Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium bydgoskie na 11 marca: Wstrzymali ruch, by wysadzić w powietrze śluzę na kanale

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Dariusz Bloch, zdjęcie ilustracyjne
Zobacz, co ważnego i ciekawego wydarzyło się 11 marca w Bydgoszczy. [BYDGOSZCZ, KALENDARIUM, 11 MARCA]

11 marca 1786 roku mennica berlińska wystawiła pokwitowanie za przyjęcie znalezionego na terenie bydgoskiej mennicy srebra i złota o wartości 240 talarów i 6 groszy; był to prawdopodobnie efekt poszukiwań w osuszonym korycie Brdy, w co spółka złożona z młynarza Koplina, złotnika Zuckmantla, pieczętarza Meyera, pisarza kancelaryjnego Golke i właściciela browaru Ossowskiego zainwestowała aż 450 talarów. Kilkanaście dni później do władz wpłynął donos Żyda z Inowrocławia Abrahama Israela sugerujący, iż spółka ukryła rzeczywistą wartość wydobytych kruszców.

11 marca 1887 roku w Bydgoszczy zmarł Carl Blumwe, właściciel fabryki traków i maszyn do obróbki drewna na ul. Jagiellońskiej oraz odlewni żelaza na rogu ul. Nakielskiej i Stawowej.

11 marca 1920 roku Tymczasowa Rada Miejska Bydgoszczy dokonała wyboru pierwszego polskiego prezydenta miasta, Jana Maciaszka, pełniącego wcześniej funkcję komisarza generalnego, a później prezydenta komisarycznego. Wybór ten nie został jednak zaakceptowany przez wojewodę wielkopolskiego.

11 marca 1927 roku odbyło się poświęcenie i oddanie do użytku Domu Katolickiego zbudowanego z inicjatywy proboszcza kościoła farnego ks. Tadeusza Skarbek-Malczewskiego według projektu architekta Stefana Cybichowskiego na działce przy ul. Grodzkiej 1. W 2004 roku budynek stał się własnością kurii diecezjalnej, obecnie jest to Dom Polski – Instytut Kultury.

11 marca 1928 roku głosowano na kandydatów do Senatu RP. Frekwencja w Bydgoszczy wyniosła 80,6 proc. Najwięcej głosów w mieście otrzymali kandydaci Bloku Mniejszości Narodowych i Polskiego Bloku Katolickiego.

11 marca 1939 roku odbył się w Bydgoszczy Zjazd Delegatów Miasta Pomorskich z udziałem przedstawicieli samorządów miast. Rozmawiano o zacieśnieniu współpracy.

Tego samego dnia w sali posiedzeń Rady Miejskiej odbyło się zebranie Aeroklubu Bydgoskiego pod hasłem „Bydgoszcz musi stworzyć pomorską eskadrę floty powietrznej”, na które przybył „zdobywca Atlantyku”, sławny wówczas pilot, Stanisław Skarżyński.

11 marca 1967 roku rozpoczęły się prace związane z realizacją budowy węzła grunwaldzkiego, które trwały 6 lat i zakończyły się zasypaniem Starego Kanału na odcinku śródmiejskim i budową ronda Grunwaldzkiego.

11 marca 1969 roku w Filharmonii Pomorskiej wystąpił jeden z najwybitniejszych skrzypków XX stulecia, Amerykanin włoskiego pochodzenia Ruggiero Ricci, który zagrał na skrzypkach z 1734 roku, należących wcześniej do Polaka Bronisława Hubermana.

11 marca 1971 roku po południu nad Bydgoszczą, przy temperaturze wahającej się od – 3 do – 4 st. C przeszła gwałtowna burza śnieżna, która spowodowała chaos komunikacyjny z powodu minimalnej widoczności oraz zasypania ulic i szyn tramwajowych.

11 marca 1973 roku w godz. od 7 do 9 wstrzymano całkowicie ruch na ul. Nakielskiej z powodu wysadzenia w powietrze III śluzy na zasypywanym Starym Kanale podczas budowy ronda Grunwaldzkiego.

11 marca 1993 roku powstało Bydgoskie Towarzystwo Heraldyczno-Genealogiczne. Pierwszym prezesem zarządu został Andrzej Bogucki.

Tego samego dnia do tragicznego wypadku doszło na bydgoskim lotnisku. Długoletni konstruktor i oblatywacz motolotni Krzysztof Kosior, dokonujący próbnego oblotu nowej motolotni spadł z wysokości 50 m i poniósł śmierć na miejscu.

11 marca 1994 roku minister obrony narodowej Jerzy Kołodziejczyk przekazał bydgoskie lotnisko cywilne po 12 latach jego użytkowania przez wojsko – wojewodzie bydgoskiemu na wniosek Bydgoskiej Korporacji Lotniczej zamierzającej wskrzesić po kilkunastoletniej przerwie komunikację lotniczą w Bydgoszczy.

11 marca 1996 w Bydgoszczy zmarł Tadeusz Nowakowski, literat, działacz polski na uchodźstwie, dziennikarz Radia Wolnej Europy (m.in. występujący pod pseudonimem Tadeusz Olsztyński), reporter pielgrzymek papieskich, inicjator powołania Światowego Związku Bydgoszczan, Honorowy Obywatel Miasta, który w Bydgoszczy mieszkał w latach 1920-39. Pochowany został 4 dni później na cmentarzu ewangelickim przy ul. Zaświat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera