W Bydgoszczy i w Biskupinie trwają warsztaty artystyczne dla dzieci. Jutro w Miejskim Centrum Kultury zobaczymy efekt pracy młodych artystów.
<!** Image 3 align=none alt="Image 215782" sub="Fot. materiały organizatora">
Główną ideą interdyscyplinarnego przedsięwzięcia, jakim są IV Ogólnopolskie Warsztaty Artystyczne „Radosne Serca” jest wyrównywanie szans w dostępie do edukacji kulturalnej oraz promocja aktywnych form spędzania czasu wolnego poprzez poszerzanie wiedzy i zainteresowań artystycznych młodych ludzi.
<!** reklama>
Cykl zajęć organizowanych m.in. w ramach programu Edukacja Kulturalna Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego adresowany jest do dzieci w wieku od 7 do 18 lat ze szkół i placówek opiekuńczo-wychowawczych z całego kraju.
- Z liczby około 300 zgłoszeń z całej Polski wytypowano 31 osób, które w terminie od 2 do 12 lipca wezmą udział w nieodpłatnych warsztatach organizowanych w Bydgoszczy i w Biskupinie - wyjaśnia Joanna Dobska - kierowniczka Fundacji „Nowe Pokolenie” organizującej ogólnopolskie warsztaty.
W pierwszym dniu warsztatów w Bydgoszczy uczestnicy wzięli udział w rozmaitych szkoleniach tematycznych. Członkowie grupy tanecznej uczestniczyli w warsztatach w Szkole Tańca Bohema, grupa teatralna zwiedziła Operę NOVA, młodzież uzdolniona muzycznie nagrała płytę w Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej WSG, natomiast zespół plastyczno - fotograficzny wziął udział w zajęciach w Muzeum Fotografii Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej oraz w lekcjach edukacyjnych w Muzeum Okręgowym. Dzieci zwiedziły także siedzibę TVP Bydgoszcz.
Część zajęć odbywa w Domu Muzealnika przy współpracy z Muzeum Archeologicznym w Biskupinie.
Poza zwiedzaniem osady w Biskupinie, oraz lekcjami muzealnymi, dzieci i młodzież zwiedziły m.in. Muzeum Kolei Wąskotorowej, przejechały się kolejką, odwiedziły Gniezno i jego zabytkowy rynek oraz katedrę.
Teraz przyszedł czas na wielki finał - spektakl będący efektem prac młodych artystów. Odbędzie się w piątek 12 lipca o godz. 17 w Miejskim Centrum Kultury przy ul. Marcinkowskiego 12-14.
Fabuła widowiska osnuta została wokół baśni „Brzydkie kaczątko” Hansa Christiana Andersena. Uwspółcześniony scenariusz spektaklu przygotowany został specjalnie na ten pokaz. Występom towarzyszyć będzie prezentacja prac plastycznych i fotograficznych, przygotowywana przez cały okres trwania zajęć.
Wstęp na piątkowy spektakl jest darmowy.
