Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium bydgoskie na 29 grudnia: Autobus spłoszył konia, który wbiegł na targowisko i poturbował 12 osób

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Kalendarium bydgoskie na 29 grudnia. Sprawdź, co tego dnia wydarzyło się w Bydgoszczy!

29 grudnia 1909 roku w bydgoskim kinematografie zwanym „Teatrem obrazów świetlanych „Colosseum” przy ul. Gdańskiej 18 zaprezentowany został film „Odwiedziny w Bydgoszczy”, pierwsza próba dokumentalnego obrazu o mieście, przedstawiająca jego widoki. Film nie zachował się, nieznane są też bliższe szczegóły o nim.

29 grudnia 1920 roku rozpoczęto usuwanie z ulic Bydgoszczy emaliowanych tabliczek z niemieckimi nazwami ulic.

29 grudnia 1921 roku mieszkający w Bydgoszczy architekt Bogdan Raczkowski objął w magistracie funkcję architekta miejskiego. Raczkowski zamordowany został w Dolinie Śmierci w 1939 roku.

Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia i Rzeczpospolita stworzyli ranking najlepszych szpitali w Polsce. Najważniejsza jest jakość leczenia pacjentów. Bydgoskie szpitale osiągnęły dobry wyniki. Sprawdź >>Smaki Kujaw i Pomorza 3

Bydgoskie szpitale najlepsze w Polsce [ranking]

29 grudnia 1932 roku na pl. Piastowskim przejeżdżający autobus spłoszył konia, który wbiegł na targowisko i przewrócił się na grupę kobiet handlujących nabiałem. 12 osób zostało rannych, sześć sprzedawczyń i klientek przewieziono do miejskiej lecznicy.

29 grudnia 1966 roku na skutek nagłej awarii nadajnika radiowo-telewizyjnego znajdującego się w Trzeciewcu znacznie pogorszyła się jakość odbioru w Bydgoszczy programu telewizyjnego. Bydgoszczanie i mieszkańcy regionu praktycznie spędzili sylwestra i Nowy Rok bez telewizji. Usterkę tę udało się usunąć dopiero po sprowadzeniu specjalnej ekipy fachowców 2 stycznia następnego roku.

29 grudnia 1982 roku w II programie Telewizji Polskiej o godz. 20 wyemitowane zostało (w kolorze!) przedstawienie operowe „Pan Twardowski” w wykonaniu artystów z Państwowej Opery w Bydgoszczy.

29 grudnia 1986 roku nastąpiło odsłonięcie na skwerze przy ul. Bernardyńskiej obok Grobu Nieznanego Powstańca pomnika Powstańca Wielkopolskiego dłuta Aleksandra Dętkosia według projektu Stanisława Horno-Popławskiego.

29 grudnia 1998 roku z samochodu na ul. Jackowskiego zostały wyrzucone zwłoki Jana G., mieszkańca jednego z domów przy tej ulicy. Zabójcami okazali się 24-letni właściciel agencji towarzyskiej przy ul. Jackowskiego 8 oraz wynajmowany przez niego ochroniarz. Zbrodni dokonano przy ul. Rajskiej nad Brdą z zemsty za protesty przeciwko prowadzonej agencji oraz hodowli psów w mieszkaniu.

Czy uda się skończyć z plastikiem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!