https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Farmy fotowoltaiczne w Bydgoszczy. Zobacz, gdzie mogą powstać

Michał Sierek
Opracowanie:
Bydgoszcz do tej pory zainstalowała ponad 2,5 tys. paneli fotowoltaicznych. Darmowy prąd ze słońca płynie już do 43 miejskich budynków. Kolejnym krokiem w rozwoju zielonej energii będzie budowa farm fotowoltaicznych - informuje bydgoski ratusz. Miasto wytypowało lokalizacje i jest gotowe do pozyskania środków w przyszłej perspektywie unijnej. Niewykluczona jest także współpraca w ramach partnerstwa-publiczno-prywatnego.

Zobacz wideo: Podatek cukrowy dobija polskich producentów.

- Bydgoszcz postawiła sobie wysokie cele klimatyczne. Do 2050 roku razem z innymi polskimi miastami chcemy osiągnąć neutralność klimatyczną. Aby to zrobić, musimy stale rozwijać i inwestować w zieloną energię. Jednym z działań w tym zakresie są prace nad inwentaryzacją terenów pod rozwój dużych farm fotowoltaicznych – mówi Tomasz Bońdos, koordynator ds. Zespołu ds. Zarządzania Energią

W zeszłym roku miasto zrobiło przegląd potencjalnych terenów pod rozwój dużych projektów fotowoltaicznych. W efekcie tych prac dysponuje 10 lokalizacjami, znajdującymi się na obrzeżach Bydgoszczy, w których istnieje możliwość utworzenia farm fotowoltaicznych. Ich łączna powierzchnia to ponad 70 hektarów, a potencjalna moc do zainstalowania szacowana jest na 40MW.

Opracowany dokument, zawierający lokalizacje, wstępny projekt oraz koszty budowy będzie podstawą w przyszłych latach do ubiegania się o wysokie dofinansowanie unijne na ten cel. Miasto nie wyklucza także wydzierżawienia tych terenów potencjalnym inwestorom.

Bydgoszcz postawiła sobie wysokie cele klimatyczne. Do 2050 roku razem z innymi polskimi miastami chcemy osiągnąć neutralność klimatyczną. Aby to zrobić, musimy stale rozwijać i inwestować w zieloną energię.

Działki na obrzeżach Bydgoszczy

Główną kwestią w opracowaniu było wskazanie terenów, na których możliwa jest budowa elektrowni słonecznych. Podczas prac wytypowano działki, znajdujące się na obrzeżach Bydgoszczy, które stanowią nieużytki, tereny poprzemysłowe lub takie na których nie ma możliwości budowy innych obiektów. Wytypowane tereny zajmują powierzchnię od 2 do 12 hektarów, zlokalizowane są nieopodal budowanej trasy S5 na Osowej Górze, w Fordonie, na terenie osiedla Bydgoszcz Wschód i w Wypaleniskach. Wśród wytypowanych lokalizacji znajdują się także tereny po byłych wysypiskach śmieci. Tendencją europejską jest rekultywacja takich terenów poprzez budowę parków solarnych.

Planowane do wybudowania farmy fotowoltaiczne są instalacjami bezobsługowymi, nie emitują hałasu. Podstawowym elementem systemu fotowoltaicznego jest panel słoneczny, który jest ustawiony pod kątem 30 stopni. Panele pokrywa się powłoką antyrefleksyjną, która zapobiega odbijaniu światła od jego powierzchni. Parki solarne nie mają negatywnego wpływu na otaczające środowisko oraz ludzi. Produkcja prądu ze słońca pozytywnie wpływa na ochronę środowiska.
(źródło: UM Bydgoszczy)

POLECAMY

Widok z River Tower na Brdę. Jak panorama miasta wygląda z innych wysokich punktów w Bydgoszczy? Przejdź do następnego zdjęcia

Piękne widoki z wysokich budynków w Bydgoszczy. Zobacz zdjęcia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski