Zobacz wideo: Boeing C-17 Globemaster amerykańskich Sił Powietrznych wylądował w Bydgoszczy

"Zaplanowana w Planie Generalnym dla Portu Lotniczego Bydgoszcz na lata 2014-2034 budowa farmy fotowoltaicznej pozwoli wykorzystać niezagospodarowane obecnie tereny lotniska. Pod rozwój farmy fotowoltaicznej zarezerwowano ponad 50 hektarów. Planowana instalacja będzie miała moc 25MW, a roczna produkcja energii elektrycznej może wynieść 21250 MWh, czyli tyle, ile zużywa średnio 7000 gospodarstw domowych" - tak brzmi treść informacji Portu Lotniczego Bydgoszcz z 2014 roku. Plany prawdopodobnie - jak na razie - zostają na papierze, ale i tak jest postęp.
Farma nieco mniejsza niż zapowiadano
Chodzi o to, że projektowana przez PLB farma fotowoltaiczna na początku będzie produkować o wiele mniej prądu. Najważniejsze jest to, że postawiono pierwszy krok w tym kierunku. PLB ogłosił przetarg na budowę instalacji.
- Pierwszym etapem budowania niezależności energetycznej jest utworzenie instalacji fotowoltaicznej o mocy blisko 50kW. Instalację tworzyć będzie ponad 100 paneli fotowoltaicznych zlokalizowanych nieopodal naszej bazy technicznej. Ich dokładną liczbę oraz projekt poznamy po wyłonieniu wykonawcy i podpisaniu umowy - informuje Mateusz Dul, rzecznik prasowy Portu Lotniczego Bydgoszcz.
Droga PLB
– Port Lotniczy Bydgoszcz, od lat podczas kolejnych inwestycji poszukuje możliwie najbardziej ekologicznych rozwiązań i kieruje się zasadami zrównoważonego zużycia energii. To pozytywnie wpływa nie tylko na wynik finansowy Spółki, optymalizację kosztów, ale przede wszystkim na dobro naszej Planety – mówi Tomasz Moraczewski, Prezes Portu Lotniczego Bydgoszcz SA. – Inwestycje w alternatywne, ekologiczne źródła energii takie jak budowa instalacji fotowoltaicznej i w perspektywie kolejnych lat farmy fotowoltaicznej zapewnią bezpieczeństwo energetycznie nie tylko dla naszego lotniska, także dla mieszkańców regionu.
Przypomnijmy, że w ubiegłym roku, dyżurni Lotniska Bydgoszcz otrzymali ekologiczny, zeroemisyjny samochód Nissan Leaf. To pierwszy PLB samochód w 100 procentach napędzany energią elektryczną. W najbliższej przyszłości planowany jest zakup kolejnych aut napędzanych silnikiem elektrycznym.
Inne lotniska na świecie też mają fotowoltaikę
Inwestycja ma przynieść zyski dla lotniska. W 2014 roku przy założeniach projektu ustawy o OZE PLB planował, że farma o mocy 25MW, czyli o wiele większa niż ta, na którą ogłoszono przetarg, zapewni szacowany roczny przychód dla inwestora na poziomie nawet 21 mln złotych.
Instalacje fotowoltaiczne na lotniskach działają już w innych krajach m.in.:
- na niemieckim lotnisku Weeze - instalacja o mocy 14MW;,
- na greckim lotnisku w Atenach - o mocy 8 MW;
- na amerykańskim międzynarodowym lotnisku w Indianapolis - o mocy 12,5MW.