https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

[I PO GIMNAZJUM] Minister Anna Zalewska zlikwiduje gimnazja i przywróci 4-letnie licea

Justyna Wojciechowska-Narloch, Hanna Walenczykowska
Pikieta ZNP podczas wizyty Anny Zalewskiej Minister Edukacji Narodowejpikieta
Pikieta ZNP podczas wizyty Anny Zalewskiej Minister Edukacji Narodowejpikieta Jacek Smarz
8-letnia szkoła powszechna, powrót do 4-letniego liceum i placówki branżowe - tak ma wyglądać polska oświata. Zmiany już za rok.

[break]
Wczoraj w Toruniu odbyła się zapowiadana od miesięcy debata oświatowa, podsumowująca ogólnopolską dyskusję o przyszłości i kształcie polskiej szkoły. Jej bohaterką była Anna Zalewska, szefowa resortu edukacji.

Zlikwidują gimnazjum. Propozycje MEN

- Założeniem jest, by rodzice przywozili dziecko do szkoły o godz. 8 i odbierali o 16, a ono byłoby po obiedzie i z odrobionymi lekcjami - mówi Anna Zalewska, minister edukacji. - Mamy ogromne pieniądze na szkoły i niż demograficzny. Przyszłe pokolenia nie darowałyby nam, gdybyśmy je zmarnowali.

Minister Anna Zalewska zapowiedziała objęcie subwencją oświatową dzieci 6-letnich, stworzenie dwustopniowych szkół branżowych w miejsce zawodówek oraz 8-letniej szkoły powszechnej, składającej się po połowie z poziomu edukacji wczesnoszkolnej i poziomu gimnazjalnego. Wrócą też 4-letnie licea ogólnokształcące.

Ponadto od 2017 roku rozpocznie się stopniowe wygaszanie gimnazjów. Okres przejściowy przewidziano na 3 lata. W pełni zreformowana szkoła wystartuje w 2022 roku.

Zlikwidują gimnazjum. Co to jest „dobra zmiana”?

Na panią minister przed salą koncertową na Jordankach, gdzie odbywała się debata, czekali przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego z całego kraju. Byli w bojowych nastrojach.

- Ta dobra zmiana nie jest nikomu potrzebna. To tylko przejaw politycznego ADHD kolejnego ministra, który chce przejść do historii - to słowa Sławomira Broniarza, prezesa ZNP do związkowców.

- Czekamy na konkrety - powiedział „Expressowi” Ryszard Kowalik, prezes Kujawsko-Pomorskiego Okręgu ZNP w Bydgoszczy podczas pikiety. - Pani minister mówi od godziny, a my nadal nie wiemy, na czym polega „dobra zmiana”.

Zlikwidują gimnazjum. Bydgoszcz czeka na konkrety

Trwają przygotowania do nowego roku szkolnego 2016/2017.

- Przedstawione rozwiązania nakładają na samorządy dodatkowe zadania, nasuwają szereg pytań i wątpliwości, m.in. o finanse - uważa Magdalena Buschmann, z wydziału edukacji UMB.

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

j
jfe
~ do goscia przesadne obnoszenie sie ze swoja religijnością razi równie mocno jak obnoszenie się z własnym ateizmem czy antyklerykalizmem. Tyle ze to zwykłe pozerstwo bo dla prawdziwego ateisty istnienie cy nie istnienie Boga nie jest ważne bo to go nie obchodzi
d
do goscia
W zamian tego co bylo w ramach "dobrej zmiany" PIS pragnie szczegolnie rozwinac edukacje katechetyczna aby kler dostal wiecej kasy i okazji do molestowania naszych dzieci. Ja nigdy nie posylalam mojego syna na zadne lekcje religii bo to jedna wielka sciema i robienie ludziom wody z mozgu, ateisci nie potrzebuja straszaka w postaci Pana Boga czy tez piekla lub nieba zeby byc dobrymi ludzmi. Nie przypadkowo najbardziej wrednymi ludzmi sa zwykle ci ktorzy na pokaz klecza przed figura i obnosza sie swoja dewocja, bo albo sa to durnie albo ludzie tak zaklamani ze nawet juz nie widza ile jest w tym ich nieracjonalnym dzialaniu hipokryzji i przesadow rodem z sredniowiecza.
G
Gość
Nareszcie próba powrotu do"normalności" w edukacji. Tylko, że to niedouczone pokolenie zaczyna wchodzić na rynek pracy. Jeszcze warto się zastanowić na pseudo "wyższym" wykształceniem z tytułem licencjata. Ale to zasługa systemu Bolońskiego. Twór na "glinianych nogach". Albo zlikwidować ten rodzaj edukacji, albo zaklasyfikować do edukacji policealnej, bo to jest ten poziom.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski