Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin ósmoklasisty 2021 - sugerowane odpowiedzi ze wszystkich dni. Podamy odpowiedzi z polskiego, matematyki, angielskiego

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Egzamin ósmoklasisty 2021 rozpocznie się 25 maja (wtorek). Wymagania na egzaminach z poszczególnych przedmiotów mają być mniejsze, bo przez większość roku szkolnego młodzież uczyła się zdalnie.
Egzamin ósmoklasisty 2021 rozpocznie się 25 maja (wtorek). Wymagania na egzaminach z poszczególnych przedmiotów mają być mniejsze, bo przez większość roku szkolnego młodzież uczyła się zdalnie. Łukasz Gdak/Archiwum
Język polski, matematyka i język obcy nowożytny - to przedmioty, z którymi zmierzą się uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych na tegorocznym egzaminie ósmoklasisty. Egzaminacyjny maraton rozpocznie się 25 maja (wtorek) i potrwa trzy dni.

TUTAJ ZNAJDZIESZ ODPOWIEDZI I ARKUSZ CKE. SZCZEGÓŁY W PONIŻSZEJ GALERII.

Jak  poszło uczniom z egzaminem z języka polskiego? Jakie były zadania i jak powinny wyglądać rozwiązania? Na kolejnych zdjęciach znajdziecie arkusz zadań i sugerowane odpowiedzi.

Egzamin Ósmoklasisty 2021: język polski. Mamy komplet sugero...

**

Arkusze z poszczególnych przedmiotów i odpowiedzi po zakończeniu egzaminu ósmoklasisty 2021 będą pojawiać się też w tym artykule. Zobaczysz je w poniższej galerii.

W województwie kujawsko-pomorskim do egzaminu ósmoklasisty zostało zgłoszonych 19 tys. 465 uczniów, z samej Bydgoszczy - 2913. Wszystkie egzaminy ze względu na pandemię przeprowadzone zostaną w ścisłym reżimie sanitarnym.

Na początek 25 maja (wtorek) młodzież napisze egzamin z języka polskiego, w kolejnych dniach zmierzy się z zadaniami z matematyki i języka obcego nowożytnego. W tym ostatnim przypadku najczęściej wybierano język angielski. Zdawać go będzie w naszym regionie aż 18 tys. 201 uczniów.

Egzamin ósmoklasisty 2021 - termin główny w maju

  • Język polski - 25 maja 2021 r. (wtorek) - godz. 9 - 120 minut
  • Matematyka - 26 maja 2021 r. (środa) - godz. 9 - 100 minut
  • Język obcy nowożytny - 27 maja 2021 r. (czwartek) - godz. 9 - 90 minut

Egzamin ósmoklasisty 2021 - to warto wiedzieć o egzaminach z poszczególnych przedmiotów

Na egzaminie ósmoklasisty mają być mniejsze wymagania, z uwagi na to, że przez większość roku szkolnego uczniowie uczyli się zdalnie.

Język polski

  • Z wymagań egzaminacyjnych wykreślono lektury obowiązkowe: „Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego, "Artystę" Sławomira Mrożka oraz „Ziele na kraterze" i "Tędy i owędy" Melchiora Wańkowicza. Lektury te nadal są ujęte w podstawie programowej, warto je zatem znać, ponieważ uczeń może się do nich odwoływać na egzaminie.
  • Ograniczona zostaje liczba form wypowiedzi pisemnej, które mogą się pojawić w wypracowaniu - do wyboru w arkuszu pojawi się rozprawka lub opowiadanie twórcze.
  • W tematach wypracowań nie pojawią się nawiązania do konkretnych utworów - w tym zakresie uczeń będzie mógł wybrać utwory samodzielnie (także będzie mógł się odwołać do wspomnianych wyżej lektur obowiązkowych usuniętych z wymagań).
  • W arkuszu zmniejszona zostaje liczba zadań, tak, by maksymalna liczba punktów wynosiła 45, a nie jak dotychczas 50 (za pierwszą część arkusza, czyli zadania do tekstów źródłowych, uczeń będzie mógł zdobyć 25 punktów, a za wypracowanie - jak dotychczas - 20 punktów).
  • Nie będzie wymagana znajomość wielu pojęć i terminów z zakresu teorii literatury, środków stylistycznych i językowych.

Matematyka

  • Zmniejszona zostaje liczba zadań w arkuszu tak, by maksymalna liczba punktów wynosiła 25, a nie jak dotychczas 30 (uczeń będzie mógł uzyskać 15 punktów za zadania zamknięte - tak jak dotychczas oraz 10 punktów za zadania otwarte);
  • Nastąpi zmniejszenie zakresu treści sprawdzanych w zadaniach egzaminacyjnych. Dotyczy to, m.in., działań na pierwiastkach, działań na wyrażeniach algebraicznych, układu współrzędnych, własności figur geometrycznych na płaszczyźnie, geometrii przestrzennej, elementów statystyki opisowej, nie będzie liczb rzymskich. Pojawią się tylko ostrosłupy prawidłowe.
  • Zabraknie zadań na dowodzenie z geometrii, które podobnie jak działania na pierwiastkach, sprawiały uczniom dotychczas największe problemy.

Język angielski

  • W arkuszu egzaminacyjnym znajdzie się mniejsza liczba zadań otwartych sprawdzających umiejętność rozumienia ze słuchu, znajomość funkcji językowych i znajomość środków językowych oraz mniejsza liczba zadań zamkniętych sprawdzających rozumienie tekstów pisanych i znajomość środków językowych.
  • Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 55 punktów (o 5 punktów mniej niż dotychczas), w tym: 34 punkty - zadania zamknięte, 21 punktów - zadania otwarte.
  • Ograniczono zakresy tematyczne z podstawy programowej, zmodyfikowano zakres struktur gramatycznych, zmniejszono liczbę wymagań szczegółowych.
  • Oczekiwany średni poziom biegłości językowej, w tym zakresu środków językowych w wypowiedziach pisemnych (w skali ESOKJ) - A2 (dotychczas był to poziom A2/B1)
  • Z listy środków gramatycznych wykreślono czas past perfect oraz mowę zależną.

Egzamin ósmoklasisty 2021 - termin dodatkowy

  • Język polski - 16 czerwca 2021 r. (środa) - godz. 9
  • Matematyka - 17 czerwca 2021 r. (czwartek) - godz. 9.
  • Język obcy nowożytny - 18 czerwca 2021 r. (piątek) - godz. 9

Wyniki egzaminu ósmoklasisty uczniowie poznają 2 lipca 2021 r. Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty otrzymają 9 lipca 2021 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera