Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy zaczną grzać w bydgoskich kaloryferach?

Sławomir Bobbe
Gdy temperatura za oknem spada poniżej 10 stopni Celsjusza, odruchowo chwytamy za kaloryfery. Te jednak są nadal zimne, choć „na dniach” sytuacja może się zmienić.

Gdy temperatura za oknem spada poniżej 10 stopni Celsjusza, odruchowo chwytamy za kaloryfery. Te jednak są nadal zimne, choć „na dniach” sytuacja może się zmienić.

<!** Image 3 align=none alt="Image 220260" sub="Fot.: sxc.hu">

- Rano było chyba z pięć stopni, w dodatku mgła i deszcz powodowały, że czuło się większe zimno. Mieszkam na 10 piętrze bloku na Bartodziejach, mimo wymienionych okien, gdy jest wietrznie, w mieszkaniu jest nieprzyjemnie zimno - narzeka pani Janina. - Z ogrzewaniem nie ma co czekać, bo jak się człowiek przeziębi, to więcej zapłaci za leki niż za ogrzewanie.

<!** reklama>

Zaczną sezon od...

Wczoraj na nadzwyczajnym posiedzeniu zarządu zebrali się członkowie Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej - temat główny - sezon grzewczy. - Zastanawialiśmy się, czy rozpocząć sezon grzewczy, czy się jeszcze wstrzymać. Analizowaliśmy prognozy, konsultowaliśmy się z innymi spółdzielniami. Decyzję odkładamy do poniedziałku, chociaż nie chcielibyśmy zacząć grzać do końca września. Spółdzielcy o to nie proszą - twierdzi Zbigniew Sokół, prezes FSM. Technicznie spółdzielnia może sezon grzewczy rozpocząć, a potem - jeśli pogoda się poprawi - wstrzymać zamówienie ciepła. Jednak ponowne włączenie dostaw ciepła też będzie kosztować.

- Niewykluczone, że w ciągu następnych kilku dni zaczniemy grzać. Będzie to zależało od tego, czy potwierdzą się prognozy. Te mówią, że w połowie przyszłego tygodnia nad ranem może być dość zimno. Głównie chodzi nam o rodziny z dziećmi, osoby starsze czy chorych, którzy powinni mieć możliwość wyboru, czy chcą włączyć w domu kaloryfery, czy nie - wyjaśnia Tadeusz Stańczak, prezes Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zachęca z kolei bydgoszczan do szybszego włączenia ogrzewania, powołując się na...oszczędności.

- Otrzymaliśmy już wnioski o włączenie dostaw ciepła od kilkunastu odbiorców, głównie z sektora publicznego i wspólnot mieszkaniowych. Włączenie dostaw ciepła w tak zwanym okresie przejściowym pozwala zapobiec zbyt dużemu wyziębieniu ścian budynków i zdecydowanie poprawia komfort cieplny w pomieszczeniach odbiorców, a nie stanowi dużego kosztu - zapewnia Tomasz Lewandowski, rzecznik KPEC.

Będzie drożej

Trzeba się jednak przygotować na podwyżki opłat. - Stawki z tytułu dostaw ciepła do gospodarstw domowych uzależnione są od ich lokalizacji, grupy taryfowej - sposobu zasilania obiektu odbiorcy. Średni tegoroczny wzrost cen zatwierdzonych przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki dla odbiorców w Bydgoszczy wynosi 8,8 procent. Zależny jest on głównie od taryfy producenta ciepła - spółki PGE, jak również od cen zawartych w taryfie dla ciepła KPEC - wyjaśnia rzecznik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty