„Express” publikuje ogrody, które zostały zgłoszone do...

„Express” publikuje ogrody, które zostały zgłoszone do konkursu „Bydgoszcz w kwiatach i zieleni”

Adrianna Andryańczyk

Express Bydgoski

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Pani Maria Kawałkowska w swoim ogrodzie ma wiele odmian kwiatów

Pani Maria Kawałkowska w swoim ogrodzie ma wiele odmian kwiatów ©Adrianna Andryańczyk

Pani Maria razem z córką Justyną dba o 700-metrowy ogród, który istnieje od lat. Oprócz wielu barwnych kwiatów, bydgoszczanki hodują w nim także warzywa.
Pani Maria Kawałkowska w swoim ogrodzie ma wiele odmian kwiatów

Pani Maria Kawałkowska w swoim ogrodzie ma wiele odmian kwiatów ©Adrianna Andryańczyk

Pielęgnowanie ogrodu przy ulicy Siedleckiej w Bydgoszczy wypełnia Marii Kawałkowskiej każdą wolną chwilę. Wspólnie z córką wiosną wybierają i kupują w sprawdzonym już od lat ogrodnictwie coraz to więcej odmian kwiatów, tak aby ogród zachwycał różnorodnością kolorów i gatunków.
[break]

- Nieodłącznym elementem ogrodu są petunie i surfinie, kwiaty łatwe do pielęgnacji. Jeżeli się je podlewa odżywką i obrywa przekwitnięte kwiaty, to zachwycają swoim pięknem aż do jesieni - opowiada właścicielka ogrodu.
Kompozycje roślin są co roku zmieniane. Tej wiosny do obsadzenia dywanu pod oknami domu pani Maria użyła turków, szarych liści i kolorowych petunii. Na płotkach ogródka tradycyjnie już zawieszono donice z surfiniami.

W kolekcji roślin miłośniczki kwiatów znajdują się również dragony, które są odmianą begonii. Jak tłumaczy Maria Kawałkowska, begonie to bardzo wdzięczne kwiaty. Nie mają dużych wymagań, a rozrastają się w olbrzymie klomby. Na pniu w środku ogrodu zostały posadzone tuje, które pani Maria uformowała w kule. Ozdobione są małymi bukszpanami i posypane ozdobną żółtą korą.
Oprócz kwiatowego ogródka Maria Kawałkowska razem z córką Justyną, uprawia duży warzywniak. Już w marcu do doniczek w domu wysiewane są pomidory. Następnie pikuje się je w małej szklarni i - kiedy podrosną - wysadza do ogrodu, by później cieszyć się smakiem soczystych pomidorów. Oprócz tego w warzywniaku znaleźć można ogórki, sałatę, rzodkiewki i szczypiorek, które przyniesione rano do domu wyśmienicie smakują na śniadanie. Nie brakuje również warzyw do przygotowania obiadu. Są to marchew, pietruszka, fasolka, a nawet ziemniaki.

W ogrodzie rosną także drzewa owocowe, m.in. papierówki i wiśnie. - Obecnie ja wykonuję większość prac, jednak liczę się z tym, że za kilka lat moje obowiązki przejmie córka. Mam nadzieję, że w dbaniu o naszą pasję będą pomagały jej dzieci, a ja cały czas będę cieszyła się widokiem pięknych kwitnących kwiatów.

Przypomnijmy, że „Express” od lat patronuje konkursowi Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy „Bydgoszcz w kwiatach i zieleni”. Zgłoszenia ogrodów można było wysyłać do 10 czerwca. Oazy zieleni oceniane są przez członków TMMB oraz specjalistów ogrodnictwa. Dla laureatów przygotowano nagrody w postaci książek i krzewów ozdobnych. Podsumowanie konkursu planowane jest na wrzesień.

Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Edzia (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Konkurs faworyzuje starych i byłych uczestników. Należy zmenić sędziów! Mój balkon jest najpiękniejszy i czekam na nagrodę.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo