Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile kopciuchów do wymiany? W Bydgoszczy jeszcze ponad 20 tysięcy!

Anna Stasiewicz-Mąka
Anna Stasiewicz-Mąka
Smogu mają dosyć sami mieszkańcy i coraz częściej protestują. Na zdj. protest mieszkańców Miedzynia
Smogu mają dosyć sami mieszkańcy i coraz częściej protestują. Na zdj. protest mieszkańców Miedzynia Arkadiusz Wojtasiewicz
Polski Alarm Smogowy zapytał najbardziej zanieczyszczone miejscowości w Polsce oraz miasta wojewódzkie o tempo likwidacji starych kotłów na węgiel i drewno, tzw. „kopciuchów” w ramach lokalnych programów dotacyjnych.

Spośród miast wojewódzkich w latach 2016-2018 najwięcej kotłów na węgiel i drewno wymieniono w Krakowie. W tym mieście od 1 września 2019 roku funkcjonuje całkowity zakaz spalania paliw stałych. Kraków wymienił do te j pory ponad 14 tysięcy „kopciuchów”. Pozostało 4 tysiące pieców na paliwo stałe.

Na drugim miejscu znalazł się Wrocław z 5 tysiącami kotłów wymienionych w ostatnich trzech latach, a na trzecim Łódź z zaledwie 2500 wymienionych palenisk na węgiel i drewno z szacowanych 100 tysięcy. Najmniej „kopciuchów” wymieniono w Zielonej Górze - 75, Olsztynie - 69 i w Białymstoku - zaledwie 25!
Obecne tempo wymiany w Łodzi wskazuje, że w tym mieście proces wymiany palenisk węglowych skończy się za 120 lat. W Warszawie w analizowanych trzech latach wymieniono jedynie 750 palenisk z szacowanych 20 tys.

https://pomorska.pl/wymien-piec-na-bardziej-ekologiczny-masz-szanse-nawet-na-5-tysiecy-zlotych/ar/c1-14432973

Jak wypada na tym tle Bydgoszcz? Okazuje się, że jesteśmy na trzecim miejscu (po Łodzi i Katowicach) wśród miast wojewódzkich, jeśli chodzi o piece na paliwa stałe, które jeszcze zostały do wymiany. W Bydgoszczy ich liczba, według danych PAS, zostało ich 21 443 sztuk. Wymieniono w ciągu ostatnich lat, w ramach programów dotacyjnych, 1310 pieców.

Bydgoszcz zapowiada „rozprawienie się” z piecami na paliwo stałe, a zwłaszcza na węgiel. Jest plan, by od 2024 roku w ogóle zakazać używania kotłów na paliwo stałe. W tegorocznym budżecie zarezerwowano 3 mln zł na wymianę pieców. Można dostać nawet 8 tysięczną dotację, jeśli na wymianę ogrzewania na bardziej ekologiczne zdecyduje się cały budynek.
Od października w strukturach straży miejskiej funkcjonuje specjalna grupa, która sprawdza, czym bydgoszczanie palą w piecach.

Smog powstaje na skutek wymieszania powietrza z zanieczyszczeniami i spalinami. Odpowiadają za to fabryki, coraz większa liczba samochodów, palenie węglem, drewnem i innymi paliwami stałymi w piecach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile kopciuchów do wymiany? W Bydgoszczy jeszcze ponad 20 tysięcy! - Gazeta Pomorska