Trzeba jeszcze dokończyć remont pałacowych piwnic, by można było tam przenieść wystawę Inowrocławskich Kopalni Soli. Dyrektor Janina Sikorska ma wiele pomysłów na ożywienie muzeum.
<!** Image 2 align=right alt="Image 89500" sub="Dyrektor Janina Sikorska prezentuje ogrodzenie odtworzone z XIX-wiecznego fragmentu kraty. /Fot. Renata Napierkowska">Siedziba Muzeum im. Jana Kasprowicza, odkąd przeniesiono tam większość eksponatów z gmachu przy placu Klasztornym, z dnia na dzień pięknieje. Zwiedzający mogą obejrzeć, m.in., zbiory, jakie pozostały po trójce najbardziej znanych synów Kujaw: Jana Kasprowicza, Stanisława Przybyszewskiego i Stanisława Szenica. Mimo że parter i piętra zostały już zagospodarowane, to jest jeszcze wolne miejsce w piwnicach.
- W planach mamy przeniesienie do piwnic zbiorów Inowrocławskich Kopalni Soli. Powstanie tam również kawiarenka oraz sala konferencyjna i magazyny etnograficzno-archeologiczne - zapowiada dyrektor muzeum, Janina Sikorska.
<!** reklama>Na razie trudno powiedzieć, kiedy piwnice zostaną udostępnione zwiedzającym, bowiem wszystko zależy od pieniędzy.
<!** Image 4 align=right alt="Image 89500" sub="Garaż zostanie przebudowany na kuźnię kujawską... /Fot. Renata Napierkowska">Od kilku dni Pałac Mieszczański okala nowe ogrodzenie. Stary drewniany płot zastąpił metalowy, odtworzony na podstawie ocalałej XIX-wiecznej kraty. Wykopy pod ogrodzenie przebiegały pod nadzorem archeologów. Przy okazji natrafiono na studnię deszczową z czasów budowania kanalizacji w mieście. Ponieważ zachowała się w dobrym stanie, nadal będzie odprowadzać wodę z ogródka przed pałacem.
To nie koniec planów związanych z rozbudową muzeum. Znajdujący się w ogrodzie garaż ma zostać przebudowany na kuźnię kujawską.
<!** Image 3 align=right alt="Image 89500" sub="...a na zielonym skwerze będzie się mieścił amfiteatr /Fot. Renata Napierkowska">- Dysponujemy pełnym wyposażeniem kuźni po kowalu Władysławie Malagowskim z przełomu XIX i XX wieku. Jego zakład był czynny jeszcze w latach 70. ubiegłego stulecia i miał swoją siedzibę przy ulicy Marii Panny - wspomina Janina Sikorska.
Za głównym budynkiem w ogrodzie posadzone zostały drzewa, a wkrótce powstanie tam amfiteatr na co najmniej 200 miejsc. Tam będą w przyszłości odbywać się przeglądy kapel, występy artystów ludowych i kiermasze. Jesienią w ogrodzie zostanie posadzone drzewko iglaste, które w okresie świątecznym będzie dekorowane, by przypominało wszystkim o Bożym Narodzeniu i stanowiło dodatkową dekorację pałacu w zimowej scenerii.
Warto wiedzieć
Pałac zbudował w 1896 roku żydowski przedsiębiorca Bernhard Schwersenz jako rezydencję mieszczańską. W 1924 roku budynek kupił hrabia Emilian Nałęcz-Skomorowski i przeznaczył go na pensjonat dla kuracjuszy. Od 1945 do 1984 roku pałac był własnością córek hrabiego Nałęcz-Skomorowskiego. W 1984 roku wykupił go skarb państwa na siedzibę muzeum.