Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest aneks: - No to ZIT! Pierwsze efekty wydania unijnych pieniędzy będzie widać już w 2017 roku

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Podpisanie aneksu do umowy o ZIT
Podpisanie aneksu do umowy o ZIT Tomasz Czachorowski
Bydgoszcz będzie decydować o wydaniu prawie 300 mln euro w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Wczoraj podpisano odpowiedni dokument.

W pałacu w Ostromecku prezydenci Bydgoszczy i Torunia, marszałek województwa oraz szefowie gmin u podpisali aneks do porozumienia w sprawie ZIT, czyli Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla bydgosko-toruńskiego obszaru metropolitalnego. Podpisali także porozumienie w sprawie powierzenia Bydgoszczy zadań tzw. instytucji pośredniczącej. W ramach ZIT będzie do wykorzystania 166 mln euro z Regionalnego Programu Operacyjnego i 130 mln euro z programu infrastruktura i środowisko.
[break]

Jak zasiew

Wczoraj wszyscy przyznawali, że droga do osiągnięcia porozumienia była trudna. Chodziło bowiem o to, żeby właśnie Bydgoszcz była instytucją pośredniczącą, czyli żeby to nasze miasto miało decydującą rolę w wydawaniu unijnych pieniędzy.

Michał Zaleski, prezydent Torunia, w barwny sposób opisywał tę sytuację: - Na wiosnę ubiegłego roku rozoraliśmy ugór, a lemiesz pługa odrzucił na bok kamień niezgody. Teraz przyjdzie czas pielęgnacji zasiewu. Rafał, dogadaliśmy się, a nasze ręce spotkały się w uścisku i ze zrozumieniem. Tu chodzi o 300 mln euro, ale to nie koniec. Wartość tych plonów będzie jeszcze rosnąć. Dlatego trzeba było sięgnąć po te pieniądze.

Na BiT City II

Zadowolenia nie krył także marszałek Piotr Całbecki, mówiąc: - Chcę przekazać podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do tego porozumienia. ZIT to duży program i jednocześnie trudny do realizacji, bo wymaga współpracy między wszystkimi gminami. Polityka terytorialna województwa opiera się na partnerstwie w umowie między Bydgoszczą i Toruniem.

Te ośrodki mają być lokomotywą województwa, która rozwiąże problemy bezrobocia i jakość życia podniesie na wyższy poziom. Liczę na zaangażowanie toruńsko- bydgoskiego obszaru. ZIT to fantastyczna szansą na rozwój województwa, ale liczę także na współpracę przy wdrażaniu projektów nie tylko w ramach tego portfela. Dziękuję panu prezydentowi (Rafałowi Bruskiemu - red.) za zaangażowanie i otwartość. Cieszę się, że mamy takich partnerów.

Marszałek namawiał prezydentów Bydgoszczy i Torunia do bliższej współpracy, m.in. przy projekcie BiT City II - inwestycji rezerwowej, która w nowej perspektywie finansowej ma jeszcze bardziej poprawić komunikację w obu miastach.

Efekty w 2017

Od wczoraj szefem bydgosko-toruńskiego ZIT-u jest prezydent Bydgoszczy. Batalia o dofinansowanie projektów ruszy już w sierpniu - to wtedy rozpocznie się pierwszy etap działań. Drugi rzut nastąpi na wiosnę przyszłego roku.

Jak zapowiadał Łukasz Niedźwiecki, zastępca prezydenta, pierwsze efekty działań w ramach ZIT mogą być widoczne już w 2017 roku.

W skład ZIT-u oprócz Bydgoszczy i Torunia, wschodzą powiaty - bydgoski i toruński - gminy i miasta z tych powiatów oraz Kowalewo Pomorskie, Łabiszyn i Nakło nad Notecią. Gmin jest 25.

Po podpisaniu dokumentów szefowie gmin wznieśli toast. Brzmiał on: „No to ZIT!”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!