Internetowa Baza Rodzin otwarta była od 18 listopada do 15 grudnia. To wtedy można było wybierać rodziny, którym chcemy pomóc.
W całym województwie kujawsko-pomorskim ponad 1100 rodzin znalazło swojego darczyńcę. Na ostatniej prostej - w piątek (15 grudnia) tuż po godz. 10 - jeszcze 22 rodziny z regionu czekały na wsparcie, ale im bliżej finału, tym większa była mobilizacja wśród darczyńców.
Paczki do potrzebujących dostarczą wolontariusze "Szlachetnej Paczki"
W sobotę (16 grudnia) darczyńcy przywozili paczki do wyznaczonych magazynów.
- W całym województwie mamy ich 46, w samej Bydgoszczy są w pięciu lokalizacjach. Jeden połączony magazyn to Bartodzieje i Śródmieście. Pozostałe mieszczą się na Czyżkówku, w Fordonie, na Wyżynach i na osiedlu Błonie - mówi Monika Kozłowska, koordynatorka "Szlachetnej Paczki" w województwie kujawsko-pomorskim.
Z magazynów, za pośrednictwem wolontariuszy, paczki trafią do rodzin, które znalazły się w potrzebie.
- W tym roku w naszym regionie ponad 430 wolontariuszy, w tym 71 z Bydgoszczy dba o to, aby pomoc dotarła na czas - zaznacza Monika Kozłowska.
Wielu przygotowywało "Szlachetną Paczkę" w szerszym gronie. Już na początku tegorocznej akcji włączyła się w nią społeczność szkolna Zespołu Szkół Budowlanych w Bydgoszczy. W zbiórkę zaangażowali się: uczniowie, rodzice, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi oraz przyjaciele ZSB.
- Wybraliśmy rodzinę z Bydgoszczy. Pomogliśmy samotnej mamie z pięciorgiem dzieci w wieku szkolnym - mówi Dorota Czechowska, wicedyrektor ZSB. - Wśród trzech najpilniejszych potrzeb rodzina wskazała: łóżko piętrowe dla dzieci, środki czystości oraz buty i to wszystko mamy.
W szkole trwała pełna mobilizacja. Efekty są wspaniałe.
- Zebraliśmy aż 4 tys. złotych. Dosłownie serce rośnie - mówi Dorota Czechowska. - Pomoc płynęła ze wszystkich stron. Niektórzy rodzice przekazali na ten cel nawet po 500 zł. Zbiórka do puszek odbywała się także w klasach. Na "Szlachetną Paczkę" uczniowie przekazali również dochód z tegorocznych andrzejek.
Za zebrane pieniądze szkoła kupiła nie tylko rzeczy, o które prosiła rodzina.
- Przygotowaliśmy aż 16 paczek. Znalazły się w nich, m.in., słodycze, kosmetyki, artykuły papiernicze, przybory szkolne. Część darów została kupiona, a cześć zebrana w szkole - mówi Dorota Czechowska. - Rodzinie przekażemy też bony świąteczne na zakupy, a ponadto biurko - dar od jednej z mam naszego ucznia. Wszystkie dary już w piątek (15 grudnia) trafiły do magazynu "Szlachetnej Paczki" w Fordonie.
Tegoroczny Weekend Cudów odbywa się już po raz 23
Pomaganie ma sens i wielką moc. Wie o tym także społeczność akademicka Politechniki Bydgoskiej. Uczelnia także kolejny raz dołączyła do grona darczyńców "Szlachetnej Paczki". Wybór padł na rodzinę z powiatu chełmińskiego, która znalazła się w trudnej sytuacji po śmierci męża i ojca.
- Pani Maria rok temu została wdową. Z dnia na dzień została sama z dwójką dzieci w wieku 6 i 12 lat - mówi Agnieszka Maćkowska z Działu Płac i Kadr PBŚ. - W zbiórkę darów dla rodziny włączyła się cała uczelnia. Wśród kluczowych potrzeb rodzina wskazała: kuchenkę elektryczną, materiały szkolne oraz środki czystości. Wszystkie te prośby spełniliśmy.
W czwartek (14 grudnia) na PBŚ trwało wielkie pakowanie.
- W sumie przygotowaliśmy aż 19 paczek. Są też, m.in., kurtki i buty dla dzieci, o które prosiła rodzina - mówi Agnieszka Maćkowska. - Mamy również wyczekiwane przez rodzinę prezenty. Dla pani Marii to suszarka do włosów, dla jej syna - zestaw klocków LEGO, a dla córki - zestaw malarski.
Warto dodać, że "Szlachetna Paczka” to jeden z najbardziej rozpoznawalnych programów społecznych w Polsce. Tegoroczny Weekend Cudów odbywa się po raz 23. Organizatorem "Szlachetnej Paczki" jest Stowarzyszenie Wiosna.
Zobacz wideo: Szlachetna Paczka w Zespole Szkół Budowlanych w Bydgoszczy
