Prawie 20 lat temu podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu Magda Umer, siedząc przy stoliku z Jeremim Przyborą, zapowiadała piosenki Kabaretu Starszych Panów. Program nosił nazwę „Zimy żal”. To, co po latach ocalało z „Zimy…”, obejrzymy w Filharmonii Pomorskiej.
<!** Image 2 align=right alt="Image 141787" >Był rok 1949. Długo przed tym, zanim większość z nas poznała piosenki Kabaretu Starszych Panów, Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski szlifowali swój humor w radiowym Teatrzyku „Eterek”. Podobno o znajomości z Przyborą Wasowski powiedział: „Nigdy nie przypuszczałem, że będę się parał tym zawodem. To Jeremi Przybora ustawił mi życie. On jest winowajcą. Miało być jedno słuchowisko - zrobił się serial. I zaczęło się”.
Gdy powstała telewizja, „Eterek” przeniósł się do nowego medium. W 1958 r. duet przedstawił się po raz pierwszy widzom jako Kabaret Starszych Panów - w czarnych marynarkach z butonierkami, kapeluszach i spodniach w paski. Nazwa nie odnosiła się do wieku, artyści ledwie przekroczyli czterdziestkę, ale zachowywali się jak para przedwojennych, czyli „starych” arystokratów.
<!** reklama>Genialny duet
(charakterystyczny dżentelmeński dowcip, niebywałe teksty i aranżacja własnych kabaretowych utworów) pozyskał do współpracy wybitnych wówczas aktorów i aktorki. Ze Starszymi Panami występowali, m.in., Kalina Jędrusik, Irena Kwiatkowska, Mieczysław Czechowicz, Jan Kobuszewski, a później - Marian Kociniak, Bogdan Łazuka, Jacek Federowicz, Tadeusz Ross, Hanna Banaszak, Alibabki.
<!** Image 3 align=right alt="Image 141787" sub="Zbigniew Zamachowski">Co roku Kabaret przygotowywał dwie premiery, emitowane przez telewizję na żywo. Jeremi Przybora zajmował się tekstami piosenek, a Jerzy Wasowski komponował muzykę. Program przetrwał do 1966 r. Z wszystkich jego odcinków zachowała się zaledwie połowa.
Na szczęście koniec emisji nie oznaczał końca fenomenu Kabaretu Starszych Panów. Przez w sumie 8 lat Jeremi Przybora napisał ponad sto tekstów piosenek. Wiele z nich do dziś jest przebojami. Mało kto nie zna takich utworów jak „Jeżeli kochać”, „Już kąpiesz się nie dla mnie” czy „W czasie deszczu dzieci się nudzą”.
W wielu tekstach poświęconych działalności Kabaretu można przeczytać, że stanowił on swoisty fenomen kultury masowej lat 60., a każda transmisja dla milionów Polaków była jak święto.
O nieśmiertelności przebojów stworzonych przez duet arystokratów może świadczyć fakt, że nie ma bodajże jednego Festiwalu Piosenki Aktorskiej, podczas którego chociaż jeden wykonawca nie sięgnąłby po teksty Przybory.
Z Festiwalem Piosenki Aktorskiej związana jest zresztą historia widowiska
<!** Image 4 align=right alt="Image 141787" sub=" Magdalena Umer">„Zimy żal”,
którego kontynuację będzie można zobaczyć już we wtorek, 12.01. w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. W 1989 r. podczas przeglądu we Wrocławiu spektakl zaprezentowano po raz pierwszy. Na wielkiej scenie, przy małym stoliku siedzieli Magdalena Umer oraz Jeremi Przybora, którzy zapowiadali poszczególne utwory z repertuaru Starszych Panów.
Nie wiadomo, czy to dzięki obecności samego mistrza, czy za sprawą interpretacji piosenek, spektakl od razu okrzyknięto niezwykłym wydarzeniem artystycznym. Brali w nim udział, m.in., Adrianna Biedrzyńska, Ewa Dałkowska, Maria Pakulnis, Magda Umer, Janusz Józefowicz, Piotr Machalica, Zbigniew Zamachowski oraz Hanna Banaszak z Januszem Stroblem.
Być może to ten sukces, a może fascynacja Magdaleny Umer piosenkami Przybory spowodowały, że po latach zaproponowano widzom skróconą wersję programu „Zimy Żal”. - Myślę, że będzie utrzymany w konwencji oryginalnego wykonania. Magdalena Umer, jak to ona, zasiądzie gdzieś na scenie i snując opowieść wprowadzi nas w
świat Starszych Panów
<!** Image 5 align=right alt="Image 141787" sub=" Piotr Machalica">- zapowiada Katarzyna Borkowska-Kiss z Impresariatu artystycznego itd., który podjął się tego, aby przypomnieć bydgoskiej publiczności historyczny duet.
Magdalenie Umer towarzyszyć będzie dwóch utalentowanych muzycznie aktorów: Piotr Machalica, który oprócz kreacji filmowych, znany jest z mistrzowskiego wykonywania piosenek Okudżawy i Brassensa, oraz Zbigniew Zamachowski, który nie tylko wykonuje liczne utwory, ale również komponuje muzykę, na przykład do etiud filmowych. Dziełem Zamachowskiego jest np. muzyka do: musicalu „Bal manekinów” Jasieńskiego, wystawionego w Częstochowie, filmu Łukasza Wylężałka „Ludożerca”, sztuki „Sie kochamy”. Skomponował też wiele piosenek dla kabaretu „Tey” Zenona Laskowika.
Tym razem jednak aktorzy „wespół w zespół” skupią się wyłącznie na śpiewaniu. O muzykę zadbają ponadto: Wojciech Borkowski, Czesław Bartkowski oraz Adam Cegielski.
Gdzie, kiedy?
- Koncert piosenek z Kabaretu Starszych Panów w wykonaniu Magdy Umer, Piotra Machalicy oraz Zbigniewa Zamachowskiego odbędzie się 12 stycznia (wtorek) o godz. 19.00 w Filharmonii Pomorskiej.