Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak pracują urzędy w Bydgoszczy? Czy przeszły na pracę zdalną? Czy obsługują petentów?

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
3 listopada 2020 roku Urząd Miasta Bydgoszczy pracował w trybie stacjonarnym. Wyjątek stanowiła filia Wydziału Komunikacji w Fordonie, zamknięta od 2 do 6 listopada z powodu wykrycia koronawirusa wśród pracowników.
3 listopada 2020 roku Urząd Miasta Bydgoszczy pracował w trybie stacjonarnym. Wyjątek stanowiła filia Wydziału Komunikacji w Fordonie, zamknięta od 2 do 6 listopada z powodu wykrycia koronawirusa wśród pracowników. Tomasz Czachorowksi / archiwum
W poniedziałek 2 listopada rząd opublikował rozporządzenie wprowadzające pracę zdalną w urzędach i jednostkach samorządowych. Przepisy weszły w życie od 3 listopada. Jak wygląda sytuacja w Bydgoszczy?

Zobacz wideo: Godziny dla seniorów - najnowsze informacje.

30 października premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że pracownicy administracji publicznej, którzy nie muszą wykonywać pracy stacjonarnie, muszą pracować zdalnie. Początkowo przepisy dotyczące pracy zdalnej urzędników miały obowiązywać od 2 listopada, ale w weekend trwały konsultacje w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, po których zdecydowano, że praca zdalna zacznie obowiązywać od 3 listopada. W późnych godzinach w poniedziałek w Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie, w którym czytamy:

„Do dnia 4 grudnia 2020 r. w urzędach administracji publicznej lub jednostkach organizacyjnych wykonujących zadania o charakterze publicznym kierownicy urzędów administracji publicznej, dyrektorzy generalni urzędów lub kierujący jednostką organizacyjną polecają pracownikom wykonywanie pracy zdalnej, z wyjątkiem jednostek organizacyjnych sądów i prokuratury”.

Dalej w Dzienniku Ustaw zapisano:

„Kierownik urzędu administracji publicznej, dyrektor generalny urzędu lub kierujący jednostką organizacyjną wykonującą zadania o charakterze publicznym może wyłączyć z zakresu pracy zdalnej pracowników realizujących zadania niezbędne do zapewnienia pomocy obywatelom lub inne zadania niezbędne ze względu na przepisy prawa lub potrzeby urzędu lub jednostki, jeżeli nie jest możliwe ich wykonywanie w ramach pracy zdalnej”.

We wtorek sprawdziliśmy, jak w praktyce wygląda sytuacja w Bydgoszczy.

Urząd Miasta Bydgoszczy

- Rozporządzenie zostało opublikowane w nocy, pracujemy nad wdrożeniem zapisów w życie. Na ten moment z punktu widzenia mieszkańców, nic się nie zmienia - informowała 3 listopada Marta Stachowiak, rzeczniczka Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Tego dnia do naszej redakcji dotarły też głosy niezadowolonych pracowników bydgoskiego ratusza. Jak nam anonimowo mówili, ludzie są źli, że nie było jeszcze decyzji odnośnie ich zdalnej pracy, mimo iż premier już w ubiegłym tygodniu zapowiadał takie rozwiązanie.

Przeczytaj też: Koronawirus w Urzędzie Miasta Bydgoszczy. Punkt obsługi w Fordonie zamknięty

Urzędy Skarbowe w Bydgoszczy

Na stronie internetowej Krajowej Administracji Skarbowej 2 listopada w godzinach popołudniowych pojawiła się informacja o pracy urzędów skarbowych w Bydgoszczy. Mieszkańców, którzy muszą załatwić sprawę w „skarbówce” zachęca się do korzystania z elektronicznych form rozliczeń i zdalnego kontaktu. W sprawach, których nie można załatwić elektronicznie, wprowadzono możliwość wizyty w urzędzie. Od wtorku podatnicy są obsługiwani w urzędach skarbowych od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00. Od 12.00 do 13.15 jest przewidziana przerwa w obsłudze ze względu na dezynfekcję budynków.

Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

- Wykonywanie przez pracowników pracy zdalnej w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy nie prowadzi do utrudnień czy ograniczeń związanych z możliwością załatwienia spraw. Klient musi pamiętać o wcześniejszym umówieniu się z pracownikiem oraz dostosować się do ogólnie panujących zasad (dezynfekcja, obowiązek noszenia maseczek, mierzenie temperatury przy wejściu, wypełnienie arkusza wejścia) - informuje Adrian Mól, rzecznik Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.

Na bieżąco na stronach internetowych wydziałów i biur Urzędu Wojewódzkiego aktualizowane są informacje dotyczące obsługi klienta w czasie pandemii.

- W celu ograniczenia ryzyka zarażenia się wirusem SARS-CoV-2 do pracy w sposób zdalny w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim przygotowane są 282 osoby. Pracownicy zgodnie z tygodniowymi harmonogramami naprzemiennie świadczą pracę w urzędzie lub w miejscu zamieszkania. Biorąc pod uwagę absencję pracowniczą spowodowaną zwolnieniem lekarskim, opieką nad członkiem rodziny, urlopem wypoczynkowym aktualnie zdalnie pracują 93 osoby - dodaje Adrian Mól.

Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy podaje też szczegółowe informacje dotyczące pracy dwóch wydziałów, które obsługują największą liczbę klientów:

WYDZIAŁ KOORDYNACJI ŚWIADCZEŃ:
W związku z zagrożeniem epidemiologicznym oraz zastosowaniem pracy zdalnej Wydział Koordynacji Świadczeń wstrzymał obsługę osobistą klientów oraz ograniczył dyżury telefoniczne do jednego dnia. W czwartek udzielane są informacje pod dwoma nr telefonów w godzinach 9-14. Prowadzone przez Wydział sprawy nie wymagają bezpośredniej obsługi klienta dlatego wszelkie oświadczenia, pisma, podania lub uzupełnienia do wniosków oraz inną korespondencję będzie można składać:

  • W urnie zlokalizowanej w budynku Delegatury K-PUW w Toruniu ul. Moniuszki 15-21
  • Za pośrednictwem poczty, wysyłając na adres: Wydział Koordynacji Świadczeń 87-100 Toruń, ul. Moniuszki 15-21
  • Przez platformę ePUAP

Pytania i prośby można przesyłać na adres e-mail [email protected]
 
Z uwagi na fakt, iż większość pracowników świadczy pracę zdalnie, nie jest możliwy kontakt z pracownikami prowadzącymi dane sprawy. Urząd prosi o wyrozumiałość i kontakt telefoniczny wyłącznie w sprawach pilnych.
 
WYDZIAŁ SPRAW OBYWATELSKICH I CUDZOZIEMCÓW
 
Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców działa na dotychczasowych zasadach. Nie wprowadzono dodatkowych ograniczeń, które powodowałyby jakiekolwiek utrudnienia. W przyszłości można spodziewać się zmian w obsłudze klientów w Punktach Paszportowych w Inowrocławiu i Grudziądzu, gdyż ich funkcjonowanie uzależnione jest od dyspozycji właścicieli obiektów, tj. starostów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo