Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Galą Pałucką podsumowali pracę

Iwona Matusiak
Rodzice byli dumni ze swoich pociech, które brały udział w zajęciach rękodzielniczych i taneczno-wokalnych
Rodzice byli dumni ze swoich pociech, które brały udział w zajęciach rękodzielniczych i taneczno-wokalnych nadesłane
To była okazja, by podziwiać przedszkolaki, które przez ostatnie miesiące uczyły się tańczyć i wykonywać regionalne ozdoby.

Dzieci z Samorządowego Przedszkola nr 2 w Szubinie od stycznia tego roku brały udział w warsztatach z rękodzieła, prowadzonych przez Małgorzatę Bołkę oraz wokalno-tanecznych, za które odpowiadała Jolanta Storzyńska. Przedszkolaki przed gośćmi oraz rodzicami zaprezentowały swe umiejętności i dokonania.

Wszystkich przybyłych na uroczystości przy wejściu do Muzeum Ziemi Szubińskiej chlebem i solą witała dziecięca para pałucka. Wszyscy przywitani zostali również w gwarze pałuckiej, dowiedzieli się, jakie korzyści dzieci wyniosły z zajęć rękodzielniczych, Można też było podziwiać prezentację multimedialną, która była reporterskim zapisem wydarzeń, obejmujących realizowany projekt.

- Dziecięcy ludowy zespół wokalno-taneczny Pałuczaczki razem z Jesiennym Kwiatem zaprezentowały swoje umiejętności na scenie muzeum, tym samym kultywując i promując lokalne dziedzictwo oraz tradycje. Wśród zaproszonych gości pojawił się znawca gwary pałuckiej Mirosław Binkowski, który propagował ją wśród dzieci - relacjonuje Jolanta Storzyńska, nauczycielka z Samorządowego Przedszkola nr 2 w Szubinie.

Występy maluchów nagrodzono gromkimi brawami, każde dziecko otrzymało upominki w postaci lalkowej pary pałuckiej oraz publikacji „Sztuka regionu Pałuk oczami przedszkolaka”, napisanej przez Annę Ucińską i Izabelę Szpotańską - pracownice Samorządowego Przedszkola nr 2 w Szubinie.

- Podczas biesiadowania częstowano jadłem pałuckim: kluchami z kapustą, czerwonym barszczem, pajdą chleba ze smalcem lub powidłami, owocami oraz ciastem i kawą. W trakcie poczęstunku rodzice oraz goście mogli wykazać się wspólnym śpiewaniem piosenek ludowych, a dzieci z zespołu Pałuczaczki wtórowały im tanecznym korowodem pałuckim - mówi Jolanta Storzyńska. - Folklor, tradycja, kultura, historia - to elementy tożsamości narodowej i regionalnej. Wspólne śpiewanie okazało się wspaniałym bodźcem do zintegrowania wielu pokoleń, prezentując w środowisku lokalnym dorobek naszych przodków - dodaje.

Impreza była podsumowaniem projektu gminnego pod hasłem „Organizacja warsztatów rękodzielniczych, wokalno-tanecznych, Gali Pałuckiej w Szubinie, biesiady na statku oraz publikacja książki o walorach kulturowych Pałuk”, realizowanego w Samorządowym Przedszkolu nr 2 w Szubinie”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!