https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak ożywić inowrocławskie muzeum?

Renata Napierkowska
Trzeba jeszcze dokończyć remont pałacowych piwnic, by można było tam przenieść wystawę Inowrocławskich Kopalni Soli. Dyrektor Janina Sikorska ma wiele pomysłów na ożywienie muzeum.

Trzeba jeszcze dokończyć remont pałacowych piwnic, by można było tam przenieść wystawę Inowrocławskich Kopalni Soli. Dyrektor Janina Sikorska ma wiele pomysłów na ożywienie muzeum.

<!** Image 2 align=right alt="Image 89500" sub="Dyrektor Janina Sikorska prezentuje ogrodzenie odtworzone z XIX-wiecznego fragmentu kraty. /Fot. Renata Napierkowska">Siedziba Muzeum im. Jana Kasprowicza, odkąd przeniesiono tam większość eksponatów z gmachu przy placu Klasztornym, z dnia na dzień pięknieje. Zwiedzający mogą obejrzeć, m.in., zbiory, jakie pozostały po trójce najbardziej znanych synów Kujaw: Jana Kasprowicza, Stanisława Przybyszewskiego i Stanisława Szenica. Mimo że parter i piętra zostały już zagospodarowane, to jest jeszcze wolne miejsce w piwnicach.

- W planach mamy przeniesienie do piwnic zbiorów Inowrocławskich Kopalni Soli. Powstanie tam również kawiarenka oraz sala konferencyjna i magazyny etnograficzno-archeologiczne - zapowiada dyrektor muzeum, Janina Sikorska.

<!** reklama>Na razie trudno powiedzieć, kiedy piwnice zostaną udostępnione zwiedzającym, bowiem wszystko zależy od pieniędzy.

<!** Image 4 align=right alt="Image 89500" sub="Garaż zostanie przebudowany na kuźnię kujawską... /Fot. Renata Napierkowska">Od kilku dni Pałac Mieszczański okala nowe ogrodzenie. Stary drewniany płot zastąpił metalowy, odtworzony na podstawie ocalałej XIX-wiecznej kraty. Wykopy pod ogrodzenie przebiegały pod nadzorem archeologów. Przy okazji natrafiono na studnię deszczową z czasów budowania kanalizacji w mieście. Ponieważ zachowała się w dobrym stanie, nadal będzie odprowadzać wodę z ogródka przed pałacem.

To nie koniec planów związanych z rozbudową muzeum. Znajdujący się w ogrodzie garaż ma zostać przebudowany na kuźnię kujawską.

<!** Image 3 align=right alt="Image 89500" sub="...a na zielonym skwerze będzie się mieścił amfiteatr /Fot. Renata Napierkowska">- Dysponujemy pełnym wyposażeniem kuźni po kowalu Władysławie Malagowskim z przełomu XIX i XX wieku. Jego zakład był czynny jeszcze w latach 70. ubiegłego stulecia i miał swoją siedzibę przy ulicy Marii Panny - wspomina Janina Sikorska.

Za głównym budynkiem w ogrodzie posadzone zostały drzewa, a wkrótce powstanie tam amfiteatr na co najmniej 200 miejsc. Tam będą w przyszłości odbywać się przeglądy kapel, występy artystów ludowych i kiermasze. Jesienią w ogrodzie zostanie posadzone drzewko iglaste, które w okresie świątecznym będzie dekorowane, by przypominało wszystkim o Bożym Narodzeniu i stanowiło dodatkową dekorację pałacu w zimowej scenerii.

Warto wiedzieć

Pałac zbudował w 1896 roku żydowski przedsiębiorca Bernhard Schwersenz jako rezydencję mieszczańską. W 1924 roku budynek kupił hrabia Emilian Nałęcz-Skomorowski i przeznaczył go na pensjonat dla kuracjuszy. Od 1945 do 1984 roku pałac był własnością córek hrabiego Nałęcz-Skomorowskiego. W 1984 roku wykupił go skarb państwa na siedzibę muzeum.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski