MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ekspresowa sesja Rady Miasta Bydgoszczy. Dodatkowe środki na przebudowę dwóch odcinków torowiska na ul. Toruńskiej

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Po remoncie torowiska przy ul. Toruńskiej do Łęgnowa mają kursować tramwaje niskopodłogowe.
Po remoncie torowiska przy ul. Toruńskiej do Łęgnowa mają kursować tramwaje niskopodłogowe. Arkadiusz Wojtasiewicz
Niespełna 20 minut trwała zwołana na 13 maja (poniedziałek) sesja Rady Miasta Bydgoszczy. Radni zgodnie poparli zmiany w budżecie miasta, które dotyczyły zwiększenia środków na remont torowiska tramwajowego na ul. Toruńskiej. Dzięki temu zakres inwestycji zostanie zwiększony o dwa odcinki: od ronda Toruńskiego do ul. Spokojnej oraz od zajezdni MZK do pętli Stomil.

Radni na sesji zorganizowanej mieli do przegłosowania wyjątkowo tylko dwa powiązane ze sobą projekty uchwał: zmieniający uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu miasta na 2024 rok oraz zmieniający uchwałę w sprawie wieloletniej prognozy finansowej Miasta Bydgoszczy. Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu, we wtorek (7 maja), radni spotkali się na dwóch sesjach.

– W ramach zmian wprowadzamy trzy pozycje. Dwie są bardzo istotne wartościowe. Miasto jest w trakcie realizacji zadania przebudowa torowiska tramwajowego na ul. Toruńskiej na odcinku od ul. Kazimierza Wielkiego do zajezdni. Wartość tego zadania to 76, 615 tys. zł, z czego dofinansowanie z ZIT-u RPO wynosi 37, 075 945 zł – mówił na sesji Piotr Tomaszewski, skarbnik Bydgoszczy.

Inwestycję realizuje firma Trakcja (budowała w Bydgoszczy dwa nowe mosty nad Brdą), która podpisała umowę 20 lutego. Obecnie trwają prace projektowe. W postępowaniu przetargowym przewidziano możliwość rozszerzenia zakresu zadania o dwie opcje. – To pakiet I: odcinek ul. Toruńskiej od ronda Toruńskiego do ul. Spokojnej, pakiet II od 0+966 km do pętli tramwajowej Stomil – przypomniał Piotr Tomaszewski.

Łączny koszt pierwszego z zadań to 7,4 mln zł, a drugiego ponad 53 mln zł. W projekcie uchwały przewidziano zwiększenie wydatków w budżecie o 690 tys. zł, aby umożliwić zawarcie umowy z wykonawcą. Miasto liczy na możliwość pozyskania dodatkowego finansowania na tę inwestycję. Odcinek do ul. Spokojnej ma być zrealizowany w latach 2024-2025, a do pętli Stomil do 2026 r. Szymon Róg z klubu radnych Bydgoskiej Prawicy stwierdził, że to ważne zadanie i przypomniał, że w mediach wielokrotnie powracał temat braku możliwości przejazdu nowych tramwajów firmy PESA, które zakupiło miasto, na trasie do Łęgnowa.

– Stąd jako klub Bydgoskiej Prawicy, jako merytoryczna opozycja, jesteśmy za tą poprawką – stwierdził Szymon Róg. Jego zdanie poparła radna Grażyna Szabelska, choć miała wątpliwości dotyczące sposobu procedowania projektu uchwały. – Dlaczego nie można było tej procedury przeprowadzić w trakcie regularnej sesji? Dlaczego spotykamy się tak ekstraordynaryjnie? Wiem, że terminy nas gonią, ale chyba nie wydarzyło się to tak nagle, żeby zwoływać radnych tylko w tym celu – pytała.

– Firma, z którą mamy podpisaną umowę, jest praktycznie gotowa, żeby rozpocząć działania – powiedział Mirosław Kozłowicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy. Zwołanie dodatkowej sesji, aby przyjąć zmiany w budżecie miasta tłumaczył tym, że miasto czekało na różne możliwości dofinansowania oraz faktem, że niedawno upłynęła kadencja poprzedniej RMB. Dodatkowo przekazał, że w najbliższych miesiącach PESA dostarczy kolejne tramwaje niskopodłogowe: 6 w październiku, 7 w listopadzie, 5 w grudniu, 8 w styczniu oraz 4 w lutym.

Joanna Czerska-Thomas z klubu radnych Trzeciej Drogi pytała o to, kiedy dokładnie mieszkańcy Łęgnowa będą mogli korzystać z taboru niskopodłogowego. – Odcinek torowiska przy ul. Spadzistej jest w takim stanie, że będzie mógł być obsługiwany przez niskopodłogowe tramwaje. Jak tylko zostanie wyremontowany odcinek do pętli Stomil, będzie można na całej trasie do Łęgnowa, poruszać się nowoczesnym taborem – stwierdził Mirosław Kozłowicz.

Radni zgodnie poparli poprawki do budżetu miasta. Ponadto w budżecie przyjęto poprawkę o wydaniu dodatkowych 41 tys. zł na modernizację statku MS Bydgoszcz. Środki zostaną przeznaczone na roboty wykończeniowe i zakup wyposażenia. Jak mówił skarbnik Bydgoszczy, planowany termin rozpoczęcia rejsu to czerwiec 2024 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Premier Izraela stanie przed Trybunałem w Hadze? Jest wniosek o areszt

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera