[break]
Czasy się zmieniają, zmieniają się także wyzwania dla adwokatury. - Wynikają one także z określonej sytuacji społeczno-politycznej. Na przykład w czasach „Solidarności” wielu przedstawicieli palestry broniło działaczy opozycji i to pro bono - tłumaczy dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy Justyna Mazurowa. - Jednym z adwokatów bardzo mocno zaangażowanych w obronę działaczy opozycji był nieżyjący już mecenas Antoni Gołda.
Profesjonalna pomoc
Obecnie wygląda to inaczej. Nowe wyzwania to: integracja środowiska, walka o prawniczy rynek (a więc działania wizerunkowe) i edukacja.
Przykładem działań związanych właśnie z edukacją może być sukces pilotażowego programu „Mediacje w szkole w praktyce”, zrealizowanego przez Bydgoską Izbę Adwokacką przy wsparciu kuratorium oświaty. - W programie wzięło udział ponad 40 szkół z całego województwa kujawsko-pomorskiego. Chodziło w nim o to, aby uczniowie poznali tajniki pracy mediatora i nauczyli się rozwiązywać konkretne sytuacje konfliktowe w swoim szkolnym środowisku. Chcielibyśmy, aby program był kontynuowany, wrócimy do tej sprawy po wakacjach - we wrześniu. Mamy nadzieję, że zaangażuje się jeszcze więcej szkół - mówi Justyna Mazurowa.
Kolejne wyzwanie to wspomniana walka o rynek. Jest coraz więcej kancelarii, nie tylko adwokackich. - Tylko 8 procent społeczeństwa korzysta z profesjonalnej pomocy obrońców. Ludzie powinni wiedzieć, do kogo mają się zwracać w sprawach prawnych - dodaje Justyna Mazurowa.
Trudny start
Podstawowym problemem jest coraz trudniejszy start w zawodzie młodych przedstawicieli palestry. Rzecz w tym, że prawników jest coraz więcej.
- Mają zostać obniżone stawki za sprawy prowadzone z urzędu. O zarobkach adwokatów krążą mity w rodzaju: żeby skorzystać z ich usług, trzeba sprzedać kamienicę. To nieprawda. Chcemy profesjonalnie reprezentować ludzi w najważniejszych dla nich sprawach - tłumaczy mecenas Mazurowa.
Kobieta adwokat
Z okazji jubileuszu, BIA postanowiła nakręcić film, którego bohaterkami są kobiety adwokatki. Jego premiera odbyła się wczoraj, podczas uroczystości związanych z 65-leciem BIA.
W dokumencie „Kobiety adwokatury” zobaczyć można kilkanaście adwokatek z całej Polski, w tym trzy bydgoszczanki. Opowiadają o swoim zaangażowaniu w ludzkie dramaty, a także szczerze o popełnionych przez siebie błędach. To nie są wymyślone na potrzeby serialu telewizyjnego problemy. Śledzimy ich codzienne dylematy, które dzieją się w prawdziwych kancelariach i na prawdziwych salach sądowych. - Nakręcenie tego filmu to była nasza inicjatywa. Rola kobiety w adwokaturze, podobnie zresztą jak w każdym innym zawodzie, niczym się nie różni od roli mężczyzny. Nie ma już podziałów na zawody męskie i kobiece. My musimy łączyć obowiązki zawodowe z rodzinnymi. Jesteśmy świadome swej wartości, wykształcone. Nasz zawód wymaga systematycznego doszkalania się - tłumaczy J. Mazurowa.