Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To już 18. Zima w Borach Tucholskich. Nad kanałami Brdy, w tym suchym, i samą rzeką [zdjęcia]

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
To miejsce absolutnie niezwykłe - za plecami turystów dolina Zwierzynki, przez którą miał być przerzucony most wodny (akwedukt) i miały nim płynąć wody Wielkiego Kanału Brdy. Inwestycji nie dokończono, akwedukt nie powstał, ale w terenie został Suchy Kanał
To miejsce absolutnie niezwykłe - za plecami turystów dolina Zwierzynki, przez którą miał być przerzucony most wodny (akwedukt) i miały nim płynąć wody Wielkiego Kanału Brdy. Inwestycji nie dokończono, akwedukt nie powstał, ale w terenie został Suchy Kanał Jacek Rybka
To fakt – śniegu nie było, ale wizyta w rozległym kompleksie leśnym w północ części naszego regionu zawsze przynosi pozytywne wrażenia. Tak też było tym razem – podczas 18. Zimy w Borach Tucholskich.

Impreza wymyślona i prowadzona od samego początku przez bydgoskiego przewodnika Tadeusza Frymarka osiągnęła więc „pełnoletność”. W tym roku nosiła dopisek „Borowiackie Uroczyska”, bo też w programie, który stał się udziałem bydgoskich turystów były: Dolina Brdy, Mały Kanał Brdy, tzw. Suchy Kanał Brdy, Dolina Zwierzynki, a tam rezerwaty i pomniki przyrody, i piękne widoki.

Warto było organizować cykliczne imprezy

- Pomysł zorganizowania pierwszej i kolejnych rajdów z cyklu Zima w Borach Tucholskich przyszedł mi do głowy z prostego powodu: w te rejony wyprawiałem się z turystami od lat o różnych porach roku i uznałem, że warto organizować cykliczne imprezy. Pomysł chwycił – mówi nam Tadeusz Frymark, bydgoszczanin, ale pochodzący z Leśna na Kaszubach (powiat chojnicki).

Wzdłuż Małego Kanału

Turyści przeszli m.in. wzdłuż Małego Kanału Brdy (MKB) z Barłogów do Zielonki. Mały Kanał to przedłużenie Wielkiego Kanału Brdy (WKB) od jego głównego koryta poprowadzonego w przybliżeniu w układzie równoleżnikowym węższym korytem w kierunku południowym do Brdy.

Ostatnie kilkaset metrów woda pokonuje rurą do zlokalizowanej na lewym brzegu Brdy hydroelektrowni Zielonka.

Wielki i Mały Kanały Brdy to dzieła pruskich inżynierów z połowy XIX wieku, które miało na celu nawodnienie terenów zwanych Czerskimi Łąkami w okolicach Legbąda, dzięki czemu na wykarczowanych wcześniej obszarach można było podjąć produkcję rolną.
Kanałami można było także spławiać pozyskane w lasach pnie.

Zmyślny system hydrotechniczny nie mógłby działać bez pobudowanych tam akweduktów, czyli mostów wodnych. Największym i najbardziej okazałym (także w skali całej dzisiejszej Polski) jest ten w Fojutowie (znanej turystycznej osadzie).

Zarówno WKB jak i MKB stanowią szlaki kajakowe, alternatywne do zasadniczego szlaku Brdy, ale łatwiejsze, dedykowane początkującym wodniakom. Jednak nie mniej atrakcyjne, bowiem sztuczna droga wodna zdążyła od połowy XIX stulecia wtopić się w tutejszy krajobraz, znaturalizować się z nim. W efekcie kanały przypominają już rzekę, choć nie są tak kręte.

Wędrówka suchym korytem

Uczestnicy wycieczki przeszli też zachodni odcinek Suchego Kanału Brdy od osady Barłogi do brzegu rzeki Zwierzynki, której widy wraz z Bielską Strugą dopływają do Brdy.

- To około 3,5-kilometrowe koryto, przedłużenie Wielkiego Kanału Brdy na wschód, które nigdy nie wypełniono wodą. Ten fragment kanału kończy się ziemnym nasypem sięgającym rzeki Zwierzynki. Na jej przeciwnym brzegu widoczny jest drugi taki nasyp. Według pruskich planów w tym miejscu miał powstać akwedukt przypominający ten w Fojutowie, którym woda miała płynąć ponad Zwierzynką - wyjaśnia Tadeusz Frymark.

To też może Cię zainteresować

Dodaje, że po wschodniej stronie Zwierzynki Suchy Kanał Brdy ma około pół kilometra, ale w zamyśle twórców miał sięgać aż do rzeki Wdy. Nigdy go nie ukończono.

Spojrzenie na Brdę

Uwadze miłośników zimowych Borów Tucholskich nie mogła ujść sama Brda.

W okolicach osady Woziwoda (są tu siedziby nadleśnictwa i leśnictwa) wędrowali ścieżką dydaktyczną urządzoną przez leśników wzdłuż lewego, wysokiego i urwistego brzegu. Wyjątkowy widok na meandrującą Brdę roztacza się z tarasu poniżej leśniczówki Woziwoda.

Turyści zwiedzili również niezwykłą, borowiacką wieś. To Rzepiczna, gdzie mogli podziwiać stare, wciąż zamieszkane drewniane domy.

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: To już 18. Zima w Borach Tucholskich. Nad kanałami Brdy, w tym suchym, i samą rzeką [zdjęcia] - Gazeta Pomorska