Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak bezpiecznie spędzić zimowe ferie na Kujawach i Pomorzu? Instruują ratownicy, policjanci i strażacy

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Praktyczną lekcję bezpieczeństwa podczas nadchodzących ferii przeprowadzili dla uczniów Szkoły Podstawowej z Laskownicy (gm. Kcynia) policjanci oraz strażacy.
Praktyczną lekcję bezpieczeństwa podczas nadchodzących ferii przeprowadzili dla uczniów Szkoły Podstawowej z Laskownicy (gm. Kcynia) policjanci oraz strażacy. Policja
Uczniowie się cieszą, bo zimowe ferie w Kujawsko-Pomorskiem rozpoczną się na początku przyszłego tygodnia i jak się okazuje w śnieżnym, przynajmniej na początku, anturażu. Przygotowują się także ratownicy wodni, policjanci i strażacy.

W naszym regionie nie będzie na razie siarczystych mrozów, ale nocne spadki temperatury poniżej zera z pewnością spowodują zamarzanie lodu na mniejszych akwenach. A to rodzi pokusę wejścia na cienką taflę.

- Każdy lód jest niebezpieczny i zawsze odradzamy wchodzenie nań. Bezpieczne są tylko sztuczne lodowiska czy ślizgawki – uświadamia Maciej Banachowski, prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Województwa Kujawsko – Pomorskiego i jednocześnie szef Nadgoplańskiego WOPR w Kruszwicy, gdzie mieści się Wojewódzkie Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego.

Każdy akwen zamarza od brzegu w kierunku jego środka, zaś odmarza w odwrotnej kolejności. To ułatwia i zachęca do wchodzenia zwłaszcza pozostające bez opieki dzieci i młodzież, a także wędkarzy łowiących pod lodem.

- Ryzyko w takich warunkach pogodowych jakie mamy jest niezwykle duże. Potrzeba kilku dni siarczystych mrozów, aby tafla była wystarczająco gruba i wytrzymała ciężar człowieka, nawet dziecka. Warstwa śniegu ogranicza przyrost lodu i na zasadzie analogii opóźnia jego topnienie w razie odwilży. Najmocniejszy jest lód jednolity, bez bąbelków powietrza, tak zwany czarny – instruuje Maciej Banachowski.

Każdy kto z pełną świadomości wchodzi na lód, a najczęściej są to wędkarze, powinien wyposażyć się w wypornościowy kombinezon piankowy lub założyć kamizelkę asekuracyjną (ratunkową) i mieć przy sobie kolce lodowe, z pomocą których, w razie załamania lodu, bez większych trudności wydostanie się z przerębla.

Warto też mieć zabezpieczone przed wodą zapasową odzież i telefon komórkowy. Warto do niego wpisać nr ratunkowy nad wodą 601 100 100. Ratownicy z centrum w Kruszwicy czuwają nawet zimą, 24 godziny na dobę.

Uważajcie na drogach!

Kujawsko-pomorska policja z kolei apeluje do uczniów o zachowanie rozwagi podczas zabaw, ale przede wszystkim o bezpieczne korzystanie z przejść dla pieszych i poruszanie się z należą uwagą drogami w terenie niezabudowanym.

- Podczas przechodzenia przez pasy na jedni należy zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że nadjeżdżające samochody zdążą zwolnić lub zatrzymać się przed pieszym. W terenie niezabudowany, jeśli nie ma chodnika, należy poruszać lewym poboczem drogi, zaś po zapadnięciu zmroku koniecznie trzeba mieć przy sobie przynajmniej element odblaskowy, który jest widoczny przez kierowców – przestrzega mł. insp. Maciej Zdunowski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

To też może Cię zainteresować

W tygodniu poprzedzającym ferie nasza policja prowadzi pogadanki w szkołach, przeprowadza instruktaż na temat bezpiecznych zachowań podczas zimowych zabaw na świeżym powietrzu tak w regionie, jak w górach, bo przecież wiele dzieci tam wyjedzie i będzie korzystać ze stoków narciarskich. W całym kraju odbywa się akcja informacyjno-edukacyjna pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”.

Starsi uczniowie dowiadują się jaka odpowiedzialność grozi nieletnim za łamanie prawa i demoralizację.

Strażacy organizują dla dzieci i młodzieży pokazy ratownictwa wodnego i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Inspektorzy skontrolują autokary

Przygotowania do ferii w regionie prowadzi także Inspekcja Transportu Drogowego, której podstawowym zadaniem będzie teraz kontrola przewozów autokarowych.

- Jesteśmy bardzo dobrze przygotowani do tegorocznej akcji „Bezpieczny Autokar” -zapewnia Krzysztof Nowak, naczelnik Wydziału Inspekcji Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego (ITD) w Bydgoszczy.

Gdy ferie rozpoczną się w Kujawsko-Pomorskiem, liczba inspektorów z Bydgoszczy oraz oddziałów terenowych we Włocławku, Grudziądzu i Inowrocławiu pełniących służbę w terenie zwiększy się do ponad 20. Wsparcie zapewnią im funkcjonariusze miejscowych „drogówek”.

Wnioski o kontrole autokarów trzeba kierować do ITD nie później niż 3 dni przed planowanym wyjazdem.

Taką będziemy mieli pogodę

- Sobotnie opady śniegu zasadniczo zmieniły krajobraz. Jeszcze kilka dni wcześniej pogoda przypominała przedwiosenną, a wystarczyło kilka godzin i znów mamy zimę – komentuje bydgoski synoptyk dr inż. Bogdan Bąk.

Kolejne opady śniegu pojawią się już z początkiem przyszłego tygodnia. Do tego czasu możemy spodziewać się spokojnej aury, zachęcającej do spacerów. Na termometrach niewielki plus w dzień i niewielki minus w nocy. Ciśnienie wysokie, powyżej 1020 hPa.

W poniedziałek ciśnienie zacznie się szybko obniżać, z godziny na godzinę wiatr będzie coraz mocniejszy i pojawią się opady śniegu. Na drogach mogą pojawiać się zaspy. We wtorek i środę opadów śniegu będzie już coraz mniej.

W środę rozpocznie się odwilż, temperatura wzrośnie do 3 stopni, a opady śniegu będą zamieniać się w deszcz ze śniegiem. Ostatnie opady powinny opuścić nasz region w piątek, po czym dostaniemy się pod wpływ wyżowej aury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak bezpiecznie spędzić zimowe ferie na Kujawach i Pomorzu? Instruują ratownicy, policjanci i strażacy - Gazeta Pomorska