Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin ósmoklasisty 2023 - język polski. Wiemy, co było! Mamy komentarze uczniów

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
W SP nr 35 w Bydgoszczy egzamin ósmoklasisty zdają, m.in., Marta Skolmowska (pierwsza z lewej) i Tomasz Rogowski (trzeci od lewej). Po egzaminie z języka polskiego opowiedzieli nam, z jakimi zadaniami przyszło im się zmierzyć.
W SP nr 35 w Bydgoszczy egzamin ósmoklasisty zdają, m.in., Marta Skolmowska (pierwsza z lewej) i Tomasz Rogowski (trzeci od lewej). Po egzaminie z języka polskiego opowiedzieli nam, z jakimi zadaniami przyszło im się zmierzyć. Arkadiusz Wojtasiewicz
Zakończył się egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. Chwilę po wyjściu z sali wrażeniami z egzaminu z języka polskiego na gorąco podzielili się z nami uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 35 w Bydgoszczy.

Ubrani na galowo i nieco stremowani. Wtorkowy poranek (23 maja) był dość stresujący dla 27 tys. 831 uczniów ostatnich klas szkół podstawowych w województwie kujawsko-pomorskim, którzy rozpoczęli trzydniowy maraton egzaminacyjny. Na pierwszy ogień poszedł język polski.

W samej Bydgoszczy do egzaminu ósmoklasisty zgłoszonych zostało 4361 uczniów. Na rozwiązanie zadań i napisanie wypracowania uczniowie mieli 120 minut. W SP nr 35 w Bydgoszczy do egzaminu z języka polskiego przystąpiło 79 uczniów z czterech klas VIII. W tym gronie byli Tomasz Rogowski i Marta Skolmowska (oboje z klasy VIII D).

Tuż po wyjściu z sali opowiedzieli nam, co było na egzaminie i tak ocenili stopień jego trudności.

Czytaj więcej na expressbydgoski.pl: Sugerowane odpowiedzi i arkusz CKE z egzaminu ósmoklasisty od godziny 13. Odpowiedzi będziemy podawać sukcesywnie pod zdjęciami arkusza

- To był łatwy egzamin - mówi Tomek Rogowski. - Na wypracowaniu wybrałem rozprawkę. Pisałem o tym, czy to jakimi ludźmi jesteśmy zależy od nas samych. Należało odwołać się do jednej lektury obowiązkowej i innego utworu. Tu wybrałem dwie lektury obowiązkowe „Pana Tadeusza” i „Opowieść wigilijną”. Napisałem nawet więcej niż 200 wymaganych słów. W pierwszej części arkusza pojawiła się natomiast „Balladyna”. Należało też zredagować zaproszenie, ale to nie było trudne, bo tę krótką formę wypowiedzi pisemnej ćwiczyliśmy w szkole. W sumie jestem zadowolony. Rozwiązałem wszystkie zadania. Teraz czas na matematykę, ale tego egzaminu się nie boję, bo jestem dobrze przygotowany.

Na egzaminie z języka polskiego na wypracowaniu uczniowie mieli do wyboru także drugi temat - opowiadanie o spotkaniu z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej. Wspólna przygoda z nim miała przekonać, że cel osiąga ten, kto wytrwale do niego dąży.

- Temat był ciekawy, ale ja także pisałam rozprawkę - mówi Marta Skolmowska. - Z lektur obowiązkowych wybrałam „Opowieść wigilijną”, a z nieobowiązkowych „Syzyfowe prace” i także moja praca miała więcej niż 200 słów. Tak naprawdę to był łatwy egzamin. Nie stresowałam się przed wejściem do sali. Na egzaminie z języka polskiego nic mnie nie zaskoczyło. Zdecydowanie większym wyzwaniem będzie dla mnie matematyka, którą piszemy w środę.

Zobacz wideo: Co warto wiedzieć o egzaminie ósmoklasisty w 2023 roku

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo