https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jest Rada ds. Równego Traktowania na dyskryminację w Bydgoszczy. Jak działa?

Dorota Witt
Radę ds. Równego Traktowania powołano w lipcu zeszłego roku
Radę ds. Równego Traktowania powołano w lipcu zeszłego roku Dariusz Bloch
Rada ds. Równego Traktowania działa w Bydgoszczy od lipca zeszłego roku. Ma, m.in., monitorować i analizować zjawiska dyskryminacji i opiniować projekty uchwał i programów przyjmowanych przez radnych. Ile udało się dotąd zdziałać?

- Pracę zaczęliśmy po wakacjach, od tego czasu mieliśmy cztery posiedzenia. Kolejne odbędzie się jeszcze w lutym. Ustalimy na nim skład grup roboczych, które będą spotykać się częściej, by debatować nad konkretnym zagadnieniem, usprawni to prace całej rady - mówi Iwona Waszkiewicz, zastępczyni prezydenta Bydgoszczy, współprzewodnicząca rady. - Na ten miesiąc planujemy też szkolenie dla członków rady z zakresu różnych form dyskryminacji, które poprowadzi Anna Strzałkowska, współzałożyciela gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania, której pierwsza kadencja właśnie się kończy.

Wzorem Gdańsk

Gdańska rada to jedyny organ, na którym wzorować mogliby się członkowie bydgoskiej, bo w kraju podobnych rozwiązań jest wciąż niewiele. Tyle że zdaniem niektórych członków bydgoskiej rady ta w Gdańsku działa sprawniej.

- Jesteśmy na etapie spajania grupy i rozpoznawania rzeczywistych aktów dyskryminacji występujących w naszym mieście. To ważne, bo rada nie ma kreować sztucznych problemów, a przeciwdziałać tym faktycznym. Ten etap budowania relacji wśród członków rady jest istotny i dobrze, że nie będzie pomijany. Dzięki temu możemy uczyć się od siebie nawzajem - mówi Anna Mackiewicz, przedstawicielka rady miasta w radzie.

- Nasze cele pomoże wyznaczyć diagnoza problemów i potrzeb mieszkańców w zakresie walki z dyskryminacją. Do tego potrzebne jest wsparcie naukowców, liczymy na współpracę ze specjalistami z UKW w Bydgoszczy - zapowiada Iwona Waszkiewicz.

Współpraca z fundacjami

Członkowie rady zadeklarowali już, m.in., zaangażowanie w projekt „Szkoła otwarta i tolerancyjna”, który w Bydgoszczy prowadzony jest od kilku lat. Chcą być widoczni w internecie (strona w budowie) i w mediach społecznościowych, a także być dostępni dla bydgoszczan podczas dyżurów. Rozważają podjęcie współpracy z fundacją Diversity Polska, która chce w Gdańsku, Wrocławiu i Bydgoszczy zrealizować projekt dotyczący przeciwdziałaniu dyskryminacji w miejscu pracy. Chcą także rozszerzyć współpracę z fundacją Emic, która wspiera cudzoziemców.

Nasze cele pomoże wyznaczyć diagnoza problemów i potrzeb mieszkańców w zakresie walki z dyskryminacją. Do tego potrzebne jest wsparcie naukowców, liczymy na współpracę ze specjalistami z UKW w Bydgoszczy.

Co planuje rada?

  • Na następnym posiedzeniu rada przedyskutuje pomysł wprowadzenia karty różnorodności (miałaby być formą deklaracji walki z dyskryminacją w miejscu pracy).
  • Wkrótce też zostanie ogłoszony konkurs na logo rady, w którym udział będą mogli wziąć mieszkańcy miasta.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
16 lutego, 11:46, Gość:

To smutne, że Wolne Miasto Bydgoszcz musi nadrabiać braki cywilizacyjne oraz naprawiać lokalnie to zapoczątkowane przez pislamistyczne ściery cofanie ludzkości do średniowiecza. Ale niech będzie. Ktoś musi nieść ten kaganek oświaty i cywilizacji. Damy radę.

swietnie napisane i mimo rzadowego pogramu SAMORZAD MINUS, w ktorym warszaFka tnie mozliwosci jakichkolwiek inwestycji w Bydzi, damy rade, ojj damy!

G
Gość

To smutne, że Wolne Miasto Bydgoszcz musi nadrabiać braki cywilizacyjne oraz naprawiać lokalnie to zapoczątkowane przez pislamistyczne ściery cofanie ludzkości do średniowiecza. Ale niech będzie. Ktoś musi nieść ten kaganek oświaty i cywilizacji. Damy radę.

G
Gość

Od lipca 2019 zostało już wiele zrobione w sprawach dyskryminacji w Bydgoszczy - cztery posiedzenia! Tak trzymać!

Może do lipca 2020 uda się osiągnąc 8 posiedzeń!

t
tbhb
15 lutego, 08:29, Gość:

Lewacka ideologia, jak najdalej od naszych dzieci. Zajmijcie się rzeczywistymi problemami mieszkańców.

o to to!

G
Gość

Lewacka ideologia, jak najdalej od naszych dzieci. Zajmijcie się rzeczywistymi problemami mieszkańców.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski