Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Firmy z regionu będą zachęcać osoby ze Skandynawii oraz z rejonu Zatoki Perskiej, by leczyły się u nas

Hanna Walenczykowska
Tomasz Moraczewski, prezes PLB, podczas konferencji
Tomasz Moraczewski, prezes PLB, podczas konferencji Tomasz Czachorowski
Osiem firm, działających na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, połączyło siły po to, by nakłonić obcokrajowców do leczenia się w Polce.

Wczoraj w Porcie Lotniczym Bydgoszcz podczas specjalnej konferencji prasowej poinformowano o utworzeniu Klastra Turystyki Zdrowotnej.

Przyciągnąć z zagranicy

W ramach klastra współpracuje osiem podmiotów gospodarczych, w tym: uzdrowisko w Ciechocinku, lecznica Citomed, Centrum Medyczne Gizińscy, Thorn, Fundacja Rozwoju Energetyki Odnawialnej i Ochrony Zdrowia, toruńska Szkoła Języka Angielskiego oraz inowrocławskie uzdrowisko „Solanki”. Liderem klastra jest bydgoski port. Jego działalność ma otworzyć region na turystykę zdrowotną i zwiększyć liczbę gości, którzy ze Skandynawii oraz z rejonu Zatoki Perskiej i Europy Zachodniej przyjeżdżać będą do naszego województwa po to, by się leczyć.

- W regionie ochrona zdrowia jest na bardzo wysokim poziomie, mamy znakomicie wykształcone kadry i najnowocześniejszy sprzęt. Nie mamy się czego wstydzić - mówi Łukasz Wojnowski, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Lekarskiej w Toruniu oraz przedstawiciel spółki Citomed. - Polacy, którzy wyjechali z kraju, coraz częściej wracają po to, by się tu leczyć. Nawet weekendowo. Kierunki, które wybraliśmy, są bardzo obiecujące.

W sukces wierzy również Włodzisław Giziński, współwłaściciel bydgoskiego centrum medycznego. - Dobrym uzupełnieniem naszej oferty jest psychiatria - twierdzi. - Dla rodaków, którzy mieszkają dziś w Anglii, Irlandii i Szwecji stan zdrowia psychicznego, to naprawdę ogromny problem.

Po pierwsze, współpraca

Jak się okazuje, bydgoski związek ośmiu różnych podmiotów nie jest jedynym w naszym województwie. Pozostałe to...

- Klaster obszaru BIT, czyli Bydgoszcz, Inowrocław, Toruń oraz klaster toruński - wylicza Agnieszka Kowalkowska, p.o. dyrektora biura Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej w Bydgoszczy. - Najważniejsze są trzy rzeczy. Po pierwsze kooperacja, czyli powstanie sieci powiązań pomiędzy członkami klastra, którzy uzupełniają się pewnymi usługami i mogą tworzyć odpowiednie usługowe pakiety.

Większa siła

Drugą pozytywną cechą jest konkurencja, kierowana na zewnątrz klastra. Dzięki temu podmioty, które go tworzą, rezygnują z ostrej walki między sobą i skupiają się na konkurowaniu z innymi firmami.

- To pokazuje dojrzałość biznesową członków klastra - uważa Agnieszka Kowalkowska. - Trzecim zagadnieniem jest synergia. Ludzie działający w biznesie mają swoje kontakty, swoich kooperantów i łączą ich w całość. Zatem taka sieć podmiotów ma większą siłę niż każdy z nich działający indywidualnie.

Agnieszka Kowalkowska uważa, że klastry zawiązywane w turystyce mają wiele szans na rozwój i biznesowy sukces.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera