Przez najbliższe kilka dni bydgoszczanie mają być może niepowtarzalną okazję obejrzenia na własne oczy fundamentów starego zamku.
- Zaskakujące jest to, że fundamenty zamkowe zbudowane są z niezbyt solidnych głazów i wyglądają na dość płytkie – powiedział nam archeolog Wojciech Siwiak z bydgoskiej Pracowni Archeologiczno-Konserwatorskiej.
Narożnik północno-zachodniej wieży zamkowej odsłonięty został przypadkowo, pod jezdnią ulicy Grodzkiej w okolicach przedszkola „Alf”. Wykopu dokonano w celu poprowadzenia tamtędy ciepłociągu do nowo wznoszonego hotelu, który budowany jest na miejscu najstarszego bydgoskiego grodziska sprzed tysiąca lat.
<!** reklama>W wąskim wykopie zobaczyć można jasne kamienie, układające się w charakterystyczny kształt trójkąta. Na głębokości niewiele ponad metr widać już wody gruntowe. Za narożnikiem, w stronę ul. Przy Zamczysku dostrzegalny jest zarys zamkowej fosy.
To pierwszy przypadek odsłonięcia fundamentów bydgoskiego zamku od... 113 lat. W 1895 roku został on ostatecznie rozebrany i przysypany ziemią. Starania o zachowanie jego pozostałości, czynione wcześniej przez niemieckich bydgoszczan – miłośników historii, spełzły na niczym. Do połowy lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku pozamkowe działki stały jednak puste. Pierwszym i jedynym budynkiem tam wzniesionym pozostaje do dziś wymienione wcześniej przedszkole. W trakcie jego budowy sporą stertę wykopanych zamkowych pozostałości wywieziono po prostu na gruzowisko.
- Niedawno na którejś z aukcji wypłynął po raz pierwszy dokument świadczący o tym, że rozbiórki zamku dokonywano systematycznie już od II połowy XVIII wieku – mówi Wojciech Siwiak. - Chodziło o zezwolenie na używanie pozamkowych pozostałości przy budowie Kanału Bydgoskiego. Dzięki odsłonięciu fragmentu fundamentu wieży będzie można w miarę precyzyjnie określić lokalizację całego zamku, co do tej pory można czynić było jedynie w przybliżeniu. Jego przypuszczalne rozmiary to prostokąt 50 na 60 metrów, co czyniło go jedną z największych XV-wiecznych budowli obronnych na ówczesnych ziemiach polskich.