Każdy z komitetów wyborczych otrzymał te same pytania i możliwość prezentacji odpowiedzi na internetowej stronie "Expressu Bydgoskiego". Będziemy je publikować systematycznie, do czwartku, 4 kwietnia. W ostatni przedwyborczy piątek, 5 kwietnia, zebrane hasłowo odpowiedzi przedstawimy na łamach papierowego wydania EB.
Dziś pytania i odpowiedzi dotyczące polityki społecznej, a konkretnie seniorów i ludzi młodych. Odpowiada Łukasz Schreiber, kandydat Bydgoskiej Prawicy.
Czy obecnie oferta dla seniorów i ludzi młodych w Bydgoszczy jest Pana zdaniem wystarczająca?
Obecna oferta dla seniorów i ludzi młodych w Bydgoszczy wymaga znaczących zmian i ulepszeń. Realizując program Bydgoskiej Prawicy "Naprzód Bydgoszcz", zamierzam skoncentrować się na wprowadzeniu rozwiązań, które uczynią miasto bardziej przyjaznym i atrakcyjnym dla tych grup wiekowych.
Bydgoszcz jest jednym z najszybciej wyludniających się miast. Zdaniem GUS jest nas już jedynie 328 tys., a jak wynika ze spisu Państwowej Komisji Wyborczej nawet poniżej 300 tys.! Pomimo tego radykalnie rosną koszty życia, a wielkie imprezy odjechały do Torunia. Czas to zmienić!
Co trzeba zmienić lub udoskonalić w tej kwestii?
Moim priorytetem będzie wprowadzenie kompleksowych rozwiązań uwzględniających ich różnorodne oczekiwania. Dla seniorów proponuję, m.in., niskopodłogowy tabor w komunikacji miejskiej, program „Kulturalny Senior”, czyli raz na kwartał bezpłatny bilet do kina, opery, teatru i filharmonii, program „Lokalna Wycieczka”, który pozwoli na jedno i dwudniowe wyjazdy także w mniej znane atrakcyjne miejsca, czy rozbudowę oferty spędzenia wolnego czasu na naszych osiedlach.
Dla ludzi młodych skoncentruję się na tworzeniu warunków sprzyjających edukacji, pracy i spędzaniu wolnego czasu, poprzez, m.in., stworzenie Centrum Gamingowego w Młynach Rothera, rozbudowę oferty akademickiej, poprzez wspólną promocję wszystkich uczelni i miasta procesów rekrutacyjnych na studiach, nowy wymiar Bydgoskich Juwenaliów, czy ponowne przywrócenie w mieście wielkich imprez takich jak: Grand Prix na żużlu, Jarmark Kazimierzowski, Festiwal Talentów dla naszych dzieciaków, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Filmowej, czy Festiwal Kina Kobiecego im. Poli Negri.
Dla wszystkich jest z kolei ważne, aby na naszych osiedlach pojawiło się więcej terenów zielonych, a dzieci bądź wnuki mogły skorzystać z Bydgoskiego Bonu Żłobkowego, czyli dopłaty do 500 zł, gdy nasze pociechy nie otrzymają miejsca w miejskim żłobku, bądź rejonowym przedszkolu. Poprzez te działania, Bydgoszcz stanie się miastem, które nie tylko zatrzyma swoich mieszkańców, ale również przyciągnie nowych, dzięki atrakcyjnej i zróżnicowanej ofercie.
