EXPRESS
Poleca

Ogromny dzik przy ogrodzeniu szkoły w Bydgoszczy

Rozwiń
EXPRESS
Zwiń

Ogromny dzik przy ogrodzeniu szkoły w Bydgoszczy

Niedawno na Osowej Górze dzik zaatakował psa. Teraz pojawił się przy szkole. Rada osiedla będzie prosiła o interwencję

Historyk i regionalista z zamiłowania Józef Siej został...

Historyk i regionalista z zamiłowania Józef Siej został wybrany Inowrocławianinem Roku 2015

Renata Napierkowska

Express Bydgoski

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Historyk i regionalista z zamiłowania Józef Siej został wybrany Inowrocławianinem Roku 2015

©Renata Napierkowska

Ponad 4 tysiące głosów oddano w naszym plebiscycie na Inowrocławianina Roku 2015. Niekwestionowanym zwycięzcą został Józef Siej, regionalista, pasjonat historii i koordynator produkcji filmu o wydarzeniach „Makabrycznej nocy” w inowrocławskim więzieniu.
Historyk i regionalista z zamiłowania Józef Siej został wybrany Inowrocławianinem Roku 2015

©Renata Napierkowska

- Jestem, zaskoczony. Jest to dla mnie specjalne i ważne wyróżnienie. To zobowiązuje mnie do tego, by dalej działać na rzecz odkrywania lokalnej, nieznanej historii miasta i jego mieszkańców. Bardzo się cieszę i dziękuję wszystkim, którzy mnie wspierali i oddawali na moją kandydaturę głosy w tym konkursie - czy to SMS-owo, czy za pośrednictwem kuponów -mówił Józef Siej, gdy poinformowaliśmy go o zwycięstwie w naszym plebiscycie na Inowrocławianina Roku 2015.

W tegorocznym konkursie dominowali zresztą społecznicy. Piotr Jóźwiak, znany w Inowrocławiu właściciel piekarni, został zgłoszony za działalność na rzecz kujawskiego rzemiosła i szkoły rzemieślniczej, która szkoli następców piekarzy, cukierników, fryzjerów, kucharzy i przedstawicieli innych zawodów. Irena Konieczka znana jest w kręgu emerytów. Udziela się i zachęca swoich kolegów i koleżanki do działania w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a także pisze wiersze i uczestniczy w różnych lokalnych imprezach. Tadeusz Konieczka to były wieloletni prezes PTTK, inowrocławski regionalista i kolekcjoner, właściciel imponujących zbiorów związanych z Inowrocławiem. Organizuje wystawy i przybliża młodym pokoleniom historię. Kolejnym kandydatem był Mieczysław Kwiatkowski - od 30 lat prezes Stowarzyszenia Diabetyków, który zabiega o to, by ludziom chorym na cukrzycę żyło się łatwiej. Ostatnim w kolejności alfabetycznej był Józef Siej - regionalista i historyk z zamiłowania, który zbiera, odkrywa i dokumentuje wydarzenia z przeszłości. Dzięki realizacji filmu „Makabryczna noc”, którego pan Józef jest koordynatorem, o Inowrocławiu zrobiło się głośno w całej Polsce.

Józef Siej mówi o sobie, że jest inowrocławianinem z urodzenia. Tu spędził dzieciństwo i młodość, tutaj też ukończył Technikum Mechaniczno-Elektryczne, gdzie później pracował jako nauczyciel zawodu. Później przeniósł się do pracy na kolei. Był radnym Rady Miejskiej Inowrocławia pierwszej kadencji. W przeszłości kolekcjonował miniatury kolejek i budynków oraz rozjazdów PKP. - Zawsze jednak moją największą pasją - i to od czasów szkolnych - była historia. Kiedy przeszedłem na zasłużoną emeryturę, założyłem własną stronę internetową, na której cały czas staram się publikować różne ciekawe tematy związane z nieznaną często historią mojego miasta. Mieszkańcy Inowrocławia przekazują mi różne pamiątki, na przykład z okresu II wojny światowej. Odezwała się do mnie rodzina ppłk. Józefa Pyrka - ostatniego dowódcy 4. Kujawskiego Pułku Artylerii Lekkiej . Potomkowie dowódcy mieszkają obecnie w Australii i przekazali mi wspaniały zbiór pamiątek po pułkowniku- mówi pan Józef. Od kilku miesięcyJózef Siej wspólnie z Instytutem Filmowym Unisławskiego Towarzystwa Historycznego bierze udział w realizacji filmu „Makabryczna Noc - Inowrocław 1939”. Najczęściej można go spotkać podczas uroczystości miejskich czy patriotycznych z aparatem w dłoni, jak dokumentuje i utrwala różne wydarzenia, bo - jak mówi - za kilka lat to, co dzieje się teraz, też będzie historią. Józef Siej głosami Czytelników został wybrany Człowiekiem Roku 2015. Oddano na niego łącznie 2134 głosy. Ogółem w plebiscycie na „Inowrocławianina Roku 2015” zebrano 4022 głosy.
Warto wiedzieć:

Józef Siej. Żonaty, ojciec dwójki dorosłych dzieci, ma 64 lata. Inowrocławianin z urodzenia, w 1972 roku ukończył Technikum Mechaniczno-Elektryczne i pracował w tej szkole jako nauczyciel zawodu. Następnie przez ponad 23 lata pracował na PKP jako maszynista, a później dyspozytor w Inowrocławiu i Bydgoszczy. Dzięki temu stał się kolekcjonerem miniatur kolejek elektrycznych, budynków i rozjazdów kolejowych. Jego największą pasją jest jednak historia. Będąc na emeryturze utworzył własną stronę internetową poświęconą historii Inowrocławia.

Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo