Zobacz wideo: Aktualne obostrzenia w regionie - potwierdzone 14 kwietnia
Choć wczesnowiosenne słońce kusi do pozbycia się zimowych warstw odzieży, warto pamiętać, że pogoda o tej porze roku często bywa zdradliwa. Brak dbałości o zdrowie może w łatwy sposób skończyć się chorobą.
Na konsekwencje zmian pogody i wahania temperatur najbardziej narażone są osoby starsze (powyżej 80 roku życia) – głównie te samotnie mieszkające, chore i leżące przewlekle w łóżku.
- Często seniorzy ubierają się nieodpowiednio do warunków atmosferycznych, palą w piecach nawet w upalne dni – powodem mogą być zaburzenia termoregulacji, otępienie lub choroba Alzheimera - mówi Krzysztof Wiśniewski, ratownik medyczny, rzecznik WSPR w Bydgoszczy.
Inną grupą, o którą należy zadbać w szczególności są małe dzieci, które nie potrafią jeszcze same dobrać odpowiedniej odzieży do warunków atmosferycznych.
Jak się ubrać, by nie zachorować?
W okresie wczesnowiosennym wskazane jest ubieranie się na tzw. cebulkę, czyli zakładanie kilka cienkim warstw odzieży.
- Pogoda w okresie wiosny jest zmienna i często może nas zaskoczyć deszcz, grad i nieprzyjemny wiatr. Dlatego, dobrze ubrać na wierzch cienką, nieprzemakalną kurtkę. Warto też zabrać ze sobą parasol, nawet mały – taki który po złożeniu zmieści się w torbie - radzi Krzysztof Wiśniewski, ratownik medyczny, rzecznik WSPR w Bydgoszczy.
Nasz rozmówca podkreśla, by jednocześnie pamiętać, żeby nie przegrzewać organizmu i nie ubierać się zbyt ciepło - wilgoć jest wielkim wrogiem komfortu termicznego.
- W pomieszczeniach, np. urzędach, sklepach itp. starajmy się zdjąć wierzchnią odzież, np. zostawić w szatni, położyć na koszyku sklepowym, aby nie doszło do przegrzania i spocenia - mówi Krzysztof Wiśniewski.
Dobierając ubiór, pomyślmy również o dobrym - komfortowym, a jednocześnie nieprzemakalnym - obuwiu. Taki but - dobrze zapięty lub zawiązany - może ochronić nas przed przykrym urazem w stawie skokowym na śliskiej, mokrej nawierzchni.
Z kolei by uchronić się przed ostrym słońcem, odsłoniętą skórę powinniśmy smarować tłustymi kremami z filtrem UV, a usta - balsamem.
- Warto pomyśleć także już teraz o okularach z filtrem UV. Przydadzą się na wiosnę, ale i zostaną z nami już na lato - podpowiada nasz rozmówca.
Zadbaj o dobre nawodnienie
Innym z kluczowych elementów, które pomogą nam zachować zdrowie wczesną wiosną, jest odpowiednia dieta i nawadnianie organizmu. Nie wychodźmy z domu bez śniadania, a kiedy dzień zapowiada się ciepły, zabierzmy ze sobą butelkę wody.
Ważne jest także wietrzenie mieszkania. Najlepiej robić to, gdy wychodzimy z domu. W ten sposób unikniemy przewiania. Dbajmy też o odpowiednią temperaturę - optymalna to 20-21 st. C.
Po okresie zimowym nasz organizm wzmocni aktywność fizyczna. Warto rozpocząć ją powoli i systematycznie. Na początku wskazane są długie spacery na świeżym powietrzu.
- Uprawiając sporty, należy pamiętać o kasku i ochraniaczach. Sporty na świeżym powietrzu związane są z częstymi upadkami. Chrońmy przede wszystkim głowę - podkreśla Krzysztof Wiśniewski.
