalska z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, od 1 sierpnia ub. roku do 9 marca br. przeprowadzono w Kujawsko-Pomorskiem ponad 67 tysięcy kontroli. - w 35 499 przypadkach skończyło się na pouczeniach, nałożono ponad 27 tysięcy mandatów - mówi kom. Kowalska. - Do sądu skierowano 2509 wniosków o ukaranie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo