Wyniki badań przeprowadzonych we Francji na bardzo szeroką skalę nie pozostawiają najmniejszych wątpliwości - ryzyko ciężkiego przebiegu koronawirusa jest aż dziewięciokrotnie mniejsze u osób zaszczepionych. Taką informację podaje Deutsche Welle, powołując się na agencję AFP.
Szczepionki przeciwko Covid-19 skutecznie chronią przed ciężkim zachorowaniem również w przypadku Delty, najbardziej zaraźliwego i niebezpiecznego wariantu koronawirusa, który jest teraz najbardziej powszechny.
- U osób zaszczepionych ryzyko trafienia do szpitala lub zgonu z powodu koronawirusa jest dziewięciokrotnie niższe niż u osób nieszczepionych – powiedział epidemiolog Mahmoud Zureik, który kierował grupą badawczą Epi-Phare.
W ramach tego gigantycznego projektu poddano analizie dane aż 22 milionów osób w wieku powyżej 50 lat. Informacje gromadzono od 27 grudnia 2020 roku do 20 lipca 2021 roku. Sprawdzano skuteczność szczepionek Pfizer/Biontech, Moderna i AstraZeneca.
Wyniki tych badań nie zaskakują. Podobne były również rezultaty analiz prowadzonych wcześniej w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Izraelu. Francuscy naukowcy przeprowadzili jednak największe jak do tej pory tego typu badania. Z ich analizy wynika również, że ochrona przed ciężkim przebiegiem koronawirusa nie osłabła przez pięć miesięcy prac zespołu.
Naukowcy porównali dane 11 milionów osób zaszczepionych i 11 milionów niezaszczepionych. Pod uwagę brano także płeć, wiek oraz region, z którego ci ludzie pochodzili. Naukowcy Epi-Phare stwierdzili w przypadku wariantu Delta także wysoką ochronę szczepionek, jak to ma miejsce w przypadku innych wariantów koronawirusa. U ludzi w wieku powyżej 75 lat wyniosła ona aż 84 procent, w wieku 50-75 lat 92 procent.
Autorzy badania zalecają jednak kolejne obserwacje danych o rozwoju Delty. Ten wariant pojawił się we Francji w czerwcu i nie wiadomo, jak będzie się rozwijał w przyszłości.
