Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy zaczynają boleć stawy

Magdalena Ratajczyk
Ze zwyrodnieniem stawów, uważanym za chorobę osób starszych, borykają się coraz młodsi pacjenci. Co zrobić, by zminimalizować szanse na znalezienie się w grupie osób, której ten problem dotyczy?

Ze zwyrodnieniem stawów, uważanym za chorobę osób starszych, borykają się coraz młodsi pacjenci. Co zrobić, by zminimalizować szanse na znalezienie się w grupie osób, której ten problem dotyczy?

Pierwszymi oznakami schorzenia są zazwyczaj trzaski w stawach, którym towarzyszy silny ból. Chory ma problemy z wchodzeniem po schodach, a każde dodatkowe obciążenie, np. torba z zakupami, utrudnia mu poruszanie się. Bólowi towarzyszyć może uczucie sztywności stawów i ich obrzęki.

<!** reklama>

Przyczyny

Choroba stawów zaczyna się, gdy dochodzi do uszkodzenia chrząstki stawowej, a następnie leżącej pod chrząstką kości. Przyczyn jej rozpoczęcia jest wiele, a wbrew opinii, że problem dotyka tylko osób w sędziwym wieku, z bólem borykają się także osoby młode. Dotyczy to szczególnie sportowców, którzy narażeni są na przeciążenia i urazy oraz tych, którzy mają problemy z nadwagą. W grupie zagrożonej chorobą, znajdują się także osoby mające wady postawy lub wrodzone wady budowy. Schorzenie dotyka wielu osób starszych dlatego, że chrząstka zużywa się w sposób naturalny - z wiekiem traci swoją sprężystość i daje coraz mniejszą ochronę przed urazami.

Z ekranu telewizora spogląda „doktor” ze znanego serialu i zapewnia, że gdy tylko zażyjemy reklamowaną przez niego tabletkę, kolana przestaną boleć przy wchodzeniu po schodach. Czy można mu ufać? Reumatolodzy zamiast zachęcać do brania leków bez recepty, co do których działania nie mamy pewności, zalecają wizytę u lekarza i profilaktykę. Jeśli borykamy się z otyłością, lekarz na pewno zaleci nam redukcję wagi, ponieważ każdy nadprogramowy kilogram jest dodatkowym obciążeniem dla stawów.

- Miałem dużą nadwagę, która najprawdopodobniej przyczyniła się do moich problemów ze stawami. Odkąd ważę 10 kg mniej, dolegliwości znacznie się zmniejszyły - mówi pan Krzysztof.

Dieta może pomóc nawet tym, którzy nie mają nadwagi. Na liście produktów, które korzystnie wpływają na stan stawów, znajdziemy tłuste ryby bogate w kwasy omega 3. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Bristolu i opublikowane w jednym z czasopism poświęconych zwyrodnieniowym stawów i chrząstki, pokazują, że spożycie kwasów omega 3 ograniczyło występowanie choroby stawów wśród połowy badanych świnek morskich, u których występuje genetyczna skłonność do powstawania zwyrodnień. Lekarze wskazują też na inne składniki diety, które mogą korzystnie wpływać na elastyczność stawów, są to m.in. marchewka, kapusta, ogórki, brokuły, buraki, jagody, truskawki i cytrusy. Budulcem chrząstki stawowej jest białko, dlatego także produkty bogate w ten składnik odżywczy są zalecane przy problemach ze stawami.

Leczenie

Gdy ból przeszkadza nam w normalnym funkcjonowaniu, zmiana stylu życia jest konieczna Ostatecznością jest zabieg chirurgiczny, podczas którego można wszczepić endoprotezę, czyli sztuczny staw biodrowy, kolanowy, łokciowy lub barkowy.

Stawów wyleczyć się nie da, ale wiele zabiegów może wpłynąć na to, że choroba przestanie postępować. Jeśli więc nasze stawy nie są jeszcze na tyle zniszczone, by trzeba było zastępować je endoprotezą, lekarz może skierować nas na rehabilitacje. Leczyć można m.in. poprzez zabiegi fizykalne (nagrzewanie lampą sollux, elektrolecznictwo, leczenie niskimi temperaturami), ultradźwięki, masaże oraz stosowanie zestawu ćwiczeń, przygotowanych przez specjalistę.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!