Zdaniem respondentów było udzielenie odpowiedzi na pięć pytań w kategorii „komunikacja”. Pytano o: łatwy dojazd w różne miejsca, sprawną komunikację miejską, korki, dostępność alternatywnych form transportu, jak rower miejski czy hulajnoga oraz miejsca parkingowe, w tym parking dla odwiedzających nad gości. Bydgoskie dzielnice oceniło ponad dwa tysiące mieszkańców.
- Interesowało nas m.in. to, w której części miasta są najmniejsze problemy z korkami i znalezieniem miejsca do parkowania oraz gdzie najlepiej działa transport alternatywny – mówi Olga Wagner, kierowniczka badań z firmy przeprowadzającej ranking.
Najlepiej jest nad Wisłą
Ogólnie rzecz biorąc, w opinii ankietowanych po Bydgoszczy jeździ się dobrze – zarówno autem, jak i rowerem, hulajnogą czy komunikacją miejską. Choć mieszkańcy narzekają na korki i ograniczony dostęp do transportu alternatywnego, nie wpływa to w znaczący sposób na ocenę poszczególnych osiedli.
Jak się okazało, dostęp do wynajmowanych na minuty hulajnóg, skuterów czy rowerów w opinii respondentów jest jedną ze słabszych stron miasta. Ankietowani chcieliby korzystać z nich częściej, niestety ograniczona liczba tych urządzeń na to nie pozwala. Sporo zastrzeżeń budziły też korki. Mieszkańcy skarżyli się na nie zwłaszcza na osiedlach, takich jak Osowa Góra, Bydgoszcz Wschód-Sierniczek oraz Miedzyń-Prądy.
W zgodnej opinii ankietowanych, na tle innych dzielnic zdecydowanie wyróżniają się Tereny Nadwiślańskie w Fordonie. Mieszkańcy ocenili, że transport alternatywny jest tu łatwo dostępny, komunikacja miejska działa na medal, korki zdarzają się sporadycznie, a miejsc do parkowania nie brakuje. Osiedle to uzyskało najwyższą notę w rankingu dzielnic Bydgoszczy, tj. 4,03 na 5 możliwych punktów. Co więcej, jako jedyne przekroczyło granicę czterech punktów. Tuż za Terenami Nadwiślańskimi uplasowało się os. Tatrzańskie (3,94 pkt.) oraz Nowy Fordon (3,81 pkt.).
Zimne Wody na dwa "z plusem"
- Tereny Nadwiślańskie zostały wyżej ocenione przez rodziców, zwłaszcza pod względem sprawnej komunikacji miejskiej i łatwości parkowania. Szczególnie według osób po czterdziestce i rodziców Tatrzańskie oferuje łatwy dojazd, zdaniem kobiet osiedle to gwarantuje sprawną komunikację. W Nowym Fordonie brak korków i alternatywny transport doceniają przede wszystkim osoby między 26. a 40. rokiem życia - podsumowuje Olga Wagner.
Najgorzej pod względem komunikacyjnym mieszkańcy Bydgoszczy ocenili Zimne Wody-Czersko Polskie. Osiedle zdobyło 2,50 punktu. Niewiele lepiej wypadły Łęgnowo-Łęgnowo Wieś oraz Glinki-Rupienica. Żadnemu z tych osiedli nie udało się przekroczyć trzech punktów.
Na tle dwunastu miast, biorących udział w Rankingu Dzielnic 2020, Bydgoszcz wypada przeciętnie. Średnia ocen w mieście to 3,49 pkt., co daje siódme miejsce z zestawieniu. Na pierwszym jest Białystok (3,75), na ostatnim – Łódź i Kraków (3,32).
A gdzie według Państwa jeździ się w Bydgoszczy najlepiej? Jak oceniają Państwo Bydgoszcz pod względem komunikacyjnym? Zapraszamy do dzielenia się swoją opinią w naszym serwisie internetowym.
Ponad 120 tysięcy głosów
Badanie przeprowadzone zostało w ramach drugiej edycji Rankingu Dzielnic Otodom (poprzednia miała miejsce trzy lata temu). Ponad 120 tys. mieszkańców dwunastu miast Polski: Białegostoku, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy, Wrocławia i Bydgoszczy oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Tegoroczna edycja rankingu, oprócz kategorii: bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci uwzględnia także nowe, takie jak: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia.
