W SP nr 32 na bydgoskich Bartodziejach do egzaminu ósmoklasisty przystąpiło w tym roku 145 uczniów. W tej szkole pracuje właśnie Lucyna Dunst. To nauczycielka matematyki z ponad 30-letnim stażem, która jest także wicedyrektorem SP nr 32 i doświadczoną, wieloletnią egzaminatorką OKE. Oto, co powiedziała nam po rozmowach z uczniami i przejrzeniu arkusza egzaminacyjnego.
- Zadania zamknięte w arkuszu były łatwe, praktycznie do zrobienia przez każdego ucznia - mówi Lucyna Dunst. - Może zadanie nr 5 z pierwiastkami i nr 7 z potęgami mogło nie przypaść do gustu ósmoklasistom, bo takich zadań generalnie uczniowie nie lubią.
Ponadto nasza ekspertka zwraca uwagę na zadanie nr 9 z ostrosłupem, który miał 16 wierzchołków.
- Zobaczymy, jak uczniowie sobie z nim poradzili, bo ten ostrosłup trzeba było sobie wyobrazić. Ktoś, kto nie ma wyobraźni przestrzennej mógł mieć tu problem - zaznacza Lucyna Dunst.
Zdaniem egzaminatorki OKE polecenia w arkuszu były jasno sformułowane.
- Niektóre zadania, tak jak to, w którym należało obliczyć cenę jednego biletu do teatru, były wręcz z życia wzięte - mówi Lucyna Dunst. - Cały egzamin nie należał do trudnych, ale po rozmowach z uczniami wiem, że najwięcej kłopotu mieli z jednym z ostatnich zadań otwartych ze czworokątem.
Na Kujawach i Pomorzu egzamin ósmoklasisty zdaje ponad 27 tys. uczniów ostatnich klas szkół podstawowych, w samej Bydgoszczy 4361 osób.
W czwartek (25 maja) w ostatnim dniu tegorocznego egzaminu ósmoklasisty młodzież pisze egzamin z języka obcego nowożytnego. Większość zdaje język angielski. Początek o godz. 9. Egzamin potrwa 90 minut.
Zobacz wideo: Co warto wiedzieć o egzaminie ósmoklasisty w 2023 roku
