https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Groźne dresy i adresy

Jarosław Hejenkowski
Choć policjanci zapewniają, że ważne dla nich są odczucia mieszkańców, to jednak przełożeni wciąż rozliczają ich ze statystyk. Dlatego są one tak ważne dla mundurowych.

Choć policjanci zapewniają, że ważne dla nich są odczucia mieszkańców, to jednak przełożeni wciąż rozliczają ich ze statystyk. Dlatego są one tak ważne dla mundurowych.

<!** Image 2 align=none alt="Image 158836" sub="Ulica Dworcowa, całkiem zasłużenie, jest na drugim miejscu w rankingu najbardziej kolizyjnych w Inowrocławiu / Fot. Jarosław Hejenkowski">Komendant Jakub Wawrzyniak może być na razie zadowolony. Przestępczość w trzech pierwszych kwartałach tego roku, w porównaniu z rokiem poprzednim, zmniejszyła się.

<!** reklama>Było mniej bójek i rozbojów. Nie zmalała jednak liczba kradzieży i włamań, a to są przestępstwa najbardziej dotkliwe dla inowrocławian. - Mamy świadomość, że podane dane mają zabarwienie statystyczne. Jako funkcjonariusze cieszymy się, bo odnotowujemy spadek liczby zdarzeń, szczególnie w kategoriach tych najważniejszych dla obywatela, czyli ulicznej przestępczości kryminalnej. Mamy satysfakcję, że wzrasta efektywność ścigania sprawców tych zachowań. Wiemy jednak, że to ocena naszych działań przez społeczeństwo jest najważniejszym miernikiem - mówi młodszy inspektor Jakub Wawrzyniak.

Sami inowrocławianie o stróżach prawa wypowiadają się raczej pochlebnie. Czują bowiem, że ich sygnały nie są lekceważone. Gdy ktoś zgłosi policji jakieś zdarzenie, radiowóz pojawia się tam bardzo szybko.

Są jednak miejsca, które wskazują jako te, gdzie patrole mogłoby się pojawiać częściej. Tak jest choćby przy ul. Grabskiego. - Pod blokami zbiera się chuliganeria. Przeklinają i hałasują, a pewnie i inne sprawy mają na sumieniu - narzeka starszy mieszkaniec ulicy.

To właśnie sędziwi inowrocławianie czują się najbardziej zagrożeni na ulicach. Młodzież z ich lat młodości, a współczesna, to przeciwległe bieguny. Chuligani nie uznają żadnych świętości, zaczepiają i rozrabiają. Przykładem tego może być choćby pomnik ofiar hitlerowskiego obozu na osiedlu Toruńskim, gdzie pod krzyżem wyrostki grają w piłkę albo piją alkohol.

Faktem jest też, że blokersi są na celowniku mundurowych od dawna. Tylko do końca września skontrolowano ponad 9 tysięcy osób, głównie młodych, którym sprawdzono blisko 2 tysiące telefonów - najczęściej kradzionego przedmiotu.

Bezpieczeństwo policyjne to także sytuacja na drogach. A ta uległa pogorszeniu. Zanotowano o sto kolizji drogowych więcej. Mniej było rannych, ale za to jeden zabity więcej. Nie zmienia się jedynie lista najbardziej wypadkowych ulic Inowrocławia.

Kolizje w mieście

  • ul. Poznańska - 167
  • ul. Dworcowa - 84
  • al. Niepodległości - 59
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski