Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zachować się na drodze z samochodem uprzywilejowanym?

Redakcja
Jeśli ustępując pojazdowi uprzywilejowanemu uszkodzimy auto, powinniśmy powiadomić ubezpieczyciela.
Jeśli ustępując pojazdowi uprzywilejowanemu uszkodzimy auto, powinniśmy powiadomić ubezpieczyciela. Filip Kowalkowski
Pojazd uprzywilejowany to taki, który porusza się, mając jednocześnie włączone niebieskie światła błyskowe i sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie.

Przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym mówią, że każdy kierowca ma obowiązek ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego poprzez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby ma się po prostu zatrzymać. Po zdarzeniu z udziałem limuzyny premier Beaty Szydło Komenda Główna Policji wydała specjalny komunikat, w którym precyzowane są przepisy ustawy o ruchu drogowym.

Wypadek Beaty Szydło. O której kierowca limuzyny rozpoczął pracę? BOR dementuje doniesienia

Czytamy tam m.in.: „Stojący w korku kierowcy powinni rozjechać się na boki, wjechać na pas zieleni lub zjechać na pobocze, a pojazdy znajdujące się w ruchu powinny zmienić pas, tak żeby jak najszybciej przepuścić pojazd uprzywilejowany. Piesi natomiast powinni powstrzymać się od przejścia na drugą stronę ulicy, nawet jeżeli mają zielone światło lub już znajdują się na przejściu. Należy również pamiętać o zakazie wyprzedzania pojazdu uprzywilejowanego w obszarze zabudowanym”.

Zbiórka na seicento dla 21-latka na Pomagam.pl: Nowe seicento dla 21-latka (zdjęcia)

- Powinniśmy to robić niejako na wyczucie. Ale nie za wszelką cenę. Nikt nie każe nam wjeżdżać na wysokie granitowe krawężniki, które mogą nam uszkodzić pojazd. Musimy mieć na względzie własne bezpieczeństwo. Dużo będzie zależeć od reakcji kierowcy jadącego przed nami. Jeśli nie podjedzie do przodu, nie zrobi nam miejsca, to nie będziemy mieć pola manewru. Sami też powinniśmy starać się nie podjeżdżać za blisko. Musimy być zawsze przygotowani na różne sytuacje - mówi Witold Nyklewicz, były policjant bydgoskiej drogówki z 26-letnim stażem, od roku asp. sztab. w stanie spoczynku.

Warto pamiętać o szczególnych uprawnieniach pojazdów uprzywilejowanych. Kierujący nimi nie muszą przestrzegać przepisów ani stosować się do znaków i sygnałów drogowych. Nie obowiązują ich ograniczenia prędkości. Mogą jechać „pod prąd”, wyprzedzać na ciągłej linii czy przejeżdżać na czerwonym świetle przez skrzyżowanie lub przejście dla pieszych. Podczas korzystania z tych przywilejów muszą zachować szczególną ostrożność.

Wypadek Beaty Szydło: kolumna z VIP-em powinna być jednością

- To oznacza, że jeśli dojdzie do zderzenia, gdy na przykład kierowca uprzywilejowany przejeżdżał na czerwonym świetle, będzie to jego wina - dodaje Nyklewicz i radzi, by w takiej sytuacji nie przemieszczać swego pojazdu i bezwzględnie wezwać policję. - Jest to zdarzenie nadzwyczajne - podkreśla i przypomina, by częściej spoglądać w lusterka.

Przeczytaj też: Wypadek w Grzywnie. Kinga miała tylko 19 lat. W walentynki zabiła ją pijana kobieta za kierownicą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!