https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy napiszą o Żninie

Iwona Matusiak
Żnin powoli szykuje się do swoich 750. urodzin. W ramach obchodów nadania praw miejskich miastu przygotowywanych jest wiele atrakcji, w tym niezwykłe wydawnictwo.

Żnin powoli szykuje się do swoich 750. urodzin. W ramach obchodów nadania praw miejskich miastu przygotowywanych jest wiele atrakcji, w tym niezwykłe wydawnictwo.

<!** Image 2 align=none alt="Image 183090" sub="Podczas spotkania w Poznaniu zapadły ważne decyzje dotyczące powstania monografii Żnina. Na zdjęciu od lewej: Tadeusz Janicki, Stefan Czarnecki, Zbigniew Zwierzykowski, Zdzisław Małecki, Jan Grad i Jadwiga Jelinek / Fot. Archiwum">Jak już informowaliśmy, z okazji jubileuszu powołany został komitet, w którym kilkakrotnie zapadały decyzje na temat przebiegu uroczystości, które odbędą się w 2013 roku. Wydarzenia i imprezy zaczną się wiosną. Oprócz występów, koncertów oraz wielu innych imprez, jako największe wydarzenie zapowiada się przygotowanie i wydanie monografii Żnina.

- Członkowie komitetu wiedzą, że to najważniejsze i zarazem najtrudniejsze zadanie do zrealizowania, dlatego przewodnicząca komitetu Jadwiga Jelinek, dyrektorka Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Żninie, nawiązała kontakty z pracownikami naukowymi Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu - mówi Stefan Czarnecki, prezes Żnińskiego Towarzystwa Kulturalnego.<!** reklama>

Jest wśród nich profesor Jan Grad, kierownik Zakładu Badań nad Uczestnictwem w Kulturze, z którym żnińska książnica współpracowała już wcześniej. Kilka dni temu przedstawiciele komitetu spotkali się z profesorem Gradem i dr. hab. Tadeuszem Janickim. W Poznaniu gminę Żnin reprezentowali: Jadwiga Jelinek, Zbigniew Zwierzykowski, Zdzisław Małecki oraz Stefan Czarnecki. Uzgodniono, że do roku 1990 historię miasta opracują naukowcy, których zaproponuje prof. Jan Grad i będzie to stanowiło pierwszy tom monografii. Natomiast drugi tom, obejmujący czasy od 1990 roku do współczesności opiszą mieszkańcy Żnina.

- Na zespół opracowujący monografię złoży się kilkadziesiąt osób, które były lub są zaangażowane w życie miasta oraz posiadają odpowiednią wiedzę i umiejętności - zapowiada Stefan Czarnecki. - Jednocześnie zwracamy się z prośbą do wszystkich mieszkańców, którzy chcą z nami współpracować lub posiadają ciekawe informacje, aby zgłaszali się do nas - dodaje.

Opracowanie będzie obejmowało wiele dziedzin życia, od kultury, przez lecznictwo, przemysł gospodarkę, aż po kluby sportowe. Przed zespołem redakcyjnym stoi, więc nie lada wyzwanie, wymagające ogromnej pracy i skrupulatności. Monografia będzie też w pewnym sensie kontynuacją książki wydanej z okazji 700. rocznicy nadania praw miejskich Żninowi.

- Moim zdaniem jest to wspaniała inicjatywa. Koncerty, różnego rodzaju występy i imprezy szybko odchodzą w niepamięć, a to będzie namacalna pamiątka i znak naszych czasów - mówi pani Krystyna, mieszkanka Żnina.

Warto wiedzieć:

  • Wszyscy zainteresowani współpracą przy tworzeniu monografii Żnina mogą zgłaszać się do Żnińskiego Towarzystwa Kulturalnego, którego siedziba mieści się przy ul. Pocztowej 15.

  • Oczekiwane są osoby, które od wielu lat angażują się w życie miasta, posiadają wiedzę lub informacje z wielu dziedzin takich jak sport, kultura, przemysł, lecznictwo oraz wiele innych.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski