Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium bydgoskie na 10 listopada: Udusił dwóch kolegów, bo tak nakazał mu tajemniczy "głos"

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Kalendarium bydgoskie na 10 listopada: Udusił dwóch kolegów, bo tak nakazał mu tajemniczy "głos"
Kalendarium bydgoskie na 10 listopada: Udusił dwóch kolegów, bo tak nakazał mu tajemniczy "głos" archiwum Polska Press
Kalendarium bydgoskie na 10 listopada. Sprawdź, co wydarzyło się tego dnia w Bydgoszczy!

10 listopada 1918 roku trwało wrzenie rewolucyjne w niemieckim wojsku stacjonującym w Bydgoszczy. Dowódca niemieckiego garnizonu bydgoskiego gen. Krause uciekł z koszar w przebraniu, władzę w zbuntowanym garnizonie i całym mieście przejęła rada żołnierska. Ulicami miasta w nocy przeszedł wielki pochód zbuntowanych żołnierzy.

10 listopada 1929 roku późnym wieczorem rozpoczęło się kładzenie w ciągu u. Gdańskiej przewodów prowadzących z nowe elektrowni miejskiej na Jachcicach do centrum miasta. Pracowano przez dwie kolejne noce, by nie zakłócić ruchu.

Tego samego dnia wieczorem bydgoska policja urządziła obławę na prostytutki „urzędujące” w centrum miasta. Przez kilka godzin dowieziono do aresztu kilkadziesiąt delikwentek, gdzie poddano je badaniom lekarskim.

10 listopada 1954 roku w Pomorskim Domu Sztuki odbyła się uroczysta akademia z okazji międzynarodowego dnia młodzieży, na której gośćmi byli komsomolcy z ZSRR oraz przedstawiciele młodzieży z Korei Północnej.

11 listopada, na czas trwania obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości oraz biegu „Bydgoski Bieg Niepodległości", zaplanowane zostało wprowadzenie czasowej organizacji ruchu na: Placu Wolności, ul. Gdańskiej, ul. Kamiennej, ul. Sułkowskiego, ul. Chodkiewicza, ul. 20 stycznia 1920 r., ul. Paderewskiego, ul. Staszica, ul. 3 Maja, ul. Piotra Skargi, ul. Konarskiego, ul. Jagiellońskiej i ul. Gimnazjalnej.

11 i 12 listopada w Bydgoszczy. Utrudnienia w ruchu, komunik...

10 listopada 1957 roku po zwycięstwie nad Marymontem Warszawa 1:0 w Bydgoszczy wobec 12-tysięcznej widowni, dzięki celnemu strzałowi Mariana Norkowskiego, piłkarze bydgoskiej Polonii awansowali do ekstraklasy. Grali w niej do roku 1960, przez trzy sezony.

10 listopada 1963 roku w hali Astorii odbył się wojewódzki finał konkursu „Autostopem po ZSRR”. Jego uczestnicy popisywali się wiedzą o Kraju Rad, ale nie zdobywaną podczas wycieczek, tylko… z książek i przewodników. Dla zwycięzców zorganizowano specjalny koncert z udziałem m.in. Violetty Villas.

10 listopada 1990 roku w ramach „Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej” otwarto w Muzuem Okręgowym wystawę pn. „Skarby katedry gnieźnieńskiej”, na której prezentowano m.in.,. kielich św. Wojciecha i Dąbrówki oraz relikwiarz św. Barbary z XV w.

10 listopada 1991 roku na placu Wolności, w miejscu gdzie od 1945 roku ustawiony był pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej, po zdemontowaniu godła ZSRR i zawieszeniu nowych płaskorzeźb oraz stosownych tablic upamiętniających polskie dążenia społeczne do wolności, przewodniczący ówczesnej Rady Miejskiej Bydgoszczy Zdzisław Kostkowski odsłonił nowy pomnik Wolności.

Tego samego dnia na Starym Rynku swoje ślubowanie złożył pierwszy w Bydgoszczy oddział Straży Miejskiej złożony z 49 funkcjonariuszy, w tym 11 kobiet.

10 listopada 1994 roku dobiegł końca proces Jana W. zwanego Janosikiem z Paterka, oskarżonego o wyłudzenie od 79 osób kwoty 18,5 mld starych złotych. Wyrok brzmiał: 4 lata pozbawienia wolności i 50 mln zł grzywny.

10 listopada 1998 roku nocą w mieszkaniu oficyny domu przy ul. Chrobrego 9 52-letni Hilary C. zamordował, dusząc, swoich dwóch kolegów, z którymi urządził wcześniej libację alkoholową. Wezwanym przez siebie policjantom oznajmił, że zrobił to, ponieważ usłyszał „głos” mówiący, że kumple schowali przed nim butelkę denaturatu.

10 listopada 2002 roku Konstanty Dombrowicz wybrany został prezydentem Bydgoszczy w pierwszych demokratycznych wyborach bezpośrednich. W drugiej turze pokonał poprzedniego prezydenta Romana Jasiakiewicza w stosunku 55:45 proc. oddanych głosów. Dombrowicz rządził przez dwie kadencje, osiem lat.

10 listopada 2007 roku w Fordonie oddano do użytku rondo po przebudowie skrzyżowania ulic Twardzickiego, Korfantego i Rydygiera. Niestety, już na wiosnę trzeba było rondo przebudować, bo nie mieściły się na nim przegubowe autobusy MZK.

Flesz - wypadki drogowe. Jak udzielić pierwszej pomocy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo