Zobacz wideo: Ćwiczenia służb ratowniczych na S5 pod Bydgoszczą.

Arkusz egzaminacyjny z matematyki składał się z jednej części i zawierał 19 zadań. Znajdowało się w nim 15 zadań zamkniętych i 4 otwarte. Jeszcze przed tym egzaminem niektórzy uczniowie przyznali nam, że właśnie matematyki obawiają się najbardziej. Niektórzy - w tym dobrzy uczniowie - by jak najlepiej przygotować się do tego egzaminu, uczęszczali nawet na prywatne korepetycje.
W SP nr 32 w Bydgoszczy egzamin pisało 129 uczniów, wśród nich Julia Kwaśniewska, Dominika Hellak i Hubert Kwaśniewski z klasy VIII d. Oto, co powiedzieli nam chwilę po zakończeniu zmagań z królową nauk.
Od godziny 13. w poniższej galerii będziemy zamieszczać arkusze oraz sugerowane odpowiedzi.
Egzamin ósmoklasisty 2022 - matematyka. Tutaj znajdziesz odp...
Uczniowie mile zaskoczeni: - Matma to była łatwizna
- Bałam się tego egzaminu, ale ku mojemu zaskoczeniu to był bardzo łatwy egzamin - mówi z niedowierzaniem Dominika. - Więcej zadań było na liczenie, mniej z geometrii. Pojawiło się, m.in. twierdzenie Pitagorasa, zadanie na obliczenie objętości graniastosłupa, pierwiastki, wykres kołowy czy zależność dzielenia przez 3. Rozwiązałam wszystkie zadania, chociaż mam pewne obawy czy w dwóch zadaniach nie popełniłam głupiego błędu rachunkowego. Będę to sprawdzać. Ogólnie z egzaminu jestem zadowolona i liczę na wynik 80 proc.
Julia także denerwowała się przed matematyką.
- Choć się stresowałam, to jestem w szoku, bo egzamin był prosty - mówiła nam tuż po wyjściu z sali ósmoklasistka. - Nie poradziłam sobie tylko z jednym zadaniem otwartym, które dotyczyło przekątnych rombu. Zaczęłam je jednak rozwiązywać. Może chociaż za opis rozumowania będzie punkt? Nie myślałam, że to powiem, ale nie zdziwię się, jeśli egzamin z matematyki zdam lepiej niż z języka polskiego. Celuję nawet w wynik ok. 90 proc.
Po matematyce nastroje wśród uczniów bardzo dobre
Hubert, który chce kontynuować naukę w VI LO w Bydgoszczy, królowej nauk się nie obawiał.
- Matematykę mam w genach. Moja mama uczy tego przedmiotu - śmieje się uczeń. - Z egzaminu jestem bardzo zadowolony. Szybko rozwiązałem wszystkie zadania, ale zostałem w sali do końca egzaminu. Na spokojnie sprawdziłem sobie nawet kilka razy moje odpowiedzi i małe „usterki” jeszcze wyłapałem. Najwięcej czasu poświęciłem na zadanie otwarte, w którym należało obliczyć objętość graniastosłupa. Ten egzamin powinienem zdać nawet na 100 procent.
Przypomnijmy, że za rozwiązanie zadań uczniowie mogą uzyskać maksymalnie 25 punktów, w tym: 15 punktów za zadania zamknięte, 10 pkt za zadania otwarte.
W czwartek (26 maja) ósmoklasiści o godz. 9 zdają egzamin z języka obcego nowożytnego. Na rozwiązanie zadań będą mieli 90 minut. W województwie kujawsko-pomorskim - większość, bo blisko 98 proc. uczniów - przystąpi do egzaminu z języka angielskiego.