„Dziennik Gazeta Prawna” po raz drugi przygotował zestawienie, w którym porównał dostęp do specjalistycznych usług medycznych, zdrowie pacjentów, czas oczekiwania na zabiegi i operacje oraz potencjał szpitali i klinik. Pod uwagę wzięto również prowadzone przez samorządy programy profilaktyczne, przyczyny zgonów (w tym noworodków), opiekę nad osobami starszymi, czy wyposażenie przychodni i szpitali w RTG, USG, tomografy oraz mammografy.
W kategorii największych miast Bydgoszcz wypadła obiecująco, zajmując 7. miejsce (na 35 badanych miast) i zdobywając 272 punkty (maksymalnie uzyskać było można 406). Liderem został Lublin, gromadząc 313 punktów.
- Zdajemy sobie sprawę, że ten sukces jest wynikiem pracy wielu jednostek. Od lat staramy się konsekwentnie inwestować w Szpital Miejski - mówi Iwona Waszkiewicz, wiceprezydent Bydgoszczy.
- Bolączką są kolejki. Nawet jeżeli samorząd ma świetnie wyposażony szpital, dostęp do poradni, czy zakupiony sprzęt diagnostyczny, to i tak ograniczony jest kontraktem z NFZ - podkreślają autorzy zestawienia.
