Nawracające epidemie
O epidemii możemy mówić wtedy, gdy dana choroba występuje w określonym czasie i na określonym terenie, wywołując zachorowania w liczbie większej niż oczekiwana. Pandemia zaś ma zasięg globalny - występuje na kilku kontynentach. Historia pamięta kilka przypadków epidemii i pandemii, które w swoim czasie dziesiątkowały społeczeństwa. Jedną z największych była epidemia dżumy, która to w XIV wieku uśmierciła 20-25% ludności Europy. Liczbę ofiar szacuje się nawet na 100 milionów.
Choć czarna śmierć kojarzy się głównie ze średniowieczem, choroba powracała do nas wielokrotnie. Zaraza była obecna w każdym roku w okresie 1346–1671. Ostatni z nawrotów miał miejsce nie tak dawno temu - w latach 1855–1959. Nazwano go Trzecią wielką pandemią dżumy. Pandemia, która rozpoczęła się w Chinach, rozprzestrzeniła się na tereny Azji, gdzie w samych tylko Indiach zabiła 10 milionów ludzi. Kolejne jej ognisko wybuchło w San Francisco na początku XX wieku. Jak się okazuje, nie udało jej się w pełni zwalczyć: szacuje się, że obecnie każdego roku w USA 5–15 osób zaraża się tą chorobą. Co jeszcze zagraża nam w XXI wieku?

SARS-CoV-2 zbiera żniwo
Za jedną z najnowszych współczesnych pandemii odpowiada koronawirus SARS-CoV-2, znany początkowo jako wirus z Wuhan, miasta znajdującego się w środkowych Chinach. Pierwsze przypadki zachorowań odnotowano tam na początku grudnia 2019 r., choć niektórzy twierdzą, że jeszcze wcześniej. Od tej pory wirus rozprzestrzenił się już na całym świecie.
Za względu na fakt, że zachorowania rozpoczęły się w Chinach, niektórzy porównują pandemię COVID-19 do epidemii SARS z początku XXI wieku. Podobieństwo leży także w samej strukturze wirusa. Analizy genomowe SARS-CoV-2 odpowiedzialnego za COVID-19 oraz wirusa SARS wykazały, że ten pierwszy jest bardzo zbliżony do SARS, stąd z resztą jego nazwa. Chorobę SARS także wywołuje koronawirus odpowiedzialny za zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej. Okazuje się jednak, że wirus SARS praktycznie ominął Europę i wygasł, zanim zdążył wyrządzić większe szkody. Niestety COVID-19 zbiera jak dotąd pokaźne żniwo.
Jakie choroby zagrażały i wciąż nam zagrażają w XXI wieku? Zobacz galerię.
Epidemie XXI wieku: jakie choroby nam zagrażają? Nie tylko koronawirus