Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Goci i Wandalowie pod Bydgoszczą? Prawdopodobnie odkryto osadę z czasów rzymskich

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Fibula to starożytne zapięcie do szat. Tę znaleziono w Puszczy Bydgoskiej razem z rzymskimi monetami
Fibula to starożytne zapięcie do szat. Tę znaleziono w Puszczy Bydgoskiej razem z rzymskimi monetami Fot. Stowarzyszenie Poszukiwawczo-Archeologiczne "Gal"
Gdzie dokładnie szukano w Puszczy Bydgoskiej - nie wiadomo. Znaleziono rzymskie monety i fibulę - zapięcie od szat. Bydgoski archeolog zwraca uwagę, że takich odkryć może być w puszczy więcej, bo nie jest to teren przebadany.

Zobacz wideo: Rewitalizacja Starego Fordonu. Co się zmieni?

Członkowie Stowarzyszenia Poszukiwawczo-Archeologicznego "Gal" używając wykrywaczy metali odkryli W Puszczy Bydgoskiej rzymskie monety z brązu oraz tzw. fibulę - element służący do zapinania szat.

- Artefaktów znaleźliśmy około dwudziestu, nie ulega najmniejszej wątpliwości, że pochodzą z czasów rzymskich - mówi Robert Wyrostkiewicz ze stowarzyszenia "Gal".

Wyrostkiewicz mówi, że ich kolega - oczywiście za zgodą konserwatora zabytków - penetrował ten teren od dłuższego czasu. Teraz akcja poszukiwacza odbyła się większa grupą.

Jednym z najcenniejszych znalezisk jest srebrny denar z wybitym napisem "Legion XX". Moneta pochodzi mniej więcej z lat 43-27 przed Chrystusem.

Teoria o osadzie w Puszczy Bydgoskiej

Jedna z teorii mówi, że poszukiwacze natknęli się na miejsce po osadzie Gotów albo Wandali - plemion w czasach rzymskich zamieszkujących te tereny. Skąd więc tu rzymskie monety? Z handlu.

Tereny obecnej Puszczy Bydgoskiej były miejscami zamieszkałymi w czasach Imperium Rzymskiego. "Barbarzyńcy", jak mówili Rzymianie o plemionach bytujących na terenach współczesnej Polski, utrzymywali kontakty z Imperium Rzymskim. Prawdopodobnie chodziło o handel bursztynem. "Bursztynowy szlak" biegł m.in. przez tereny Borów Tucholskich - a więc całkiem blisko.

Część monet ma wybite dziurki. Może były noszone jako ozdoby, ale zdaniem archeologów, jest też inne wytłumaczenie. Rzymskie monety były znajdowane na polach podczas orki. Istnieją zachowane opisy o błyszczących monetach znajdowanych pod korzeniami. W średniowieczu istniał zwyczaj robienia dziurek w rzymskich monetach, opatrzonych profilem Cezara. Uznawano, że to Św. Jan Chrzciciel i noszono na szyi jako medaliki, zwane popularnie "pieniążkami św. Jana".

Co tam właściwie było?

W tej historii jest więcej pytań niż odpowiedzi. - Właściwie nie wiadomo, na co natrafiono, w sensie miejsca - mówi Wojciech Siwiak, archeolog z Pracowni Archeologiczno-Konserwatorskiej z Bydgoszczy. - W tym odkryciu interesujące jest to, że puszcza jako porośnięta lasem, jest nierozpoznana archeologicznie. I takie miejsca będą się objawiać, bo co raz więcej osób uzyskuje pozwolenia na poszukiwania w lasach.

- Z ostatecznymi wnioskami na razie się wstrzymamy, nasze prace na tym terenie wciąż wciąż trwają - mówi Robert Wyrostkiewicz ze stowarzyszenia "Gal". - Znaleziska oczywiście trafiają do konserwatora zabytków.

Teren poszukiwań stowarzyszenia jest na razie tajemnicą.

"Szwedzka Góra" i monety z kieszeni

Ciekawostką jest to, że tereny Puszczy Bydgoskiej kryją jeszcze wiele.

- Jakiś czas temu chodząc po lesie w okolicach tzw. "Szwedzkiej Góry" naprzeciwko Solca Kujawskiego, spotkałem starszego pana - opowiada Jarosław Butkiewicz, znawca historii zakładów Dynamit A.G. - Zgadaliśmy się, w pewnym momencie wyciągnął z kieszeni garść monet, które znalazł. Były pruskie i szwedzkie. Nic dziwnego, skoro był tam szwedzki posterunek, stąd nazwa tego miejsca.

Przypomnijmy, że rok temu w Cierpicach pod Toruniem odkryto skarb sprzed mniej więcej 2,5 tysięcy lat. Były to ozdoby z brązu i topór. Wśród 150 przedmiotów znajdują się też ozdobne elementy końskiej uprzęży. Ocenia się, że mogły to być elementy związane z kulturą Scytów.

Największym skarbem z czasów Imperium Rzymskiego na obecnym terenie Polski jest znalezisko z Cichobórza w Lubelskiem. W 2019 roku podczas prac polowych maszyny natrafiły prawdopodobnie na sakwę ze 1753 srebrnych denarów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo