Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Finał akcji "Pomóżmy Świętemu Mikołajowi". Świąteczne paczki trafiły do potrzebujących [zdjęcia]

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Blisko 30 Świętych Mikołajów, aż 22 samochody wypełnione po brzegi świątecznymi upominkami i 800 obdarowanych osób - w niedzielę (3 grudnia) odbył się finał akcji "Pomóżmy Świętemu Mikołajowi".
Blisko 30 Świętych Mikołajów, aż 22 samochody wypełnione po brzegi świątecznymi upominkami i 800 obdarowanych osób - w niedzielę (3 grudnia) odbył się finał akcji "Pomóżmy Świętemu Mikołajowi". Dariusz Bloch
Blisko 30 Świętych Mikołajów, aż 22 samochody wypełnione po brzegi świątecznymi upominkami i 800 obdarowanych osób - w niedzielę (3 grudnia) odbył się finał akcji "Pomóżmy Świętemu Mikołajowi".

Już po raz siódmy zorganizowali ją Zespół Szkół i Placówek nr 1 na bydgoskim Błoniu i Stowarzyszenie Dzięki Wam w Bydgoszczy.

- Zbiórka darów trwała od początku listopada br., także w szkołach w Bydgoszczy i okolicy - mówi Adam Jaworski, prezes Stowarzyszenia Dzięki Wam w Bydgoszczy. - W ubiegłym roku udało się nam przekazać świąteczne paczki ponad 550 osobom z Bydgoszczy i okolic. W trasę w dniu finału wyruszyło wtedy 17 samochodów wypełnionych po brzegi darami i ponad 20 Świętych Mikołajów. Teraz mamy rekord, bo obdarowaliśmy zdecydowanie więcej osób. To bardzo cieszy.

Siedziba "Dzięki Wam" zamieniła się w magazyn Świętego Mikołaja

Organizatorom zależało, aby pomoc trafiła tam, gdzie jest niezbędna.

- Dlatego o wskazanie takich osób poprosiliśmy społeczników, nauczycieli, księży i organizacje pozarządowe. Na liście obdarowanych znalazła się też część naszych podopiecznych, którym systematycznie pomagamy - mówi Adam Jaworski.

Świąteczne paczki trafiły do: osób starszych, samotnych i schorowanych, z niepełnosprawnościami, ale też rodzin w trudnej sytuacji materialnej oraz rodzin wielodzietnych.

- W 3/4 miejsc, w które dotarliśmy, wśród obdarowanych były osoby z niepełnosprawnościami - mówi Adam Jaworski. - Nasi Święci Mikołajowie w niedzielę zapukali do drzwi nie tylko mieszkańców Bydgoszczy. Dotarli też do potrzebujących, m.in., z Białych Błot, Koronowa i okolic, Łabiszyna, Solca Kujawskiego czy Szubina.

Zanim to nastąpiło, w minionym tygodniu odbyło się wielkie pakowanie. Pomieszczenie w Hurtowni Opakowań ADAM-POL przy ul. Grunwaldzkiej 32, gdzie mieści się siedziba Stowarzyszenia Dzięki Wam, zamieniło się w wielki magazyn Świętego Mikołaja.

- To było duże przedsięwzięcie logistyczne, bo trzeba było przygotować aż 800 paczek - mówi Adam Jaworski. - Na szczęście w pakowaniu mogliśmy liczyć na pomoc uczniów bydgoskich szkół. Wsparła nas w tym zadaniu dzielna grupa młodzieży z SP nr 45 z nauczycielem i społecznikiem Radosławem Gintherem na czele oraz licealiści z klasy policyjnej z XII LO. Bardzo im za to dziękujemy.

Każda z osób obdarowanych dostała też zadanie od Świętego Mikołaja

Tegoroczna akcja miała zdecydowanie większy zasięg dzięki pozyskaniu sponsorów. Do grona darczyńców dołączyli bowiem: Fundacja PKO Banku Polskiego, Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy, Kelley Kagele Szkoła Języków Obcych - My English Language Center z Bydgoszczy oraz Grupa Producentów Owoców Galster z Wierzchucic w gminie Sicienko, która przekazała jabłka.

- Cenimy sobie ogromnie tę pomoc, bo bez wsparcia sponsorów nie udałoby się obdarować tak dużej liczby potrzebujących - zaznacza Adam Jaworski.

W czasie finału podczas przekazania świątecznych paczek nie zabrakło chwil wzruszeń.

- Część osób kompletnie nie spodziewała się, że 3 grudnia zawita do nich Święty Mikołaj z prezentami - mówi Adam Jaworski. - Byli zaskoczeni i szczęśliwi, że ktoś o nich pamiętał. Najważniejsze, że na ich twarzach pojawił się uśmiech. I o to właśnie chodzi w tej akcji. Świąteczna paczka nie musi być okazała, zależy nam przede wszystkim na tym, by zauważyć drugiego człowieka.

Tak jak w poprzednich latach każdy z obdarowanych otrzymał również zadanie od Świętego Mikołaja.

- Poprosił on, aby osoba obdarowana jedną rzeczą z paczki podzieliła się z innym potrzebującym, którego zna, może kimś, kto mieszka po sąsiedzku - mówi Adam Jaworski. - To był piękny finał. Wzruszenie udzieliło się nie tylko obdarowanym, łza w oku zakręciła się także Świętym Mikołajom.

Zobacz wideo: Szlachetna Paczka w Zespole Szkół Budowlanych w Bydgoszczy

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo