Naukę tabliczki mnożenia warto rozpocząć od jej wydrukowania i powieszenia w widocznym miejscu np. nad biurkiem, na tablicy korkowej w pokoju dziecka lub lodówce. Dzięki temu dziecko będzie mogło zerkać na działania w dowolnym momencie. Trening czyni mistrza! Jak najczęściej wykonujcie razem różnorodne ćwiczenia i staraj się przepytywać malucha, aby lepiej przyswoił rachunki.
Nie jest to jedyny patent na ułatwienie nauki. Wiele ze sposobów wiąże się… z zabawą, co docenią szczególnie maluchy niezainteresowane matematyką. Oto kilka metod na naukę mnożenia.
1. Nauka przez muzykę
Dzieci świetnie chłoną wiedzę z materiałów dźwiękowych. Dobrym sposobem na naukę tabliczki mnożenia jest znalezienie piosenek dla maluchów, w których pojawiają się działania. Taka forma nauki dosłownie wpada w ucho i pozwoli na szybsze zapamiętanie mnożenia. Włączaj dziecku utwory z tabliczką jak najczęściej, zwłaszcza o poranku, gdy umysł jest wypoczęty.
2. Kolorowanki z tabliczką mnożenia
Matematyka i zabawa idą w parze! Aby ułatwić dziecku przyswojenie działań, podaruj mu kolorowanki z zadaniami. Na tego typu rysunkach dziecko w pierwszej kolejności musi poznać wynik działania, aby następnie dopasować odpowiedni kolor kredki do fragmentu obrazka. Kolorowanki z mnożeniem znajdziesz w internecie – wystarczy je wydrukować. Coraz częściej przybierają też formę elektroniczną w specjalnych aplikacjach mobilnych do nauki tabliczki mnożenia.
3. Rymowanki do nauki mnożenia
Jeszcze innym sposobem na zapamiętanie matematycznej tabliczki są wierszyki. Dobrze, aby były krótkie, najlepiej dwuwersowe, dzięki czemu maluch zapamięta je bez większego problemu. Oto przykłady rymowanek:
- „Stado kangurów unika lwa,
- Sześć razy siedem – czterdzieści dwa”;
- „W moim albumie kolekcja zdjęć,
- Pięć razy pięć – dwadzieścia pięć”;
- „Piesek kochany cztery łapy ma,
- Dziewięć razy osiem to siedemdziesiąt dwa”.
4. Gry z tabliczką mnożenia
Dzieci uwielbiają gry i zabawy. Połącz je z praktyczną nauką mnożenia. Wieczór z grą matematyczną będzie nie tylko owocny pod względem nauki, ale też pełen radości oraz wspólnie spędzonego czasu. Sprawdzą się m.in. zgadywanki, w których dziecko będzie musiało wpisać w puste kwadraty odpowiednią liczbę, aby działania się zgadzały. Inną grą na papierze są zabawy z różnymi obrazkami, które należy dopasować po szlaczku do prawidłowego wyniku mnożenia.
5. Mnożenie na palcach
Na koniec tradycyjna metoda nauki mnożenia, która jest niezawodna i umożliwia mnożenie w zakresie 100. Aby ją wykonać, dziecko musi wcześniej opanować mnożenie do 10, co zwykle nie przynosi większych trudności. Jak przeprowadzić mnożenie na palcach? Potrzebujemy obu dłoni, które pociecha musi trzymać przed twarzą. Wyprostowana dłoń z pięcioma palcami to 5, każdy zgięty na niej palec oznacza natomiast większą liczbę, czyli jeden zgięty palec to 6, 2 zgięte palce – 7, 3 zgięte palce oznaczają cyfrę 8, a 4 zgięte palce – 9. Zgięte palce to dziesiątki, natomiast palce, które pozostały wyprostowane mnożymy przez siebie. Oto przykład na bazie działania 6 razy 6: dwa zgięte palce dają 20, mnożymy wyprostowane palce, czyli 4 razy 4 = 16. Na koniec dodajemy 20 i 16, co daje iloczyn 36.
Szukasz artykułów szkolnych w okazyjnych cenach? Sprawdź kody rabatowe Smyk oraz promocje w innych sklepach online.
