Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Majówka nad kujawsko-pomorskimi jeziorami jest bezpieczniejsza. Patrole WOPR już na wodzie

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Co prawda nie jest jeszcze tak ciepło jak na zdjęciu, ale ratownicy WOPR naszego regionu już rozpoczęli patrole na największych akwenach.
Co prawda nie jest jeszcze tak ciepło jak na zdjęciu, ale ratownicy WOPR naszego regionu już rozpoczęli patrole na największych akwenach. Tomasz Czachorowski/ Archiwum
Upału nie ma, ale pogoda na Kujawach i Pomorzu generalnie od piątku 28 kwietnia zachęca do wypoczynku nad i na wodzie. Ratownicy wodni czuwają już na największych akwenach naszego regionu.

Nie chodzi oczywiście o pilnowanie kąpielisk nad jeziorami, bo te otwierane są najwcześniej z połowie czerwca, ale o pierwsze patrole motorowodne Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i o dyżury na przystaniach.

To dlatego, że w majówkę rozpoczyna się sezon nawigacyjny i na jeziorach pojawiają się żeglarze, motorowodniacy, kajakarze. Na łodziach są także wędkarze, którzy swojej pasji oddają się cały rok (tak jak niektórzy kajakarze). Na razie wszakże łodzi patrolowej WOPR-u nie będzie na Zalewie Koronowskim. Pojawi się tuż przed sezonem letnim.

W pełnej gotowości

- Zaczynamy patrole na największych jeziorach i czekamy w gotowości na ewentualne wezwanie do akcji ratunkowej. Rzecz jasna, jeśli wezwanie dotyczyć będzie mniejszego akweny, gdzie stałego nadzoru nie ma, wtedy przyjedziemy z łodziami na miejsce – wyjaśnia Maciej Banachowski, prezes WOPR Województwa Kujawsko- Pomorskiego i jednocześnie szef Nadgoplańskiego WOPR w Kruszwicy.

Patrole organizowane są w ramach ustawowego obowiązku jednostek uprawnionych do wykonywania ratownictwa wodnego w naszym regionie na podstawie ustawy „o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych”.

WOPR korzysta jeszcze z ubiegłorocznych zasobów finansowych od wojewody kujawsko-pomorskiego (430 tys. zł) i marszałka województwa (120 tysięcy). Kierownictwo WOPR-u poprosiło w tym roku włodarzy o zwiększenie finansowania, a to ze względu na inflację, wzrost kosztów paliwa, zakupu niezbędnego wyposażenia i zatrudnienia ratowników.

Szkolenie ratowników trwa

Jednocześnie trwa szkolenie nowego narybku ratowniczego. Ruszył kolejny nabór szkolenia dofinansowanego z funduszy europejskich pn. "Ratownik wodny-nowy zawód szansą rozwoju osób defaworyzowanych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego".

To też może Cię zainteresować

Ten projekt realizowany jest od 3 lat, a jego finał nastąpi w październiku tego roku. - Tak zdefiniowano nazwę tego kursu, a chodzi o osoby defaworyzowane, czyli te, które z różnych względów nie stać na pokrycie kosztów kurs, czasem wcześnie przerwanego, a chcą zostać ratownikami, mają taką wolę i mocno się angażują – wyjaśnia Maciej Banachowski.

Na taki kurs mogą zapisać się osoby, które ukończyły 18 lat, a górna granica wieku to... 65. rok życia. Muszą być mieszkańcami województwa kujawsko-pomorskiego lub uczyć się, ewentualnie pracować. - Mieliśmy już na kursach osoby po pięćdziesiątce. Jednak niezależnie od wieku każdy uczestnik przechodzi wstępną weryfikację i jeśli nie spełni warunków, wtedy odpada z grupy. Maksymalna liczba uczestników w jednej grupie to 15 – kontynuuje szef ratowników.

Weryfikacja polega na przepłynięciu bez skoku 400 metrów (to 16 długości 25-metrowego basenu) nie więcej niż 8 minut, przepłynięciu pod wodą bez wynurzania całego basenu, skoku na głowę z bloku startowego.

Tym razem uczestnicy szkolenia zaczęli od kursu ratownika wodnego, na przemian ze szkoleniem kwalifikowanej pierwszej pomocy.

9 jednostek i sekcja psów

W naszym regionie działa 9 rejonowych jednostek WOPR oraz Sekcja Psów Ratowniczych Lipnowskiego WOPR, czyli podmiotów uprawnionych do wykonywania ratownictwa wodnego. Jednostki w Brodnicy i Osiu noszą nazwy grup prewencyjnych, zaś włocławska nazywa się grupą interwencyjną.

W regionie działa także firma pod nazwą "Usługi Ratownicze Jerzy Prussak", która jest podmiotem uprawnionym do wykonywania ratownictwa wodnego.

Można dzwonić całą dobę

W ramach Nadgoplańskiego WOPR w Kruszwicy funkcjonuje Wojewódzkie Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego, przyjmujące z terenu województwa kujawsko –pomorskiego zgłoszenia z ogólnopolskiego numeru ratunkowego „Nad wodą” 601 100 100.

Połączenia odbierane są przez dyżurnych przez całą dobę, przez cały rok.

Konferencja WOPR 24 maja w Bydgoszczy

Więcej na temat przygotowań do tegorocznego sezonu ratowniczego dowiemy się 24 maja podczas konferencji WOPR z udziałem policji, prezydentów miast i starostów powiatowych w Bydgoszczy.

Przedstawiciele samorządu terytorialnego dowiedzą się kto jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo nad wodą i jak należy wykonywać analizę zagrożeń bezpieczeństwa.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Majówka nad kujawsko-pomorskimi jeziorami jest bezpieczniejsza. Patrole WOPR już na wodzie - Gazeta Pomorska