„Bedeker grucznieński” to praca zbiorowa, zredagowana przez Jadwigę Luterek-Cholewską. W sobotę salka domu katechetycznego przy parafii w Grucznie wypełniła się po brzegi.
<!** Image 2 align=right alt="Image 80827" sub="Na zakończenie spotkania do Jadwigi Luterek-Cholewskiej ustawiła się długa kolejka po wpis do książki Fot. Marek Wojciekiewicz
">Publikacja została wydana z okazji 15. rocznicy powstania Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego oraz 10. rocznicy powołania Towarzystwa Przyjaciół Dolnej Wisły.
Goście i mieszkańcy wsi z wielką uwagą wysłuchali krótkiego wykładu autorki o kulisach powstawania tego niezwykłego przewodnika.
- W zbieraniu materiałów do książki pomagało mi ponad 60 osób. Chcę im za to serdecznie podziękować - mówiła podczas spotkania Jadwiga Luterek-Cholewska.
Zdjęcia i informacje pochodzą najczęściej z archiwów i zbiorów prywatnych, obecnych i dawnych mieszkańców Gruczna. Autorzy korzystali też z opracowań naukowych, ustnych przekazów mieszkańców i wiadomości dostępnych w Internecie.
<!** reklama>- W naszych zamierzeniach wydawnictwo miało mieć około 130 stron. Jednak ogrom zgromadzonego materiału zmusił nas do zmiany tych planów. Książka rozrosła się do 260 stron - mówi Jadwiga Luterek-Cholewska.
Historię, zabytki, przyrodę i ludzi „Bedeker grucznieński” pokazuje w bardzo przystępnej i przejrzystej formie. Jest to zbiór prawie 150 haseł ułożonych alfabetycznie. Do ich ilustracji użyto ponad trzystu fotografii, rycin i map. Wiele zdjęć i dokumentów dostarczyli też dawni mieszkańcy Gruczna pochodzenia niemieckiego. Część haseł autorzy poświęcili na prezentację wsi położonych w sąsiedztwie Gruczna. Mieszkańcy Dworzyska, Kosowa, Parlina, Topolna i Topolinka znajdą w tej książce wiele interesujących informacji o historii swoich miejscowości. „Bedeker grucznieński” został wydany w nakładzie 700 egzemplarzy. Formuła krótkich haseł ilustrowanych archiwalnymi i współczesnymi fotografiami, w zamyśle autorów, pozwoli na ciągłe jego uzupełnianie i poszerzanie. „Bedeker” to już szóste wydawnictwo popularnonaukowe w dziesięcioletniej historii Towarzystwa Przyjaciół Dolnej Wisły.