https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium bydgoskie na 8 sierpnia: Zahaczył marynarką o siatkę i dostał się pod koła tramwaju

Krzysztof Błażejewski
Jaroslaw Jakubczak, zdjęcie ilustracyjne
Zobacz, co ważnego i ciekawego wydarzyło się 8 sierpnia w Bydgoszczy. [BYDGOSZCZ, KALENDARIUM, 8 SIERPNIA]

8 sierpnia 1461 roku do Bydgoszczy z Kalisza przybył król Kazimierz Jagiellończyk w związku z przygotowywaną wyprawą wojenną na Prusy i Gdańsk. Monarcha opuścił Bydgoszcz 10 sierpnia i udał się w kierunku Krajny.

8 sierpnia 1468 roku król Kazimierz Jagiellończyk zatrzymał się w Bydgoszczy w drodze do Gdańska na hołd miast pruskich. Była to jego ostatnia wizyta w naszym mieście.

8 sierpnia 1917 roku w kościele pw. Św. Trójcy miała miejsce pierwsza zbiórka harcerska założonej przez Jana Wierzejewskiego I drużyny Towarzystwa Skautów im. Stanisława Staszica z udziałem ok. 40 młodzieńców. W umundurowaniu skautów zaprezentowali się miesiąc później, podczas powitania prymasa Polski, arcybiskupa Edmunda Dalbora. Na początku 1918 roku ich działalność została przez zaborców zakazana.

W epoce PRL-u propagandyści tworzyli plakaty skierowane do różnych grup społecznych i zawodowych, które miały zdopingować ich do bardziej wytężonej pracy, większego zaangażowania w działania na rzecz partii i kraju. Dziś uśmiechamy się, widząc hasła i plakaty z tamtych czasów. Zobaczcie 'dzieła', które dla Was wybraliśmy ►►► Na tym zdjęciu widać tablicę informacyjną, która swoim absurdalnym wezwaniem „Po skończonej pracy załóż majtki" przywołuje klimat plakatów propagandowych PRL-u, wywieszanych w zakładach pracy, i zachęca do właściwego zachowania po fajrancie. Jest to współczesna parafraza prawdziwego hasła „Po skończonej pracy wyłącz urządzenie elektryczne" (tablica z tym hasłem jest na kolejnej planszy galerii).Czy na meblach z czasów PRL można zarobić? (źródło TVN/X-News):<script class="XlinkEmbedScript" data-width="640" data-height="360" data-url="//get.x-link.pl/b077b555-e1bd-97d6-a087-170a9c99d2cb,c491b2db-f178-81e8-5a8f-37764f83cc65,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1"></script>

Plakaty z przeszłości, czyli nieco propagandy i haseł z tamt...

8 sierpnia 1926 roku odbyło się pierwsze po powrocie do Polski nadanie tytułu honorowego obywatela Bydgoszczy. Otrzymał go dr Władysław Piórek, naczelny lekarz Kasy Chorych.

8 sierpnia 1952 roku w witrynie „Ilustrowanego Kuriera Polskiego” przy pl. Teatralnym wystawiono na widok publiczny brązowy medal olimpijski zdobyty na igrzyskach w Helsinkach przez bydgoskiego wioślarza, Teodora Kocerkę.

8 sierpnia 1959 roku wieczorem dwóch podpitych bydgoszczan na oczach przechodniów skoczyło „na głowę” do Brdy z mostu Teatralnego. Chodziło o zakład. Obydwaj wyszli z wody bez szwanku i oddalili się taksówką, milicji nie udało się ich zatrzymać.

8 sierpnia 1966 roku z inicjatywy UNESCO w Bydgoszczy rozpoczęły się kolonie letnie przeznaczone dla dzieci z całego kraju uczących się angielskiego. Wychowawcami kolonii byli wyłącznie rdzenni Anglicy.

Tego samego dnia do tragicznego wypadku doszło przy ul. Spokojnej. Jadący na stopniach tramwaju 19-letni pracownik Zachemu zaczepił marynarką o metalową siatkę i dostał się pod koła tramwaju. Zginął na miejscu.

Tak bydgoski Dworzec Główny zmieniał się na przestrzeni lat. Oto kilka fotografii z dawniejszych i nie tak odległych czasów.

Bydgoszcz Główna - dawniej i dziś [zobacz zdjęcia]

8 sierpnia 1977 roku nastąpiło powiększenie obszaru zajmowanego przez miasto Bydgoszcz o obszary wsi Czarnówko, Łoskoń, Smukała Dolna, Łęgnowo, Plątnowo oraz części wsi Mariampol, Myślęcinek, Niemcz, Zamczysko i Wypaleniska.

8 sierpnia 1985 roku na skutek ulewnych deszczów wiele ulic w Bydgoszczy stało się nieprzejezdnych: pod wodą znalazły się m.in. Toruńska wraz z rondem Toruńskim, Brzozowa, Inowrocławska, Gwardii Ludowej i Witebska.

8 sierpnia 1991 w auli instytutów rolniczych przy pl. Weyssenhoffa 11 rozpoczęły się zbiorowe seanse bioenergoterapeutyczne Rosjanina Siergieja Gnidenki, cieszące się wielkim zainteresowaniem.

8 sierpnia 1992 roku kajakarz bydgoskiej Astorii, Dariusz Białkowski w duecie z Grzegorzem Kotowiczem zdobył brązowy medal na igrzyskach olimpijskich w Barcelonie w konkurencji K-2 na dystansie 1000 m. Osiem lat później Białkowski, czterokrotny olimpijczyk, wywalczył drugi swój brąz – tym razem w czwórkach.

Polub nas na Facebooku

Bydgoszczanie zwiedzali zabytkową halę targową

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Nie będzie procesu w sprawie morderstwa przy Babiej Wsi. Postępowanie umorzone

Nie będzie procesu w sprawie morderstwa przy Babiej Wsi. Postępowanie umorzone

Wsparcie duchowe w onkologii jest nieocenione. Zespół z CO świętuje 15-lecie

Wsparcie duchowe w onkologii jest nieocenione. Zespół z CO świętuje 15-lecie

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski